Hea nipp

Kuidas saada teada, milline operatsioonisüsteem su telefonis on?

Foto: Gregor Sibold

Rubriiki toetab

Õpetused ja uudisartiklid on täis versiooninumbreid, nimesid ning erinevusi vastavalt sellele, milline operatsioonisüsteem su telefonis on. Kuid tihti ei räägita sellest, kuidas teada saada, milline operatsioonisüsteem sinu telefonis siis lõpuks on. Selle teada saamine on tegelikult aga üsna kerge.

Apple’i seadmed

Kui sul on iPhone, jooksutab sinu seade iOS nimelist operatsioonisüsteemi. Selleks, et kontrollida, milline operatsioonisüsteemi versioon sinu telefonis parasjagu on, ava oma seadmes Settings>General>About ja otsi üles rida Version. Sealne esimene number (näiteks 10.3) tähistabki sinu telefonis oleva iOS-i versiooninumbrit.

Selleks, et kontrollida, kas sinu seadme operatsioonisüsteem on kõige uuem, mine ühe sammu võrra tagasi General menüüsse ja vajuta valikule Software Update. Ka siin kuvatakse su praegust versiooninumbrit. Kui selle juures on kiri Your software is up to date, on kõik hästi. Kui telefon pakub aga versiooniuuendust, tuleks see kindlasti paigaldada, kuna versiooniuuendused ei lisa mitte ainult uusi funktsioone, vaid parandavad ka olulisi turvaauke nii, et su seade muutub ka turvalisemaks.

Android

Kui sinu seadme tootja on LG, Samsung, HTC, OnePlus, Huawei, Sony või mõni muu tuntud mobiilitootja, on tõenäoliselt sinu telefoni operatsioonisüsteemiks Android.

Selleks, et näha oma seadme operatsioonisüsteemi informatsiooni, ava oma koduekraanilt Settings/Seaded. Alternatiivina võid avada ka kõigi seadmes leiduvate rakenduste loetelu ning valida sealt Settings. Seadete nimistus keri alla, kuni leiad valiku About this phone/Seadme teave. Tavaliselt on see paigutatud nimistus üsna lõppu, System/Süsteem pealkirja alla.

Avanenud loetelust leia rida Android version. Selle järel olev number ongi sinu seadme operatsioonisüsteemi hetkeversioon.

Selleks et kontrollida, kas tegu on uusima versiooniga, vajuta samal ekraanil System updates/Süsteemiuuendused valikule.

Windows

Kui sinu nutiseadme on tootnud Nokia või Microsoft, jookseb selles arvatavasti Windows Phone või Windows 10 Mobile operatsioonisüsteem. Windows Phone või Windows 10 Mobile operatsioonisüsteemi versiooni kontrollimiseks ava taaskord Settings/Seaded, vali System/Süsteem ning sealt About/Teave. Seejärel puuduta valikut More info/Rohkem teavet.

Avanenud aknas on näha nii operatsioonisüsteemi nimi, näiteks Windows 10 Mobile või Windows phone 8.1, kui ka versiooninumber, näiteks 1607.

Selleks, et oma seadme tarkvara uuendada, ava Settings/Seaded ja Phone update/Seadme uuendamine. Avanenud dialoogist on võimalik oma seadmesse uus tarkvaraversioon laadida.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.