iOS 13 ja macOS Catalina avalik beeta on kohal: kuidas seadmeid uuendada ja miks sa seda tegelikult tegema ei peaks?

Foto: Scanpix / AFP

Rubriiki toetab

Apple tõi eile välja iOS 13 ja macOS Catalina avalikud beetaversioonid, mida igaüks nüüd oma seadmetel katsetada saab.

Siiski tasub tähele panna, et kui sul on vaid üks igapäevaseks kasutamiseks mõeldud iPhone või iPad, siis sinna beetaversiooni paigalda ei tasu. Geeniuse toimetuse katsetused näitavad, et iOS-i beeta on veel üsna ebastabiilne. Selles on vead, asjad ei toimi nii nagu peaksid, seadme aku tühjeneb kiiremini ja ehkki saab katsetada uusi funktsioone, võib ühel hetkel avastada, et telefon keeldub kriitilisel momendil koostööst.

Kui siiski otsustad mõnda seadmesse paigaldada beetaversiooni, tee enne seadmest varukoopia. iPhone’i puhul on varukoopia oluline, kuna see võimaldab soovi korral iOS 12 koos äppide ja andmetega taastada. Selleks:

  1. Ühenda oma seade arvutiga ja ava iTunes.
  2. Seadme sektsioonis määra varukoopia tegemiseks arvuti (to this computer).
  3. Veendu, et varukoopia on krüpteeritud (tee linnuke kasti “Encrypt this backup“).  See tagab, et varundatakse ka sinu paroolid ja muu isiklik info.
  4. Vajuta “Backup Now“. Varukoopia tegemise järel võid lülitada varundamise taas iCloudi peale.

Maci puhul vaata üle, et kõik oluline oleks varundatud välisele andmekandjale, pilve, või et Time Machine oleks kõik vajaliku salvestanud.

Kuidas uut iOS-i beetaversiooni saada?

Hoiatused tehtud, hakkame nüüd paigaldama. iOS 13 beetaversiooni saamine on tegelikult üsnagi lihtne protsess. Tuleb avada vaid Apple’i beetaprogrammi lehekülg ning Apple ID’ga sisse logida. Ava lehekülg kohe seadmes, kuhu soovid beetat paigaldada. Pärast sisse logimist ja tingimustega nõustumist laetakse seadmesse iOS 13 avaliku beeta profiil. Profiili laadimise järel tuleb seade taaskäivitada.

Edasine on lihtne ja tegelikult juba tuttav protsess. Ava Settings>General>Software Update. iOS peaks näitama iOS 13 olemasolu ning uuenduse alla laadima ning paigaldama.

Kuna tegemist on päris suure uuendusega, siis võtab see mõnevõrra aega.

Mis saab Macist?

Apple’i beeta-programmi lehelt saab kätte ka macOS Catalina beetaversiooni. Kui iOS seadmete puhul ei ole beetaversiooni kasutamine oma peamises seadmes soovitatav, siis Maci kõvaketast on võimalik jagada ehk partitsioneerida, et jooksutada seal eraldi kahte versiooni macOS’ist. Samuti võib beetaversiooni paigaldada ka välisele kõvakettale.

Enne uuenduse paigaldamist tuleks veenduda, et arvuti sisemisel kõvakettal on piisavalt ruumi – 50 gigabaidist peaks piisama. Seejärel võid luua kettale uue partitsiooni, kuhu hiljem Catalina elama panna.

  1. Ava Disc Utility, kas Spotlightist või Applications kaustas asuvast Utilities kaustast.
  2. Vajuta arvuti süsteemikettale.
  3. Vajuta “Partition” vahekaardile ning seejärel “+” nupule uue partitsiooni loomiseks.
  4. Lohista liugureid soovitud partitsiooni suuruse saavutamiseks.
  5. Anna uuele partitsioonile nimi ja vajuta “Apply”

Disc Utility loob uue partitsiooni, mis võib võtta mõne hetke aega.

Nüüd mine ja lae Apple beetalehelt alla macOSDeveloperBetaAccessUtility.pkg. See on väike programm, mis annab su arvutile õiguse alla laadida operatsioonisüsteemi. Kui fail alla laetud, ava see. Pärast paigaldamist kontrollib süsteem automaatselt uuenduste olemasolu ja kui kõik läks hästi, pakub macOS Catalina alla laadimist.

Alusta uuendamist. Kui laadimine on lõpetanud vajuta avanenud aknas Continue ning seejärel nõustu tingimustega. Nüüd on oluline koht – sul tuleb valida õige kõvaketas, kuhu uuendus paigaldada. Vajuta nupule “Show all discs” ning määra installeerimiskohaks oma äsja loodud partitsioon. Mõne hetke pärast arvuti taaskäivitub ning alustab Catalina paigaldamist.

Mis saab Apple Watchist?

Apple Watchile avalikku testversiooni ei ole. Peamiselt selle tõttu, et Apple Watchi operatsioonisüsteemi pole võimalik eelmisele versioonile seada. Seega kui oled watchOS 6 testversiooni oma kellale pannud ja otsustad, et see sulle ei meeldi, tuleks sul kell Apple’i tehnikute juurde remonti saata.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.