Mõnikord on reisile minnes hea kaasa haarata paar enda lemmikraamatut, et neid rannas puhates või muul vabal hetkel lugeda saaks. Siiski ei tahaks päris võtta klassikalist paberraamatut, mis võtab reisikohvris palju ruumi ja ei ole ka just kõige kergem. Seega tuleks pigem kaasa pakkida e-luger. Vaatame, millised oleksid parimad e-lugerid mida endale e-lugerit valides meeles pidada tasub.
Põhiliselt erinevad e-lugerid ühe omaduse poolest ja see on ekraan. Kuna lugerid on enamjaolt mõeldud ühe asja jaoks ning selleks on lugemine, siis on internetilahendused või Bluetooth pigem kõrvalised.
Ehk siis reisile minnes tasub endale e-lugerit soetades silmas pidada neid nelja punkti:
- Taustvalgusega ekraan – sobib hästi reisidele, kus veedad enam aega pimedas ning kus on oluline, et ekraan oleks taustvalgusega. Kui ekraanil taustvalgust ei ole, siis pimedas selle pealt midagi lugeda ei näe.
- Taustvalguseta ekraan – sobib hästi näiteks soojale maale reisimiseks, kus on palju valget ja päikeselist aega. Sobib reisile, kus kasutad seadet lugemiseks valgel ajal ning ekraani pimedas nägemine oluline ei ole.
- Veekindlus- veekindla seadme peale tasub mõelda siis, kui on minek veekogude äärde või on tulemas palju veega seotud tegevusi. Seega rannas lugemise puhul tasub ehk mõelda veekindla seadme hankimise peale.
- Andmeside – mõnedel lugeritel on olemas ka mobiilse interneti kasutamise võimalus. Sellised seadmed on aga enamasti kallimad, seega tasub olla väga kindel, et seda mobiilset internetti välisriigis ka reaalselt vaja läheb, kuna kõik riigid taolist lahendust ei toeta.
Kindle Voyage
Pole eriline saladus, et Amazoni poolt toodetavad Kindle’i e-lugerid on üldiselt parimad, mida turul leida on. Hea näide on ka Kindle Voyage e-luger, mis on väga hea. Voyage’il on korralik terav 300 ppi ehk pikslit tolli kohta ekraan, nädalaid kestev aku ning ka taustvalgus, et vajadusel pimedas lugeda oleks võimalik. Kuna Amazon pakub enda Kindle’i omanikele ka suurt raamatuvalikut, siis on raske Voyage’iga mööda panna. Amazon Prime’i kliendid saavad tasuta piiramatu ligipääsu üle tuhandele erinevale raamatule. Hind on samas seadmel üsna krõbe 249 eurot.
Kindle Paperwhite
Paperwhite on umbes nagu Voyage’i natuke odavam versioon, kuid siiski on tegu väga korraliku lugeriga. See on varustatud sama 300 ppi ehk pikslit tolli kohta 6-tollise ekraaniga, korraliku nädalaid kestva aku ning sätitava taustvalgusega, et oleks hea lugeda nii pimedas kui ka päise päeva ajal. Hind on sel leebem, kuid mitte kõige odavam 200 eurot.
Kobo Glo HD
Kobo Glo HD on hea luger, mida on võimalik endale kohe Eestist soetada. Ekraan on taustvalgusega ning ka Geeniuse testis sai seade kiita enda hea pildi ja kättesaadavuse poolest. Ekraanil on ka taustvalgus, seega lugemine on võimalik ka pimedas. Seadme juures on hea ka hind, mis on teistega võrreldes keskmine 169 eurot.
Amazon Kindle 2016
See on teistega võrreldes kõige odavam ja lihtsam variant. Luger on väga kerge ja õhuke, kuid sellel on ka veidi vähem funktsionaalsust. Aku on küll korralik, kuid puudu on taustvalgus, seega seda lugerit tasub ilmselt kaaluda siis, kui on plaanis lugeda valguse käes, kuna pimedas ei näe selle ekraanilt midagi. Hinnaks on Kindle’il ligikaudu 100 eurot.
Rahvusvaheline andmerändlus
Nüüd mõned Amazoni Kindle’id täpsemini Paperwhite ja Voyage on sellised lugerid, et neid on võimalik tellida kahes variandis. Üheks on ainult Wifi variant ning teine on Wifi + tasuta 3G lahendus. Seega jah, tegu on tasuta mobiilse internetiga välisriikides.
Sellel lahendusel on siiski teatud piirangud. Esiteks maksab seade ise märgatavalt rohkem. Teine piirang on see, et lubatav tasuta 3G-d siiski igal pool saada pole võimalik. Üllataval kombel on näiteks Eesti, Läti ning Leedu täielikult levialast väljas. Seevastu Rootsis, Soomes või Poolas on levi olemas. Ehk tasub olla kindel, et kallimat 3G mudelit soetades, seda 3G-d ka kuskil kasutada on, toetatud riike saab vaadata siit.