Arvustus: iOS 11 on igav ja keeruline, kuid pika otsimise peale leiab midagi lahedat ka

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Mõned nädalad pärast Apple’i suurt arendajatekonverentsi WWDC tegin ma midagi, mille mitte tegemist soovitavad kõik tehnoloogiaga seotud inimesed, sealhulgas ka Geeniuse toimetus. Ma paigaldasin iOS 11 beetaversiooni oma iPhone 7 telefonile, mis on minu ainus igapäevane ja ülimalt oluline seade. Teen sellega ju telefonikõnesid, teatud hetkedel päevast on see minu ainus võimalus kellegagi suhtlemiseks – ka hädaolukorras abi kutsumiseks.

Ja just seepärast ei tasuks alles arendusjärgus operatsioonisüsteemi oma seadmele paigaldada. Seade võib suvalisel hetkel hanguda, telefonikõnele vastates ei pruugi telefon sinuni ühtegi häält saata, mõne rakenduse sulgemine võib võtta aega pool minutit. Kõik need asjad on minuga nende mõne nädala jooksul juhtunud. Seega, ärge tehke seda, mida mina tegin ja ärge kasutage testimisjärgus tarkvara oma igapäevastel seadmetel.

Aga loomulikult ei kirjuta ma iOS 11 arvustust arvates, et see, mis minu telefonis on, ongi lõplik. Tegelikkuses on lõplikkusest asi kaugel – hulk iOS 11 uusi funktsioone on kättesaadavad arendajatele. Arendajad saavad asuda kasutama nüüd liitreaalsuse lahendusi oma äppides, kasutada masinõpet ning intelligentseid algoritme protsesside teostamiseks. Ühtegi sellist lahendust ega äppi veel AppStore’ist ei leia. Aga iga suurem tarkvarauuendus peaks pakkuma ka kasutajatele mõningaid mugavusparandusi, mida iOS 11 eriti ei tee.

Probleeme on palju

Näiteks on Apple lubanud lukustusekraanil kuvada ka neid teavitusi, mida kasutaja on juba “lugenud”. Selleks tuleb sõrmega lihtsalt alla lohistada ja uute teavituste tagant hüppavad välja vanad teavitused. Samas on aga see, mitut erinevat liigutust ühe elemendiga ekraanil sa teed, muutunud aina segasemaks.

Sa võid puudutada teavitust, mis avab teavitusega seotud äpi. Sa võid seda pikalt puudutada, mis lubab sul teavitusse peidetud kiirtoiminguid esile kutsuda, või sa võid teavitusel tugevasti vajutada, mis kuvab teavituse kohta rohkem infot ning kiirkäsud. Vanasti sai teavitusi ekraanilt ka minema pühkida, seda enam ei saa. Aga sellegi poolest, neid valikuid on liiga palju ja esmajoones aru saamine ja harjumine, et mida ma nüüd tegema pean, on tsipa keerukas.

Sama kehtib ka uue kontrollkeskuse puhul, kust on võimalik seadme funktsioone kiiresti muuta ja seadistada. Uue iOS 11 puhul lubab Apple sul kontrollkeskust kohandada, lisades või eemaldades sealt elemente ning tõstes neid ringi. Samuti on mitmelehelisest kontrollkeskusest taas saanud üks.

Aga ka siin on palju võimalusi. Vajutades mõnele ikoonile on võimalik kuvada lisaseadeid. Näiteks Bluetoothi ikoonile vajutades saan lülitada sisse või välja ka kuumkoha teenust, kuid wifi ikoonile vajutades on mul võimalik seadistada lennurežiimi ja mobiilse andmeside funktsiooni.

Peale iOS 11 paigaldamist soovisin saata telefoni heli oma AirPods kõrvaklappidesse, mis parajasti olid ühendatud iPadiga. Vanas iOSis oli see väga loogiline. Avasin kontrollkeskuse, kus allservas oli kuvatud hetke heliväljund. Sellele vajutades pakutigi alternatiivseid, nii Bluetoothi kui ka AirPlay, heliväljundeid. Kuid iOS 11 puhul jõudsin omadega välja muusikarakendusse, käivitasin loo, avasin detailse hetkel mängiva laulu kuva, kuni leidsin nupu, kust heliväljund ümber suunata. Tegelikult peaksin kõigest kontrollkeskuses vajutama muusika juhtimise nuppudele tugevasti, kui saangi heliväljundit muuta. Ehk on see loogiline aga…

Midagi head on ka

Positiivse külje pealt ootan ma väga iOSi arendajate järele jõudmist. Uues versioonis sisaldub rakendus Files, mis võimaldab koondada kõikide failidega tegelevate rakenduste andmed ühte kohta. Nii et sa ei pea mõtlema, millises pilveteenuses su otsitav dokument asus või kuidas selles äpis faili üles laadimine käis. Files rakenduses on võimalik oma failikogust faile otsida, neid kategooriatesse jaotada ning loomulikult ka avada, muuta ja salvestada.

Teine positiivne nähtus iOSi puhul on võimalus kiiresti abi kutsuda. Vajutades ekraanilukustusnuppu kiiresti viis korda, helistab telefon automaatselt hädaabisse, saates teate sinu valitud kontaktidele sinu asukohaga ning teatega, et oled hädas.

Jah, ja ongi kõik. Just need asjad on need, mis uut iOS 11 operatsioonisüsteemi mitu nädalat kasutades meelde on jäänud. Tõsi, siin ja seal on tehtud mugandusi ja parendusi, mis võimaldavad sõnumiäpis näiteks rakendusi kiiremini üles leida, kuid palju on veel tulemas, kui iOS 11 ükskord kõigi kasutajateni jõuab ning arendajad selle pakutavaid võimalusi kasutama hakkavad.

Muide, hoolimata lubadustest, ei ole Siri ikka veel paremaks muutunud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.