Apple

Pidu läbi: uute iPhone’ide parandamiseks sobivad ainult Apple’i soovitatud töökojad

Vanemate iPhone'ide puhul sai ekraani vahetada kasvõi ise kodus. Nüüd on reeglid märksa karmimad.Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Apple on juba aastaid liikumas sinnapoole, et nende telefonidel saab teatud juppe vahetada nende poolt sertifitseeritud töökodades. iPhone 12 seeria väljatulekuga lähevad reeglid veel karmimaks.

Töökodadele mõeldud treeningdokumentidest näeb, et kõigi uute iPhone’ide (12, 12 mini, 12 Pro ja 12 Pro Max) lõplikuks parandamiseks peavad remontijad kasutama Apple’i enda süsteemiäppi, mida jagab Apple vaid sertifitseeritud töökohtadele.

iFixiti testi järel selgus, et kui seda äppi ei kasutata, hakkavad telefonil esinema veidrad vead: kaameraäpp jookseb kokku või keeldub lainurkrežiimile ümber minemast. Vead ilmnesid ka siis, kui vahetati ära näiteks kahe identse iPhone 12 kaamera, mis tekitab kahtluseid, et Apple kutsub vigu ise kunstlikult esile.

Vanemate iPhone’ide puhul kehtis selline reegel vaid aku vahetamisel, kuid nüüd minnakse sama teed ka kaamera ja ekraani osas.

See tähendab, et uute iPhone’ide parandamiseks peavad uute iPhone’ide omanikud kasutama vaid töökodasid, millele Apple on litsentsi andnud. Eestis on neid põhimõtteliselt kolm: iDeal, Valge Klaar ning MTTC, kes on erinevate sideoperaatorite ja tehnikapoodide hoolduspartner.

Nutiseadmete remondiga tegeleva Mobile Trade OÜ juhatuse esimehe Andrus Jõgeva sõnul juhtubki ilmselt nii, et iPhone 12 seeria puhul ei saa kolmandad remonditöökojad neid enam parandada. “Alternatiivremontijatel on tõenäoliselt uute iPhone’idega pidu läbi,” ütles ta.

Jõgeva rääkis, et Apple on juba pikemalt sama reeglit rakendanud akude suhtes – kui näiteks mõne iPhone 11 mudeliga ise aku ära vahetada, siis hakkab süsteem kuvama veateadet, et aku vajab remonti.

Tema sõnul tundus vahepeal ka väiksematel tegijatel tekkivat võimalus endale Apple’i litsents hankida, kuid viimasest infost on möödas juba mõnda aega. Aasta tagasi öeldi, et ka väiksed tegijad saavad soetada endale raha eest litsentsi. Võimalus on, aga täpsed tingimused ja nõuded pole veel teada,” ütles Jõgeva.

Reegel juba kehtib

iDeali turundusjuhi Anna Klimovitši sõnul kehtib üldiselt reegel, et uuemad Apple’i seadmed vajavad komponentide vahetusel nende kalibreerimist, et need toimiksid telefoniga nii nagu tootja on ette näinud. 

“Erinevaid vigu võis telefoni remontimisel ka varem esineda, kui kasutada kolmanda osapoole varuosi, mis ei ole Apple toodetud,” ütles ta.

Lisaks sellele kaotab tema sõnul seade garantii kehtivuse, kui remontimisel on kasutatud kolmanda osapole varuosasid. “Ehk siis on need vaid mõned põhjuseid, miks tasub oma seadet hooldada ja remontida vaid ametliku partneri juures,” ütles ta.

Kui uute iPhone’ide puhul saavad neid remontida vaid loetud töökojad tähendab seda, et ka remontimise hind tõuseb? Klimovitš seda ei usu. “Uute telefonide remontimise hind ei tõuse, vaid jääb umbes samale tasemele varasemate mudelitega,” lausus ta.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.