Hea teada: kuidas tarkvaraga enda SSD-ketta eluiga ise pikendada?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Kui pikk on sinu SSD-ketta eluiga?Foto: Scanpix

Pooljuhtkettad ehk SSD-kettad on andmekandjate tulevik ning paljudes arvutites on need juba olemas. Võrreldes traditsioonilise HDD-kõvakettaga on SSD-d olulisemalt kiiremad, sest sellel puuduvad füüsiliselt liikuvad osad ning selle läbi SSD muudab arvuti oluliselt kiiremaks.

Uued arvutid ja sülearvutid enamasti juba tulevad SSD-ketastega ning kui sinu arvutis ei ole seda, siis on soovituslik soetada endale üks. SSD-ketastel on aga oma Achilleuse kand –nende eluiga ei ole nii pikk kui kõvaketastel.

Kuidas mõõdetakse SSD-ketta eluiga?

Tavaliselt mõõdetakse SSD eluiga TBW-des ehk kirjutatud terabaidid (terabytes written). See tähendab, et kui palju sa saad kirjutada ja kustutada SSD-kettalt informatsiooni.

Näiteks 1-terabaidise Samsung 860 Pro SSD-ketta elueaks on umbes 1200 TBW-d, mis tähendab, et selle pooljuhtketta eluea jooksul võib sinna kirjutada ja kustutada 1200 terabaidi jagu informatsiooni.

Siinkohal lisan juurde, et mida suurema mahuga SSD, seda pikem eluiga. Näiteks kui võtta sama Samsungi SSD-ketas, kuid 512 GB mudel, siis selle elueaks on 600 TBW-d. Kuid mida rohkem SSD-d liiguvad oma eluea lõpu poole, seda aeglasemaks nad ka muutuvad.

Kuidas kaitsta enda SSD-ketast?

Suuremad andmekandjate tootjad nagu Samsung, Toshiba, Kingston, aga ka teised, pakuvad oma veebisaitidel allalaadimiseks SSD-ketaste tarkvara.

Sealt saad uuendada oma pooljuhtketta püsivara, optimeerida selle jõudlust ja näha oma SSD-ketta TBW-d.

Ühtlasi on seal üldjuhul olemas nupp nimega overprovisioning. See hõivab väikese osa sinu SSD-kettast (umbes 5-20%, näiteks Samsungi tarkvara lubab kasutajal ise sättida protsenti) ning kasutab seda ruumi, et efektiivsemalt paigutada faile kasutaja kettale, et see kestaks kauem ja paremini.

Siit saad määrata, kuidas Samsung SSD-ketta kasutust optimeerib.

Tasub uurida, mis on sinu SSD-ketta tootja ning kas nende kodulehel on pakkuda vastavat tarkvara. Osadel SSD-ketastel juba tehasest mingi protsent overprovisioning’i jaoks määratud ja sellisel juhul nende tarkvara seda varianti üldjuhul ei paku.

Lae alla Intel SSD Toolbox siit.
Lae alla Toshiba SSD Utility siit.
Lae alla Kingston SSD Manager siit.
Lae alla Samsung Magician siit.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.