Mitmed tuntud iOS äpid saadavad kasutajate isiklikku infot turundusfirmadele

Rubriiki toetab

Washington Post avastas, et kui iOS seadmetes on sisse lülitatud funktsioon “Background App Refresh”, saadavad paljud rakendused turundusfirmadele kasutaja kohta isiklikku infot.

Background App Refresh on funktsioon, mis on mõeldud selleks, et rakendus saaks enda sisu taustal olles uuendada. Meiliprogramm laadida alla uued e-kirjad, podcasti äpp valmistada ette uued episoodid või sotsiaalmeedia äpp valmistada ette uudisvoo uuendused hetkeks, mil äpi avad.

Washington Posti ajakirjanik kasutas aga spetsiaalset tarkvara, mis jälgis tema iPhone’ist väljuvat andmevoogu ning selgitas välja, et koos rakenduse sisulise uuendamisega saadavad väga mitmed äpid infot ka selle kohta, kus kasutaja asub, mis on tema telefoninumber ja isegi infot selle kohta, mis moodi telefoni telefoni käes hoitakse.

Näiteks leidis Washington Posti ajakirjanik Geoffrey Fowler, et ühel esmaspäeva õhtul, kell 23:43, sai turundusfirma Amplitude tema telefonilt teabe tema täpse asukoha kohta, tema meiliaadressi ning telefoninumbri. Öösel, kella kolme ajal, saatis telefon ühele teisele turundusfirmale tema seadme digitaalse sõrmejälje, mille järgi tulevikus saab ettevõte selle telefoni külastusi nende klientide lehel jälgida.

Kell 6:25 hommikul sai juba kolmas firma endale infot seadme identifitseerimiseks ning saatis seadmesse hulga jälgijaid, mis kasutaja kohta infot koguvad.

Tegemist ei ole pahavaraga – tõenäoliselt teavad kõik äppide loojad, et nende reklaamiteenuse pakkujad sääraseid meetodeid kasutavad. Osad rakendused kasutavad jälgijaid selleks, et vältida pettust, teised selleks, et oma teenust parandada. Palju kogutavat infot on anonüümne – serverisse saadetakse vaid näiteks info, kus äppi kasutati, kuid selle infopaki küljes pole infot, mis aitaks konkreetset kasutajat identifitseerida.

Teised rakendused jagavad kõva häälega aga kasutaja telefoninumbrit, IP-aadressi ja muud isiklikku teavet. Paljud rakendused kasutavad ka kolmandate osapoolte jälgijaid, näiteks kasutas USAs populaarne toidu koju tellimise äpp Door Dash Facebooki ja Google’i jälgijaid, seega teab Facebook seda, et kasutaja süüa tellis ka siis, kui kasutaja Facebooki tol hetkel ei kasutanud.

Fowler avastas, et infot saadavad tuntud äpid nagu Microsoft One Drive, Spotify, The Weather Channel, Mint, Door Dash ja isegi Washington Posti oma enda äpp. Nädala jooksul avastas ta oma seadmest üle 5400 jälitaja, mis kokku saadavad kuus infot umbes 1,5 GB.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.