5 nippi, kuidas Google’i otsingumootori abil alati kõik üles leida

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
screenshot_20161108171417.png

Üldjuhul on Google’i otsimootori kaudu vajaliku informatsiooni leidmine üsna lihtne. Tuleb lihtsalt otsingulahtrisse kirjutada enam-vähem õige tekst ning Google’i nutikad algoritmid leiavad üldjuhul vajalikud asjad edukalt üles.

Siiski pakub Google ka võimalusi detailsemate otsingute sooritamiseks juhul, kui ühest otsingulahtrist lihtsalt ei piisa. Lisaks on Google’i otsingul ka muid lahendusi, mis aitavad infot filtreerida ning leida täpselt enda jaoks vajalik.

1. Otsi lehti millel…

Google’i laiendatud otsing või advanced search pakub võimalusi, kuidas päris detailselt endale soovitud sisu otsida. Selleks on võimalik täita vajalikud lahtrid. Näiteks kui oled huvitatud puhkusest Helsingis talvel, siis oleks need sõnad tarvis sisestada lahtrisse “on kõik need sõnad”. Samas kui näiteks on juba teada, et veebruarikuus puhkust veeta ei saa, tuleks kirjutada lahtrisse “pole ühtegi neist sõnadest” sõna “veebruar”.

2. Piira tulemusi…

Seejärel on hea enda jaoks paika panna veel detaile, et tulemus oleks just õige. Selle jaoks pakub sobivat lahendust samuti laiendatud otsing, mis lubab ka tulemusi piirata. Näiteks kui soovid näha vaid tulemusi, mis on Eesti keeles ning mis oleksid viimati värskendatud viimase kuu aja jooksul, siis on seda võimalik valida.

3. Peidetud tööriistad otsingu sees

Siiski on ka tavalise Google’i otsingu juures lahedaid tööriistu, mis aitavad otsinguid täpsustada. Selleks tuleb midagi ostides klikata lahtrile “otsingutööriistad” ning ilmub valik erinevaid tegevusi, kuidas enda otsingut täpsustada. Näiteks pilte otsides on võimalik valida konkreetne pildi suurus, kui otsid suuremaid pilte ning samuti saab filtreerida välja pildid, mida on lubatud kasutada või ka mida mitte.

4. Vana hea Boole

Viimane variant on kasutada paljudes otsimootorites kasutatavad Boole’i otsingut, mis laseb teha täpsustusi otsingus ilma advanced search’i ja muid tööriistu kasutamata. Selleks tuleb sisestada teatud käsklused otse otsingulahtrisse. Käsklusi on palju, kuid näiteks on võimalik otsida konkreetseid fraase, pannes need jutumärkidesse. Või ka enda jaoks tundmatuid sõnu, kui tead ülejäänud konteksti. Näiteks otsing “Kes teisele * kaevab, see ise * kukub”. Tärnidega tuleb tähistada enda jaoks tundmatud sõnad ning Google saab aru, et sa just neid otsid.

5. Nalja ka

Kui suurest otsimisest ära peaks väsima, siis on Google selle jaoks peitnud ka mõned vahvad tööriistad enda otsimootorisse. Jällegi on neid päris mitmeid, aga näiteks võib kirjutada Google’i otsingusse “do a barrel roll” ning vaadata, kuidas internetibrauser ennast keerab.

Fotod: Kuvatõmmis

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.