Apple

Apple uurib, kas nutiseadmed võiksid dementsust ette ennustada

Rubriiki toetab

Apple Premium Reseller
Suurim valik Eestis
Tutvu tootevalikuga!

Apple on uurimas võimalusi kasutada Apple Watchi ja iPhone’i, et avastada seadme kasutaja juures varaseid dementsuse tundemärke.

Koostöös ravimifirmaga Eli Lilly ja tervise valdkonna idufirmaga Evidation on avaldatud uurimisartikkel, mis näitab, et kasutajate käitumises olevaid muudatusi analüüsides on võimalik dementsust tuvastada, kuid pikemas perspektiivis on kasutegur veel teadmata.

Uuringus keskenduti küsimusele, kas nii nutikella, nutitelefoni kui ka tahvelarvuti sensorite poolt kogutud info võib aidata kognitiivseid häireid automaatselt tuvastada. Uuringus vaadeldi erinevate sensorite poolt kogutavaid andmeid ning jälgiti ka seda, kuidas inimene oma seadet kasutab. Kombineerides andmeid kõigist seadmeist, saadakse pidev ülevaade kasutaja toimingutest ja käitumismustritest.

Uuringus osales 31 kognitiivsete probleemidega ja 82 kognitiivsete probleemideta kasutajat. 12 nädalat väldanud uuringu jooksul koguti 16 terabaiti andmeid, mida analüüsides suudeti eristada kasutajaid, kel on varane kognitiivse häire staadium. Näiteks trükkisid need kasutajad oma seadmetel palju aeglasemalt, vältisid tekstsõnumite saatmist, kirjutasid teksti ebaregulaarses tempos ning kasutasid enam kirjutamist hõlbustavaid lahendusi.

Uuringus kasutati nii Apple Watch nutikella, iPhone’i, kui ka Beddit unejälgimise seadmeid.

Altshaimeri või dementsuse varajane avastamine ei pruugi aidata haigust ära hoida, kuid aitab patsiendil sellega paremini toime tulla.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.