Kes ütles, et Apple ei ole mänguarvuti?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Hiljem "Prince of Persia" mänguga kuulsaks saanud Jordan Mechner lõi Karateka 1984. aastal Yale'i ülikoolis käies.

Tahaksite ilmselt parandada, et korrektne oleks öelda “Mac”, sest Apple on mitte toode, vaid ettevõtte nimi. Mitte alati ei ole see aga nii olnud.

Igatahes, kui keegi ütleb teile, et läheme videomänge mängima, siis teate, et ta ilmselt mõtleb esmajärjekorras konsooli, siis vast PC-d, vahepeal veel mõnda seadet nagu tahvel ja siis kusagil on Mac.

Toon siin ühe näite, kuidas see ei ole alati nii olnud ja ei pea ka täna olema.

Minu esimene mäng: Karateka

Väikese koolipoisina 1990ndate alguses mul muidugi oma arvutit ei olnud. Mitte kellelgi ei olnud. Aga Teaduste Akadeemia oli otsustanud, et kui keegi juba võttis vaevaks Siberisse minna igikeltsast proove tooma, siis võiks välja uurida, mitu miljonit aastat vanad nad õieti on.

Selleks oli üles ehitatud võimas aparaat, mis katseklaase tundide kaupa edasi-tagasi loksutas. Kogu seda masinavärki juhtis ja ilmselt ka salvestas vajalikke andmeid seninägemata tehnikaime nimega Apple II.

Tolle aparaadi põhifunktsionaalsus ei olnud aga mitte mass-spektromeetria, vaid printsess Mariko päästmine kurja Akuma kindlusest. Apple II jaoks loodud 1984. aasta mäng Karateka oli üks esimesi võitlusmänge üldse ja oma lihtsuses geniaalne. Oma teekonnal õilsa printsessi päästmiseks (loe: vasakult paremale) kohtab võitleja lugematut hulka pahalasi, kes tuleb käte ja jalgadega surnuks lüüa.

Mingeid keerulisi klahvikombinatsioone ega kümne sõrmega jamamist siin ei ole. On võimalus liikuda vasakule-paremale ja lüüa käe või jalaga. Väga soliidne ja tõhus.

Karateka tegi eriliseks veel see, et seda sai mängida kahekesi! Oli see vast lahe. Ega need joystickid küll väga kaua vastu pidanud, sest ka teadlastel oli kange tahtmine printsess ära päästa. Kuna mina pidin suure osa ajast koolis veetma, oli neil ka ajaline eelis.

Tänapäevaste standardite järgi vaid Minecrafti-fännidele koduse graafikaga mängus olid ka väga lahedad heliefektid. Kes pole Karatekat näinud ega kuulnud, saab seda siin teha. Eriti soovitan tähele panna karjatust, millega võidetud vastane areenile langeb.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.