Kuidas saada aru, et naaber varastab su wifit?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Elades omaette on väga mugav minna mõne Eesti telekommunikatsiooniettevõtte juurde ning võtta neilt hea kiire internetiühendusega pakett ning selle abil kodus 4K-videoid ning viperusteta mängukogemust nautida.

Siiski pole mitte kõik inimesed sellise suhtumisega ning samadeks tegevusteks võetakse ilma loata kasutusse hoopis naabri internetiühendus. Kuna teinekord pole inimesed ise enda võrgu parooli vahetanud, siis võib veidi tehnikateadlikum inimene kerge vaevaga naabri wifi lahti muukida ning seda omaks tarbeks kasutada. Seega kuidas aru saada kui keegi teine kasutab sinu kodust wifit?

Kõige lihtsam

Kõige lihtsam viis selle selgitamiseks on uurida wifi ruuteri taga olevaid tulukesi. Ruuteri peal on tuled, mis näitavad nii juhtmega ühendatud seadmete olekut ning ka wifi võrgu olekut. Kui tuluke wifi võrgu juures vilgub, siis on võrk kasutuses. Tuluke peaks olema tähistatud kirjaga “Wireless”.

Selleks, et aru saada, kas keegi teine võrku kasutab, tuleks kõik kodused seadmed wifist lahti ühendada ning vaadata, kas tuluke jätkuvalt vilgub. Kui jah, siis ilmselt kasutab keegi kolmas mainitud võrku. Siiski tasub sellist meedet kasutades kontrollida, et tõesti kõik seadmed oleksid lahti ühendatud. Tänapäeval on kodudes niivõrd palju nutiseadmeid, et mõned võivad ununeda.

Veidi keerukam

Mõnevõrra aeganõudvam viis sama asja kontrollimiseks on logida sisse ruuteri sätetesse. Selleks tuleb kõigepealt võtta ruuteri IP aadress. Seda saab leida Windowsi peal kui avada Start menüü, seejärel kirjutades otsingusse “cmd” ning seejärel avanenud aknasse “ipconfig”. “Default Gateway” juures olev IP aadress tuleks seejärel kopeerida ning sisestada internetibrauserisse. Seejärel saab wifi nime ja parooliga ruuterisse sisse logida.

Maci kasutajatel tuleks panna Spotlight otsingusse “Network”, sealt edasi “Advanced” ning otsida alapealkiri “Router”. Selle taga olev aadress on vajalik ruuterisse logimiseks.

Kuna erinevate ruuterite sätete menüüd on erinevad, siis siin võib igaühe kogemus olla pisut erinev. Üldiselt peaks võrku ühendatud seadmed leidma märksõnade alt nagu “Attached Devices”,  “Device List” või “Connected Devices”. Kui nende all leidub tundmatuid seadmeid, siis võib tegu olla inimesega, kes varastab wifit. Siiski tasub meeles pidada, et teinekord on seadmetel omapäraseid ning suhteliselt tundmatuid seadmenimesid, seega kohe kui näed mingit imelikku tähtede jada, ei pruugi see olla pahalase seade.

Mida teha?

Sellises olukorras on kõige lihtsam meede võrgu parooli vahetamine. Seda saab üldiselt teha alamenüüde “Password” või “Settings” alt. Kui parooli vahetada, siis tuleb kõik seadmed uuesti wifisse logida. Täpselt sama peab tegema ka võõrast wifit kasutav pahalane.

Siinkohal tasub meeles pidada, et kui pole päris kindel, kuidas selliseid asju teha, siis tasub kindlasti võtta ühendust teenusepakkujaga ning teha paroolivahetus läbi nende juhendamisel. Seda põhjusel, et kui ruuteri sätetega ise jändama hakata, võib kogemata hea asemel asja hoopis hullemaks teha.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.