Saade

Sami Seppänen konkurendile: lõpeta see valetamine

Levikom: Elisa võiks oma 4G üldse kinni panna

Saadet toetab

Levikom levitab avalikkuses 5G tehnoloogia kohta valesid ning proovib enda kätte haarata 5G-sagedusest kriitilist tükki, kuigi nad ei suuda üleriigilist võrku ehitada, ütles Elisa Eesti juht Sami Seppänen täna Digitunni saates Levikomi juhi Peep Põldsammiga teema üle vaieldes.

Peep Põldsamm rääkis saates, et tema arvates pole õige jaotada kolmele operaatorile igaühele 130 MHz sagedusriba, sest 5G standard ei võimalda rohkem kui 100 MHz niikuinii ära kasutada.

“Standard võimaldab maksimaalselt 10 MHz kanalit ja laiemat saab kasutada ainult tugijaamas,” rääkis Põldsamm. “Aga telefonid või netipulgad on ikkagi standardi kohased, võimaldavad kuni ainult 100 Mhz.”

Seppänen ütles, et need väited ei ole tõesed.

“Peep, meil on 100+100 MHz nii terminalidena kui võrgus testis,” ütles Seppänen. “Palun lõpeta selliste täiesti mustvalgete valede levitamine. 100+100 on juba testis ja me oleme alles alguses. Tegelikult ka.”

Seppäneni sõnul on kolmel praegusel Eesti mobiilioperaatoril neid sagedusi vaja, et ka tulevikus suuta inimestele kiiret andmesidet pakkuda.

“Kümne aasta pärast on 4G nii umbes ja nii täis kui üldse võib olla,” rääkis Seppänen. “See jääb maksimaalselt kõnevõrguks.”

Tema sõnul on riigi vaatenurgast väga küsitav, kas ülikriitilist ressurssi ehk sagedust võib hakata tükeldama igaühele, kes tahab midagi väikest oma nurgakeses teha.

“Iga tükike, mis sa sealt ära murrad, on sellest tulevasest kapatsiteedist välja,” rääkis Seppänen. “Võib-olla esimesel kahel-kolmel aastal meil on tõesti väga palju sagedusressursssi, võib-olla me ei suuda kõike kasutada. Ma luban, et kümne aasta pärast on seda liiga vähe.”

Vanad võrgud üldse kinni?

Põldsammi sõnul oleks ka Levikom huvitatud üleriigilise 5G-võrgu väljaehitamisest, et pakkuda oma klientidele internetiteenuseid ilma kõneteenuseta.

Kui teistel operaatoritel sagedusi väheks jääb, soovitas ta neil oma 4G-võrgud üldse kinni panna ja nende sageduste peale 5G ehitada.

“Mõttetu on hoida vanade tehnoloogiatega võrke püsti,” rääkis ta. “Ma saan aru, et vanadel operaatoritel on suured kliendibaasid peal, aga 5G tuumikvõrk on põhimõtteliselt vanadest erinev. Vanadel operaatoritel on igaühel üle 200 MHz sagedust ja nad võiksid seal 5G peale minna, miks üldse 4G-d või 3G-d peab hoidma.”

Seppänen aga ütles sellele vastuseks, et praeguseks pole operaatorid suutnud isegi vanu 2G-võrke kinni panna, sest inimesed kasutavad neid endiselt ning ka 3G või 4G sulgemine võtab väga kaua aega.

“4G on mängus veel kümme aastat,” ütles Seppänen. “Soovitused 4G kinni panna on pigem jõuluvanale kui operaatorile.”

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.