Apple

Kas jõuludeks uut iPhone’i üldse saab? Eesti poode vaevavad Apple’i toodete tarneraskused

Rubriiki toetab

Kirjutasime eelmisel nädalal sellest, kuidas tänavu jõuludel ei tasu oodata, et kuuse all olevas pakis on Playstation 5. Kuid kuidas on lugu Apple’i toodete, eeskätt iPhone’idega? 

Vaadates erinevates kauplustes ringi, on näha, et palju kaupa on otsa saanud. Apple’i esinduse iDeali e-poe lehele on punasele taustale kirjutatud, et piiratud koguste ja suure huvi tõttu on uute toodete tarneaeg oodatust pikem. Lehel ringi vaadates on näha, et laos on veel vaid mõni üksik iPhone ja Mac, ülejäänute tarneaeg on nädalaid, vahel kuni kaks kuud.

Saadavus pole kiita ka teistes poodides, näiteks PhotoPointis oli eelmisel nädalal võimalik osta veel iPhone 13 Minisid, kuid sel nädalal on saadaval ainult eelmise generatsiooni telefonid ning neistki on paljud konfiguratsioonid läbi müüdud.

Euronicsis on olukord mõnevõrra parem. Ka seal on paljud Apple’i telefonid tellimisel, kuid osadel neist jääb eeldatav tarneaeg veel novembrikuu sisse. MacBookidest on saadaval enamus ning äsja tulnud versioonid on tellimisel lühikese tarneajaga.

Euronicsi turundusdirektori Kristjan Terase sõnul on nii lühi- kui ka pikaajalisi prognoose tänases olukorras äärmiselt keeruline teha. Sarnaselt muule maailmale, on ka kohalike klientide huvi Apple’i uudistoodete vastu märgatavalt kasvanud. Lisaks värskendatud MacBook Prole ning iPhone 13 seeriale on jätkuvalt populaarsed ka M1-protsessoriga MacBook Air ja MacBook Pro sülearvutid kui ka uuendatud iMac.

“Ajal, mil ülemaailmne nõudlus elektroonika järele ületab pakkumist, ei saa me välistada seda, et teatud toodete saadavus jõuludele eelneval ajal on puudulik. Anname omalt poolt parima ja töötame iga päev selle nimel, et kliendid tühje riiuleid ei näeks, kuid kahjuks ei saa me seda täielikult välistada,” lisas Terase.

Telia e-poest vaadates on Apple’i telefonid kättesaadavad, kuid 1–3 või 3+ päevase tarneajaga. Küll aga on iPhone 13 telefonidele märgitud juurde tekst: “Arvestades Apple iPhone 13 suurt nõudlust ning ülemaailmseid tarneraskusi võib olla toote tarne meie lattu tavapärasest pikem. Sellest tulenevalt võib tellimuse komplekteerimine viibida.” 

Telia meediasuhete juht Raigo Neudorf ütles, et tarned on olnud tõepoolest piiratud, kuid nad saavad uusi ja ka vanemaid iPhone’e iga nädal juurde. Ta lisas, et viimastel nädalatel on positiivne see, et seis pigem paraneb.

Sarnaselt Sonyle on ka Apple’i tarne probleemid ülemaailmsed. The Wall Street Journali sõnul jätkuvad firma tarneraskused ka järgmise aasta esimesse kvartalisse. Apple’i tegevdirektor Tim Cook ütles, et kuigi organisatsioonil läheb paremini kui kunagi varem, on nad kiibikriisi tõttu kaotanud juba 6 miljardit dollarit ning jõudnud olukorda, kus ei suuda piisavalt kiiresti seadmeid juurde toota.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.