Kuidas telefoni ekraanilukk turvalisemaks muuta ning seal peituvat võõraste eest kaitsta?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Viimasel ajal on palju räägitud paroolide turvaliseks muutmisest. Meiliklient, sotsiaalmeedia, pank. Kui keegi pahatahtlik inimene neile kontodele küüned taha saab, võib ta saata korda palju kurja, nii digitaalses, kui ka reaalses maailmas. Seega, loo endale turvaline parool kohe nüüd.

Paroolide osas kiputakse sageli ära unustama aga üht salakoodi, mida sisestame mitu korda päevas. Selleks on sinu telefoni ekraanilukk – sul ikka on see seadistatud, eks?

Kuidas oma ekraanilukku turvalisemaks muuta

Enamik telefone pakub vaikimisi võimalust neljakohalise PIN-koodi seadistamiseks. Lihtne! Sisestad oma sünnipäeva ja keegi ei saa sisse. Probleem on aga selles, et sinu sünnipäev on avalik teave ja hea tahtmise korral väga kergesti leitav ja seega ka ekraanikoodina proovitav.

Sestap, kui valid neljakohalise numbrikombinatsiooniga PIN-koodi, mõtle välja mõni teine kombinatsioon. Näiteks mõni vaid sulle tähtis kuupäev, mida tead ainult sina. Või oma igapäevaste bussiliinide numbrid, vahet pole, kuniks see sulle hästi meelde jääb ja teistele keeruline arvata on.

Osa telefone lubab luua ka kuuekohalist PIN-koodi. See on juba veidi turvalisem ja üldiselt kehtivad selle puhul samad reeglid.

Sõnaline parool

Vähem inimesi teab aga, et telefoni ekraanilukule saab sisestada ka pikema, tähtedest ja numbritest koosneva parooli. Esiteks on seda keerulisem ära arvata, loomulikult, kui see just ei ole sinu nimi ja 123 seal lõpus, teiseks on aga automaatsetel koodimurdjatel koodi ära arvamiseks kuluv aeg seda pikem, mida pikem on parool.

Näiteks GrayKey nimelisel seadmel, mis lubab lahti murda mistahes iPhone’i, kulub kuuest numbrist koosneva koodi lahti murdmiseks umbes kolm päeva. Kui parool on aga näiteks 20 märki pikk ning koosneb suurtest ja väikestest tähtedest, numbritest ja ehk ka sümbolitest, võib aeg olla oluliselt pikem. Rääkimata sellest, et inimesest kurjategijal on salasõna ära arvamine pea võimatu.

Kolmas kaitseliin pahalase ja sinu andmete vahel on loomulikult biomeetriline tuvastus. Pea kõik uued seadmed toetavad praeguseks sõrmejäljelugejat, mõned isegi turvalist näotuvastust. Seega, seadista oma telefonile pikk salasõna, mis vaid sulle meelde jääb, kuid kasuta aja säästmiseks sõrmejälje või näopõhist tuvastust.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.