Uus tume režiim ning nutikas töölaud: miks uus macOS Mojave kohe nüüd alla laadida?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Täna õhtul tõi Apple kasutajateni uuendatud macOS versiooni, numbriga 10.14, mis kannab nime MacOs Mojave.

Selle uuendusega pakub Apple kasutajatele mitmeid disainiuuendusi, kuid keskendub ka sellele, et kasutajal oleks mugavam ning parem tööd teha ja oma andmetele ligi pääseda.

Mida uut uuendus toob?

Suurimaks uuenduseks Mojaves on tume-režiim, mis muudab heledad toonid kasutajaliideses tumedaks. Tumedamaks muutuvad nii aknad, menüüribad kui ka muud avatud rakendused. Apple’i sõnul on see kasulik näiteks fotograafidele, kuid sobilik kõikidele, kes töötavad hämarates oludes.

Mojave toob kaasa ka uue funktsiooni Dynamic Desktop, mis muudab arvuti töölaua taustapilti päeva jooksul. Näiteks võib see hommikul olla hele, kuid õhtuks on see tume.  

Töölauda aitab kontrolli all hoida ka uus funktsioon, mis lubab töölaual olevaid faile mugavamalt sorteerida. Mõne klikiga on võimalik kõik sarnased failid ühte “hunnikusse tõsta”, seega ei ole töölaud täidetud näiteks kümnete kuvatõmmistega, vaid selle asemel kuvatakse ühte ikooni, mille taga peidus kõik kuvatõmmised.

Uuenenud Finder

Uuenduskuuri läbis ka Finder, mis lubab nüüd faile suuremana vaadata, kasutades galeriivaadet. See asendab praeguse Cover Flow tüüpi vaate. Funktsiooniga peaks töötama fotod, aga ka näiteks dokumendid ning esitlused, seega peaks failide kiirelt uurimine märksa lihtsam olema.

Apple uuendas ka kuvatõmmiste jäädvustamise võimalusi. Jäädvustatud kuvatõmmise eelvaade ilmub kohe peale pildi tegemist ekraani alla paremasse nurka. Pisipildile vajutades on võimalik jäädvustatud kuvatõmmisele näiteks joonistada. Kuvatõmmise jäädvustamine peaks edaspidi olema ka lihtsam, kuna arvuti kuvab valikuid, mis vormis kuva saab jäädvustada. Lisaks fotodele on nüüd ekraanist võimalik jäädvustada ka videot.

Rakendused hüppavad üle

Mojave toob Macidesse ka uusi rakendusi iOS-ist, nende seas News, Stocks, Voice Memos ja Home. Samuti on Apple pannud palju rõhku turvalisusele, kaitstes kasutaja tundlikke andmeid senisest märksa paremini, lisaks sellele muutub veebilehtedel oluliselt raskemaks kasutajate tegevuse jälgimine, kuna ühte kindlat kasutajat on edaspidi oluliselt keerulisem tuvastada.

Sarnaselt möödunud aastal uuenduse saanud iOS-i rakendustepoele, saab sel aastal sarnase kujunduse Macidele mõeldud rakendustepood. Poest on uuenduse järel võimalik leida soovitatud rakendusi, samuti ka artikleid, mis selgitavad, kuidas rakendust professionaalide poolt kasutatakse.

Rakendused on jagatud ka selgematesse kategooriatesse, näiteks on selgemini eristatud arendajatele mõeldud rakendused ning mängud.

Uuenenud rakendustepood peaks lihtsamaks muutma ka rakenduste kohta info leidmise, kuna rakendustelehed on selgemad ning ka rakendustele antud hinnangud peaksid olema mugavamalt loetavamad.

Milised arvutid on toetatud?

Kõiki Mac arvuteid Mojave ei toeta. Mojavet saavad alla laadida ja paigaldada nende arvutite omanikud, kelle arvuti on toodetud 2012. aasta keskel, või hiljem. Toetatud on järgnevad mudelid:

MacBook Pro (mid 2012 ja uuem)

MacBook Air (mid 2012 ja uuem)

MacBook (early 2015 ja uuem)

iMac (late 2012 ja uuem)

iMac Pro (2017 ja uuem)

Mac Mini (late 2012 ja uuem)

Mac Pro kasutajatega on keerulisem. Kõik 2013. aasta Mac Pro’d (need prügikasti moodi) ja uuemad arvutid jooksutavad Mojavet probleemideta. Vanemad, 2010.. ja 2012. Mac Pro’d jooksutavad uut operatsioonisüsteemi siis, kui arvutil on graafikakaart, mis toetab Metal tehnoloogiat.

Seda, mis arvuti sul on saad kontrollida, kui avad ekraani ülemisel serval Apple’i menüü ja vajutad valikule “About this Mac”.

Mida veel enne paigaldamist tegema peaks?

Enne suurt operatsioonisüsteemi uuendust on oluline, et veendud selles, et kõik sinu rakendused, mida igapäevaselt vajad toetaksid, Mojavet.

Lõpetuseks tee oma Macist varukoopia, näiteks TimeMachine abil.

Kuidas uuendada?

MacOS Mojave uuendus peaks nüüdseks olema juba saadaval. Kui uuendad sülearvutit, veendu, et arvuti on ühendatud elektrivõrku, uuendamine võtab mõnevõrra aega ja on arvutile üsnagi koormav. Lisaks võib aku tühjaks saamine valel hetkel arvuti kokku jooksutada ning hullemal juhul on tulemuseks oluliste failide kaotsi minek ja rikkumine.

Ava Mac AppStore ning leia sealt macOS Mojave. See võib peita end nii uuenduste all, aga võid teha ka otsingu ning leida Mojave sel viisil.

Kui uuendust veel näha pole, siis tasub peagi uuesti vaadata, kuna Apple võib seda väljastada lainetes.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.