Apple

Uus iOS 12 on nüüd siin: kuidas see kohe alla laadida ja mida kõike uut see sulle pakub?

Rubriiki toetab

Apple Premium Reseller
Suurim valik Eestis
Tutvu tootevalikuga!

Apple toob täna kasutajateni kauaoodatud iOS 12 operatsioonisüsteemi, mis annab uusi funktsioone ja toob parendusi kõigile iOS seadmetele. Uuenduskuuri saavad iPhone’id, iPadid ja iPodid. Siin on kõik, mida pead uuendusest teadma.

Mida uut pakutakse?

iOs 12 loob endaga kaasa uusi liitreaalsuse võimalusi. Näiteks pakub uus Measure rakendus võimalust virtuaalselt ükskõik millise ala pindala või kahe asja vahemaad vaid telefoni kaamera abil mõõta. Kuna telefoni kasutatakse palju loomulikult fotokaamerana, siis on palju uut ka Photos rakenduses. Rakendus hakkab soovitama, milliseid pilte kasutaja vaadata võiks. Avades rakenduse võib soovituste all olla näiteks mõni sõber, kellega tänane kuupäev või mõni lähedane asukoht seotud on.

Samuti tõstab rakendus esile fotosid ning videoid, mida kasutaja võiks soovida muuta, ehk töödelda. Sarnaselt Google Photos rakendusele soovitab Photos ka seda, kellele võiks fotosid jagada.

Uuendus muudab märksa targemaks ka Siri, mis oskab nüüd nutikamalt äppidega suhelda. Erinevaid rakendusi saab siduda Siriga, selleks, et äpis vaid häälkäskluste abil toimetada.

Näiteks on sul võimalik luua häälkäsklus “I lost my keys“ (kaotasin oma võtmed), mispeale hakkab helisema võtmete küljes olev äpi teel juhitav vidin. Suuresti võid endale meelepärase käskluse luua sisuliselt kõige kohta: reisiplaanid, tegevused, mis peaks juhtuma koju jõudes ning palju muud.

Siri hakkab ka soovitama tegevusi, mida tuleb teha. Näiteks võib see soovitada helistada vanaemale, kel juhtub sünnipäev olema.

Uuenenud rakendused

Apple värskendas ka mitmeid telefoniga kaasa tulevaid rakendusi. News, Stocks, diktofon ja raamaturakendus. Rakendustel on edaspidi ilusam välimus, asjalikum sisu ja parem siduvus äppide vahel.
Uudisteäpist leiab nüüd ka küljemenüü, aktsiaäpist äri- ja majandusuudised. iBooks pakub iOS 12 puhul uut disaini, mille tõttu muutub ka rakenduse nimi ja edaspidi on selleks Apple Books.

Apple kuulutas välja ka suure uuenduse, mille abil saab kergema vaevaga digielu kontrolli alla. Uuenenud Do Not Disturb Bedtime peidab edaspidi öösel kõik teavitused, seega peaks öösel kella vaadates olema kindel, et mõni teavitus ära ei ehmata.

Täiesti uued teated

Uuenesid ka teavitused. Hoides näppu mõnel rakendusel, on võimalik täpsemini määrata, kas need avaekraanile jõuavad, samuti soovitab Siri osad rakendused blokeerida. Edaspidi on rakendused ka grupeeritud, seega näidatakse kõiki sarnaseid rakendusi või ühe rakenduse mitut teavitust üheskoos ning neist saab ka ühe liigutusega vabaneda.

Viimase suurema piiramisuuendusena tutvustas Apple aktiivsuslogi ehk ScreenTime funktsiooni, mis annab kasutajale selge ülevaate sellest, kui palju ta oma telefoni kasutab, millised rakendused saadavad enim teateid ja kui palju kordi kasutaja telefoni päeva jooksul avab.

Aktiivsuslogist saab piirata ka seda, kui palju mõnda rakendust kasutada saab, et piirata aegaröövivate rakenduste kasutamist. Seda saab kasutada ka laste puhul, kelle rakenduste kasutust saab edaspidi palju täpsemini piirata, näiteks määrata, et mõnd rakendust ei saa öösel kasutada.

