Uuendus teeb politseil iPhone’idesse sisse pääsemise jälle raskemaks

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Scanpix/AP Photo/Ng Han Guan

Ameerikas on juba mitmeid kuid politsei kasutanud seadet nimega GrayKey, et vajadusel iPhone’idesse sisse pääseda. Seade kasutab hetkel tundmatut tehnikat, millega saab Apple’i tavapäraselt krüpteeritud kõvakettalt andmeid siiski kätte. Hiljuti andis Apple aga teada, et varsti on tulemas uuendus, mis muudab GrayKey seadme abil iPhone’idesse sisse pääsemise võimatuks.

Selleks lubas Apple muuta vaikimisi sätteid iPhone’i operatsioonisüsteemis nii, et USB pordi kaudu ei ole võimalik telefoniga ühendust saada, kui telefoni pole viimase tunni jooksul lukust lahti tehtud. Just selle pordi kaudu saavadki GrayShift, Cellebrite ja teised kohtuekspertiisi alal tegutsevad firmad iPhone’idele ligi, ilma, et peaksid kartma parooli valesti sisestamist ning selle läbi telefoni lukku minekut, kirjutab Reuters.

Sisse ei ürita murda ainult politsei

Apple’i sõnul hakkasid nad uuenduse kallal töötama enne, kui said teada, et seda tehnikat kasutavad ka õiguskaitseorganid. “Me tugevdame pidevalt iga Apple’i toote turvalisust, et kaitsta kliente häkkerite, identiteedivaraste ja muude rünnakute eest nende isiklikele andmetele,” ütles Apple avalduses. Samuti ütles Apple, et neil on suurim lugupidamine õiguskaitseorganite ees ja et nende turvauuendused ei ole kavandatud eesmärgiga politsei tööd võimalikult raskeks teha.

Muudatustega peaks politseil või häkkeritel olema umbes tund aega, et seadmesse sisse pääseda, enne kui see võimatuks muutub. See peaks võimalusi telefonile ligi pääseda vähendama kuni 90 protsenti, oletasid turvaspetsialistid.

Kas tootjad peaksid politseile ligipääsu andma?

Samuti võib muudatus kaasa tuua kriitikat USA õigukaitsesorganite poolt, kes on vaielnud, et seadus peaks sundima tehnoloogiafirmasid andma ametnikele ligipääsu kasutajatele seadmetele või teabevahetusele.

Nendel vaidlustel ongi ametnike suurimaks vastaspooleks olnud Apple, kes mäletatavasti läks 2016. aastal ka kohtusse, et võidelda vastu kohtuotsusele, mille järgi pidi firma murdma sisse iPhone 5c’sse, mida kasutas mõrvar San Bernardinos. Asi lõppes sellega, et FBI sai telefonile ligipääsu läbi teise ettevõtja, ilma Apple’i koostööta.

Enamik turvaeksperte ja ka Apple on arvamusel, et valitsuse poolt palgatud töövõtjad ja erafirmad suudavad tavaliselt ikkagi leida mõne viisi, kuidas seadmetele ligi pääseda. Samas tähendaks tootjate poolt turvanõuete langetamine aga seda, et sissemurdmine muutuks lihtsamaks ka kõikidel muudel osapooltel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.