Hea nipp

6 sammu, millega end kulutulena leviva WannaCry lunavara eest kaitsta

Foto: Andrew Hunter/Twitter

Rubriiki toetab

Kõik Sinu kindlustused
Kiiresti ja lihtsalt!
Võta IIZI äpp!

Viimastel päevadel on üle maailma levinud WannaCry krüpto-lunavara, mis lukustab arvutis olevad failid ning nõuab nende taastamise eest raha. Kui arvuti juba viirusega nakatunud on, siis faile ühegi lihtsa trikiga tagasi ei saa. Seetõttu on oluline rünnakut ennetada, järgides neid kuute sammu TheHackerNews poolt.

Uuenda tarkvara

Kõige lihtsam viis ennast pahavararünnakute eest kaitsta, on uuendada arvuti operatsioonisüsteemi ja muud tarkvara. Windows väljastas hiljuti uuenduse, mis parandab haavatavuse, mida pahavara ära kasutab. Seega tuleks üle vaadata, et arvuti on uuendatud, vastasel juhul võib ka sinu seade rünnaku ohvriks langeda.

Ära kasuta aegunud operatsioonisüsteemi

Pahavara kasutab ära haavatavusi aegunud operatsioonisüsteemides nagu Windows XP, Windows Vista, Windows Server 2003 ning 2008. Kui kasutad ühte nendest operatsioonisüsteemidest, siis tuleks kasutusele võtta uuem versioon. Kui seda siiski teha ei saa, tasub seadmesse paigaldada Microsofti väljastatud turvaparandused.

Uuenda viirusetõrjet

Viirusetõrje uuendamine on samuti äärmiselt oluline, et selle andmebaasi jõuaks info kulutulena leviva krüpto-lunavara kohta. Seega vaata üle, et viirusetõrje oleks uuendatud kõige värskemale versioonile.

Tee varukoopiaid

Kui peaksid siiski rünnaku ohvriks langema, on oluline, et arvutis olevatest failidest oleks olemas varukoopia. Sel viisil saad arvutile teha tehaseseadete taastamise, seadme uuesti tööle panna ja taastada ka kõik failid. Seega vaata üle, et kõik kõige olulisemad dokumendid ja pildid oleks näiteks pilve salvestatud.

Ära lange pettuse ohvriks

Ära kliki dokumentidele, mille päritolu tundub kahtlane. See on kõige kergem viis, kuidas lunavarad ja väidetavalt ka osaliselt WannaCry levib, seega tasuks kahtlase sisuga e-kirjad ära kustutada ja saadetud faile mitte avada.

Lülita tulemüür sisse

Edasijõudnud kasutajad saavad viirusega nakatumist vältida lülitades sisse tulemüüri ning blokeerides ligipääsu üle interneti TCP portidele 137, 139 ja 145 ning UDP portidele 137 ja 138. Kui soovid, võid ka SMB sootuks välja lülitada, mida WannaCry rünnakus ära kasutab. Õpetus selleks on siin.

Märksõnad: , , ,

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.