Uuenduseta ei jää iOS 12 juures ka suhtlusrakendused. Animoji sai keeletuvastuse, mis lubab animeeritud emojide abil ka keelt liputada, lisaks sellele lisanduvad valikusse mitmed uued kujutised, näiteks dinosaurus ja kummitus.

Animojide kõrvale lisandub ka Memojide valik, mis lubab kasutajatel enda moodi välja nägeva animeeritud karakteri luua.

Telefon muutub kiiremaks

iOS 12 muudab seadmeid ka kiiremaks. Eriti võib selle mõju tunda vanemate seadmete puhul, mis võisid varem veidi aeglased tunduda.

Samuti saavad iPhone X omanikud nüüd salvestada oma telefoni näotuvastussüsteemi kaks nägu. Seda juhuks, kui telefonile peaks ligipääsu omama veel keegi teine. Face ID näotuvastuse skaneerimise nurjumise korral on võimalik nägu uuesti skaneerida, libistades sõrmega ekraani altservast üles.

iOS 12 jooksutavad seadmed saavad nüüd ka võimaluse uuendada oma tarkvara automaatselt, aktiveerides vastava valiku telefoni seadetes, laetakse alla ning paigaldatakse kõik iOsi tulevased uuendused automaatselt.

iPadid saavad sarnasemaks iPhone X-ga. Nimelt on võimalik nüüd ekraani ülemisest paremast servast alla libistades saada ligipääsu kontrollkeskusele, ekraani vasakust servast alla libistades aga teavituskeskusele.
Kogu iOS-is on nüüd parem ligipääs ka paroolidele. Nimelt on nüüd võimalik kuvada klaviatuuri kohal oleval soovitusribal paroole ka teistest paroolihalduritest, nagu 1Password. Lisaks hakkab iOS meelde tuletama, kui oled liiga kaua mõnda parooli kasutanud.

Operatsioonisüsteem aitab säilitada ka kasutaja privaatsust. Nimelt võimaldab operatsioonisüsteem sul piirata ligipääsu näiteks Wallet rakenduses olevale infole või takistada telefoni külge ühendatud seadmete andmeülekannet. Viimase valiku puhul ei lubata andmeülekannet juhul, kui telefon on lukustatud olnud vähemalt tund aega.

Veel palju väikest

iOS 12 sisaldab veel hulgaliselt väiksemaid uuendusi nagu:

• Siri, mis oskab vastata nüüd küsimustele, mis puudutavad kuulsusi, toitu ja motosporti;
• Uus iOS 12 jaoks spetsiaalselt loodud taustapilt;
• Spetsiaalsed seaded VoiceMemos diktofoniäpi jaoks, kus saab muuta nii salvestuste kustutamise aega, helikvaliteeti kui ka vaikimisi lisatavat failinime;
• Fotodele joonistamiseks ja märkmete tegemiseks on saadaval hulk uusi värve;
• Apple Books (varem iBooks) oskab nüüd sünkroniseerida raamatu lugemisjärge seadmete vahel;
• Podcastide rakenduses on võimalik määrata, kui kaugele podcasti keritakse, kui kasutaja vajutab „Järgmine,“ või „Eelmine“ nuppe;
• Aku info seadetes kuvatakse nüüd aku koormust erinevate äppide kaupa kas viimase 24 tunni või 10 päeva jooksul. Varem oli aeg kas 24 tundi või seitse päeva;
• Apple Musicus on võimalik otsida nüüd lugusid vastavalt nende sõnadele;
• Hey Siri funktsiooni on võimalik kasutada nüüd ka siis, kui energiasäästu režiim on aktiivne.

Kuidas uuendada?

Selleks, et telefoni või iPadi uuendada, ava Settings-General-Software Update. Kui uuendus on saadaval, asub su seade seda automaatselt alla laadima ning peale PIN-koodi küsimist ka paigaldama. Telefon peab uuendamise eel olema vähemalt 50% täis akuga või olema ühendatud laadijaga.

Märksõnad: , ,

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.