Hea nipp

5 lihtsat nippi, kuidas arvuti kiiremaks muuta

Rubriiki toetab

Aeglane arvuti on tüütu. Ebamugav on oodata kaustade avanemise ja arvuti käivitamise taga. Tihtipeale ei pruugi aga probleem sugugi seisneda selles, et arvuti on vana ja tuleb lihtsalt uus osta. Siin on viis head ning lihtsat nippi, kuidas enda arvuti kiiremaks teha.

1. Kustuta programme

Siinkohal on tegu üsnagi ilmselge näpunäitega. Mida rohkem ebavajalikke programme kasutaja arvutis ruumi ära võtavad, seda aeglasemaks arvuti ajapikku muutub. Selle vältimiseks tuleks ebavajalikud programmid lihtsalt ära kustutada.

Selle tegemiseks tuleb Windows 10 puhul leida “Programmide lisamine või eemaldamine” koht ning hakata kustutama arvutisse kogunenud programme, mida vaja ei ole.

2. Ära luba programmidel automaatselt käivitusel avaneda

Rohkelt programme arvutis tähendab tihtipeale ka seda, et arvuti peab käivitumisel lisaks enda käivitamisele ka palju programme avama ning loogiliselt võtab see aega. Seega kui on programme, mis avanevad käivitumisel automaatselt, kuid mida alati kohe vaja ei lähe, siis tuleks nende käivitumisel avamine keelata.

Õnneks on selleks olemas ka ühine tööriist, et ei peaks igast programmist eraldi hakkama otsima kohta, kust automaatne käivitamine keelata. Windows 10 peal tuleb selleks avada tegumihaldur või task manager ning käivituse lahtrist keelata programmid, mille avanemist sa ei soovi.

3. Muuda energiaplaani

Üks võimalus arvutit veidi kiiremaks teha on energiaplaani muutmine. Sätetest on üldiselt võimalik kasutajal valida, kas arvuti peaks kasutama energiasäästurežiimi või mõnda muud plaani. Arvuti kiiruse tõstmiseks tuleks valida režiim, mis ei piira arvuti sisu tööd energiasäästu eesmärgil. Antud varianti on ilmselt targem kasutada lauaarvutitel, kuna süleri puhul kulutab selline variant rohkem akut.

4. Puhasta kõvaketast

Kõvaketta puhastamine võib vabastada arvutis sadu megabaite ruumi. Lahendus kustutab arvutist ajutisi faile, ebavajalikke süsteemifaile ning tühjendab arvuti prügikasti.

Kõvaketta puhastamiseks tuleks liikuda enda kõvaketta juurde arvuti sätetest ning valida “Disc cleanup”. Seejärel laseb arvuti kasutajal valida, milliseid faile täpselt kustutama peaks.

5. Paigalda viirusetõrje

See on ilmselt juba enamikel arvutitel olemas, kuid mainida tasub ikka. Mida vähem aega peab arvuti kulutama viiruste ja pahavaraga võitlemiseks, seda rohkem jääb aega kasutaja soovitud ülesannetega tegelemiseks. Selleks tasub endale muretseda korralik viirusetõrje ning järgida ka näpunäiteid, mida jagasime siin.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.