Apple

Tohutu muutus: Apple lubab tarbijatel ise oma nutitelefone ja arvuteid parandada ja hakkab selle jaoks isegi varuosi müüma

Apple'i telefonidele saab varsti otse tootjalt osi osta.Pilt: Shutterstock

Rubriiki toetab

Apple andis teada, et hakkab müüma varuosi, tööriistu ning juhendeid, et inimesed saaksid oma seadmeid ise kodus parandada. Apple plaanib alustada iPhone 12 varuosade müügiga, millele järgneb iPhone 13 ja M1 protsessoriga Macid. Telefonidel on alguses võimalik välja vahetada ekraan, aku ja kaamera ning tulevikus lisanduvad mõned asjad veel.

See on tohutu muutus Apple poolt, kes oli kategooriliselt vastu right to repair liikumisele ja üldse oma toodete parandamisele väljaspool Apple’i esindusi. Veelgi enam, eelmisel nädalal lõpetas Apple tarkvara kasutamise, mis tühistas Face ID funktsiooni peale seda, kui keegi vahetas ise välja oma telefoni ekraani. 

Apple kutsub uut programmi nimega Self Service Repair ning teenus tuleb Ameerika Ühendriikidesse järgmise aasta alguses ja tulevikus ka mujale. Ettevõte andis teada, et teenus on mõeldud tehnikutele, kellel on kogemusi ja teadmisi elektroonikaseadmete parandamisel ning et enamik inimesi peaksid endiselt laskma oma seadme professionaalidel korda teha. 

Vähemalt pakub Apple nüüd võimalust inimestel ise oma seadmeid parandada. Mis kõige olulisem, nüüd ei tühista TechCrunchi sõnul seadme kodus parandamine enam garantiid, eeldusel, et parandusel ei saa see kuidagi kahjustada.

iFixiti jätkusuutlikkuse juht Elizabeth Chamberlain kirjutas, et Apple’i tegu annab suure panuse right to repair liikumisse, kuid programmis on ka puudujääke. Eeskätt see, et seadmete osad tuleb endiselt osta Apple’ilt.

MacRumorsi vahendusel tehti Ameerika Ühendriikides uuring selle kohta, kui paljud kasutaksid uut Apple’i parandusteenust. Nad leidsid, et peaaegu kõik kasutusel olevad iPhone’id on kasutuskõlblike ekraanidega ja enamus iPhone’idest on töötava akuga. Ainult 6% telefonidest vajab ekraanivahetust. Nad lisasid, et kui kombineerida vähene arv remontivajavaid kasutuses olevaid seadmeid ja kasutajad, kellest paljud ei tunne end mugavalt oma elektroonikat parandades, võib öelda, et ainult väga vähesed saavad sellest programmist kasu.

Varuosade hinda ei ole Apple täpsustanud, kuid kirjutas, et enne ostmist saavad inimesed parandamise juhenditele pilgu peale visata. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.