Jõulukalender, 10. päev: 5 asja, mida oma koduses wifi-ruuteris muuta tuleks, et see turvalisemaks teha

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
vpn-router-50e9e99ef888fab732750240a26b2b14.png

Wifi kodukeskkonnas on suurepärane asi. Kõiksugu seadmed pääsevad juhtmevabalt internetti ning saavad üksteisega kohalikus võrgus suhelda. Sellest hoolimata on mõned asjad, mida oma wifi-ruuteris muuta, et kõik veelgi mugavamaks teha.

1. Muuda ära vaikimisi administraatorikonto sisselogimisandmed

Tavaliselt on vaikimisi ruuteri kasutajanimeks admin ja parooliks samuti admin. See on aga ka asi, mida potentsiaalselt pahatahtlik kasutaja esimesena proovib. Sestap on soovitav oma ruuteri sisselogimisandmed esmajärjekorras ära muuta.

2. Muuda Ruuteri SSID

SSID on nimi, mida kõik kasutajad näevad wifi võrgu nimena. Ei ole kuigi mugav, kui selle nimeks on näiteks Dlink dir615-31451, sest on üsnagi tõenäoline, et ümbruskonnas asub mõni sama krüptilise nimega wifi võrk. Seega võib panna wifi nimeks näiteks enda perekonnanime või mõne muu teistest eristuva nime.

Samuti ei ole siis võimalik häkkeritel ruuteri nime järgi välja mõelda, mis seadmega tegu on, et sinna erinevate tööriistade abil ligi pääseda.

3. Loo turvaline wifi parool ja muuda võrk turvaliseks

Enamik uusi ruutereid tuleb unikaalse wifi parooliga. Samas on tegemist aga seosetu tähtede ja numbrite jadaga. Seega kui keegi peaks wifi parooli küsima, tuleb alati astuda ruuteri juurde ja sealt parool maha lugeda. Palju lihtsam oleks muuta wifi parool millekski, mis hästi meelde jääb, mida võib öelda ka sõpradele, kuid mida ei oleks esimesena kõige lihtsam ära arvata.

Wifi parooli seadistades tuleb pöörata tähelepanu ka wifi krüpteerimisele (wifi encryption), kus levinud turvalisim lahendus on WPA2.

Hea parool tähendab ka seda, et ei pea seda kuskile üles kirjutama, seega on see turvalisem.

4. Uuenda oma ruuteri tarkvara

Ruuter on digitaalne seade ja seega kasutab see tarkvara. Ruuteri seadistustes on pea alati võimalik uuendada ruuteri tarkvara.  Osad ruuterid oskavad tarkvara ise veebist alla laadida ning end uuendada, teistele tuleb fail oma arvutisse laadida ning ruuteri seadistusliidese kaudu seejärel üles laadida.

5. Keela ära kaugligipääs

Kuigi kaugligipääs võimaldab sul oma ruuterit kodust eemal olles hallata ning sealseid seadistusi muuta, on ka väga tõenäoline, et igapäevaselt tavakasutajal seda vaja ei lähe. Sestap on soovitav see funktsioon välja lülitada, kuna see annab ühe lihtsa võimaluse pahatahtlikel kasutajatel ligi pääseda su kodusele võrgule.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.