Apple

Kas Macid vajavad viirusetõrjet?

On olemas teada-tuntud arvamus, et macOS operatsioonisüsteemiga arvutitel on oluliselt vähem viiruseid ja pahavara. Mõningatel juhtudel väidetakse lausa, et Macidel pole neid üldse ning erinevalt Windowsi kasutajatest, Apple’i kasutajad selle pärast muretsema ei pea. Päris nii see siiski pole.

Milliseid viiruseid Macidel on?

Kuigi macOS süsteemis on viirused tõepoolest harvem nähtus, esineb neid siiski. Ent miks Apple’i arvutite kasutajad oluliselt vähem enda pead viirustega vaevama peavad? Siin on mitmeid põhjuseid, kuid üks peamiseid on see, et macOS platvorm pole lihtsalt nii populaarne kui on Windows. See tähendab, et häkkerid on oma pahavara enamjaolt arendanud Windowsi süsteemile, mis neile potentsiaalselt suuremat tulu toob.

Lisaks on üheks oluliseks asjaoluks ka see, et macOS baseerub Unixi operatsioonisüsteemil ning sinna on juba sisse ehitatud mitmeid turvaelemente.

Kuidas MacOS end viiruste eest kaitseb?

Kuigi Macidel otseselt viirusetõrjetarkvara ei leia (nagu näiteks on Windowsil Defender, mis iga Windowsiga arvutiga kaasa tuleb) on operatsioonisüsteemi sisse ehitatud kaitsemehhanismid, mis pahavara rünnakute võimalused miinimumini aitavad viia. Iga kord kui käivitad arvutis uue programmi, kontrollib süsteem ega selles mõnda viirust peidetud pole ja teeb seda spetsiaalsete andmebaaside abil. Lisaks sellele peavad kõikide arendajate rakendused olema Apple’i poolt sertifitseeritud, et neid tohiks üldse arvutisse laadida. Kui süsteem leiab midagi kahtlast, antakse sellest kasutajale ekraanil teada, koos soovitusega sellist rakendust mitte installeerida.

Hoolimata asjaolust, et viirusetõrje tarkvara pole Macidesse sisse ehitatud, on võimalik neid siiski ka enda meelerahuks alla laadida ja kasutada. Saadaval on suures valikus nii tasuta kui ka tasulisi variante tuntud ja vähem tuntud arendajatelt. Tavakasutaja jaoks pakub näiteks Windowsilt tuntud viirusetõrjuja AVG ka sarnast lahendust Macile.

Kunagi pole välistatud, et pahavara  just sinu arvutisse tee leiab. Ent kui elementaarsetest turvareeglitest kinni pidada – alati uuendada operatsioonisüsteemi ja programme ning kahtlaseid rakendusi mitte avada –  on see oht oluliselt väiksem.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.