Jakob Rosin: kuidas mina Facebookist (peaaegu) vabanesin ja miks ka sina seda tegema peaks

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Facebooki asutaja, tegevjuht ja nõukogu esimees Mark Zuckerberg. Foto: Leah Millis/Scanpix

Olgem ausad, sotsiaalmeedia võtab enda alla kole suure osa meie ajast. Facebook või Instagram lähevad lahti igal pool. Bussi oodates, kempsus, ärgates, magama minnes. Mina otsustasin, et mulle aitab. See infomüra, mis Facebookist mu pähe iga päev tekib, on kasutu. Instagrami ma ei kasuta, seega on pool muret juba lahendatud.

Alustame sellest, et täiesti Facebookist lahkuda ma ei saa. Nii kahju kui see ka pole, on üks osa mu tööst informatsiooni läbi filtreerimine. Uurimine, millega inimesed tegelevad ja mida kirjutavad. Millised üritused toimuvad ja kes neid korraldab. Suur osa sellest infost on Facebookis.

Aga Facebookis on ka lollid videod, mõttetud kismad kusagil gruppides ja Jüri Ratta ümberlükkamisüritused, inimesed, kes jagavad ilma omapoolse kommentaarita iga teist artiklit, mida nad loevad ja iga kolmandat fotot, mida näevad. Otsustasin, et mul pole seda kõike vaja. Vähemalt mitte nii palju.

Liigutame ikooni

Tegelikult võiks esimeseks liigutuseks Facebooki ikkest vabanemisel olla teavituste keelamine. Tõesti, sul pole vaja teada saada igast ära märkimisest, kommentaarist või laigist. Mina keelasin aga Facebooki teavitused juba mitu aastat tagasi ära. Puudust pole tundnud.

Seega, liigutan Facebooki ikooni oma telefoni koduekraani mugavast alumisest paremast nurgast minema, kuhugi suvalisse kohta kuuendal lehel. See väldib loodetavasti seda, et avan Facebooki lihtsalt seepärast, et selle ikoon siin on.

Vähendame äpis oldud aega

Siin võib endale sättida paika kunstliku limiidi – nii iOS kui ka Android lubavad sul äppide kasutust jälgida ja piirata, või siis lihtsalt endaga kokkuleppe teha. Eks igaüks teab ise, kui hea enesedistsipliin tal on, mina valisin igatahes viimase variandi ning lubasin, et vaatan Facebooki vaid õhtuti, ühe korra. Ja siis võib üle käia põgusalt teavitused ja uudisvoo, kusjuures viimast lubasin endal hakata modereerima, seega sealt kaob kõik, mis huvitav ei tundu.

Postituse juures tuleb avada vaid postitusega seotud tegevuste menüü, ning valida sealt Unfollow/Hide. See peidab postituse ning loodetavasti ütleb Facebooki algoritmile, et seda jama ma enam näha ei taha.

Aga kustutaks äpi üldse ära?

Edasisi samme on tegelikult veel. Facebooki äpi võib ju kogu täiega telefonist välja visata. Boonusena ei raisata enam su akut ega koguta tõenäoliselt andmeid, mille kogumist sa ei soovi. Facebooki sisu nägemiseks on sul võimalik kasutada Facebooki veebilehte. Miinuspoole pealt on mobiilis näiteks fotode üles laadimine läbi veebiliidese aga keerulisem ja aeganõudvam. Aga, no ära lae siis neid pilte. Kes neid ikka vaatab.

Kasuta Messengeri

Kuna Eestis on kombeks endale ikka Facebook luua, kasutab päris suur hulk inimesi suhtlemiseks just Facebook Messengeri. Õnneks ei pea sa arvutis Messengeris suhtlemiseks aga facebook.com täistuubitud lehel navigeerima, vaid võid lihtsalt avada veebilehe messenger.comja nautida puhast ning ilma segajateta messengeri

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.