Apple

Kuuldus: Apple jättis FBI kaebuste tõttu katki plaani kasutajatele täielikku krüptimist pakkuda

Pilt on illustratiivne.Foto: Shutterstock.

Rubriiki toetab

Apple jättis FBI kaebuste tõttu katki plaani lasta iPhone’i kasutajatel oma seadmete varukoopiaid täielikult krüptida, vahendab Reuters allikaid.

Plaan jäeti väljaande kohaselt katki juba kaks aastat tagasi, ent varem pole selle kohta teavet meediasse jõudnud. Põhjusena võib välja tuua Apple’i valmidust koostööks USA õiguskaitseorganitega, kuigi minevikus on firma seisukoht olnud kindlalt oma kasutajate privaatsuse poolel.

Alles möödunud nädalal kutsus USA justiitsminister William Barr kutsus avalikult tootjat üles avama kahte iPhone’i, mis kuulusid kolm ameeriklast mereväebaasis surnuks tulistanud mehele. Asjasse sekkus ka riigi president Donald Trump, süüdistades Twitteris tootjat “tapjate, diilerite ja teiste vägivaldsete kriminaalide” telefonide kaitsmises.

Antud juhtumi puhul andis Apple võimudele tulistaja iCloudi koopiad ja lükkas ümber väite, nagu poleks firma uurimisega aidanud. Apple’i esindaja keeldus kommenteerimast kõiki FBI-ga peetud suhtlusi ja kasutajate andmetega krüptimisega seotud küsimust.

Apple tahtis juba kaks aastat tagasi kasutajatele täielikku privaatsust pakkuda

Üle kahe aasta tagasi teatas Apple FBI-le, et plaanib pakkuda kasutajatele end-to-end krüptimist, kui nad oma andmeid iCloudi salvestavad. Tollase plaani kohaselt poleks isegi Apple’il olnud võimalust kasutajate krüptitud andmetele ligi pääseda, mis tähendaks, et ka kuritegude puhul ei saaks firma võimudele abi osutada.

FBI küberkuritegude agendid vaidlesid eravestlustes Apple’i plaanile vastu, öeldes, et sedasi kaoks iPhone’i kasutatavate kahtlusaluste suhtes kõige efektiivsem meetod asitõendite kogumiseks.

Reutersile teadaolevalt oli Apple aasta pärast FBI-ga kõneledes krüptimise plaanist loobunud, kuid pole täpselt teada, miks selline otsus vastu võeti.

Endise firma töötaja sõnul ei tahtnud Apple riskida avaliku sektori rünnakutega kurjategijate kaitsmise tõttu ja sellega seoses ka kohtukaebustega varasemalt kättesaadava info privaatseks muutmise eest. “Nad otsustasid, et ei torgi enam karu,” ütles endine Apple’i töötaja.

Samas võis Apple jätta plaani katki ka seetõttu, et krüptitud varukoopiate puhul leiaksid paljud kasutajad end oma telefonidest välja lukustatuna, ilma et keegi neid aidata saaks.

Märksõnad: , , ,
Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.