Apple

Apple’i nutikellad kadusid sideoperaatorite lettidelt, põhjus peitub suurfirma karmis müügipoliitikas

Apple Watchi 5. seeria.

Rubriiki toetab

Apple nutikellad on märkamatult sidefirmade poelettidelt haihtunud ja niipea neid sinna tagasi oodata pole.

Mõned nädalad tagasi kuulutas Apple välja oma kuuenda nutikella seeria Apple Watch 6 ning seadmed on tänaseks ka Eestisse müüki tulnud.

Küll aga pole ühtegi Apple’i nutikella näha enam kolme sideoperaatori ehk Telia, Elisa ja Tele2 valikus. Varem on kõik nimetatud operaatorid Apple’i kellasid müünud, aga enam ei leia poelettidelt ei uue ega vanemate seeriate seadmed.

Lähemal uurimisel selgub, et põhjus peitub Apple’is endas ning asjaga on seotud ka eSIM-id.

Kõigepealt veidi taustainfot. Apple müüb kahte sorti nutikellasid: GPS toega ja GPS+LTE toega. Kahte eristab üksteisest vaid see, et viimase sisse saab panna SIM-kaardi ja see lubab nutikella telefonina kasutada kellalt saab teha kõnesid, saata SMS-e jne. Kõikides Eesti poodides on müügil vaid GPS toega Apple’i kellad ja sideoperaatoritel pole neidki.

Kui aga soetad endale LTE toega Apple’i nutikella ja proovid sinna Eesti operaatori eSIM-i panna, pole ka sellest tolku, sest antud lahendus lihtsalt ei tööta ning kell ei ühenda mobiilivõrguga ära.

“Samas Telial on see võimalus Soomes olemas,” kurtis näiteks üks lugeja Geeniusele. “Kas tõesti pean ma tegema endale Soome numbri, et kasutada e-SIMi Apple Watchil Eestis? Rääkimata Apple Watch LTE soetamisest Soomest.”

Operaatorid ootavad Apple’i järel

Küsisime operaatoritelt järele, miks pole nende poodides Apple’i kellasid ja miks ei saa kasutada nende SIM-kaarte Apple’i kellades.

Tele2-st vastati, et nemad Apple’i nutikellasid ei müü ja seega ei saa nad kaasa rääkida ka eSIM-i võimekuse kohta. “Praegu tõesti Apple nutikellasid Tele2 poodides müügil pole. Ametliku vastuse saab siinkohal anda Apple,” seisis Tele2 vastuses.

Elisa meediasuhete juht Taavi Teder selgitas aga lähemalt, et operaatoritele on Apple poolt loodud võimalus vaid Apple Watch LTE versioonide müümiseks ja sedagi alles siis, kui eSIM-i lahendus on Apple’i poolt kinnitatud.

“Oleme seni müünud Apple Watch GPS versioone, kuid seda ainult siis kui kellad on toodetud spetsiaalselt meie regiooni jaoks ning neile laieneb tootjapoolne hoolduslahendus volitatud hoolduspartneri juures,” märkis Teder. LTE tugi tuli Apple’i kelladele alates 5. seeriast.

Küll aga avaldas Teder lootust, et kohe kui Apple poolt kinnitatakse e-SIM lahendus, saab Elisa pakkuda ka LTE võimekusega Apple Watch kellasid.

Hetkel on LTE võimekusega 6. seeria Apple Watchid saadaval ainult väga valitud riikides: Euroopa riikidest on nimekirjas ainult Põhjamaad, Suurbritannia, Hispaania, Saksamaa, Prantsusmaa, Poola, Rumeenia, Ungari ja Šveits. Natukene lootust avaldab see, et nii Telia, Elisa kui ka Tele2 on teistes riikides Apple’i poolt toetatud operaatorid.

Geeniuse saadetud kommentaaripalved Apple’i pressikeskusele jäid vastuseta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.