Hea nipp

Lõpparve: kuidas ennast ning oma informatsiooni internetist eemaldada?

pexels-photo-172100.jpeg

Enda internetist kustutamine tänapäeval, kus isegi bussipileti ostmine või valideerimine jätab võrku jälje, ei pruugi olla kõige parem mõte. Kuid kui otsus enda elektroonilist jalajälge vähendada (päriselt seda kaotada ei saa) on vastu võetud, on mõningaid nippe, kuidas seda kiiremini ja mugavamalt teha.

1. Mõtle enne järele

Kaalu hoolikalt, miks sa selle protsessi ette võtad. Kas põhjus on selles, et soovid lihtsalt internetti enam mitte kasutada, või on tegemist näiteks küberkiusamisega? Viimase olukorra puhul on olemas ka vähem destruktiivseid lahendusi nii, et ei peaks kõiki oma kontosid internetist kustutama.

Internetis olevaid kontosid ning nende sisu eemaldades võib juhtuda, et tagasitulemine on keeruline. Mitmed veebiteenused lubavad ühe meiliaadressi või nimega luua vaid ühe konto. Seega kui oled konto juba sulgenud ning paroolid minema visanud, võib juhtuda, et oma nimega sul selles võrgustikus enam esineda ei õnnestu.

2. Salvesta oluline informatsioon

On tõenäoline, et internetis oldud aja jooksul tekkis  sinna informatsiooni, mida veebist lahkumisest hoolimata säilitada sooviksid. Mitmed sotsiaalvõrgustikud, sealhulgas Twitter ja Facebook pakuvad võimalust salvestada su kontoga seotud andmed arvuti kõvakettale, et saaksid enda postitatud fotod või mõtteterad internetist lahkumisest hoolimata talletada.

3. Vaata üle sisu, mille oled  postitanud.

Kommentaarid ja avalikud postitused ei pruugi konto kadumisel kaduda. Seega kustuta isiklikku informatsiooni sisaldavad postitused käsitsi. Facebook sisaldab tööriista nimega “activity log” ehk aktiivsuslogi, mille võib leida Facebooki privaatsusseadetest. Ka twitter lubab eemaldada postitusi. Hoolimata kõigest ei ole sul võimalik eemaldada Facebooki ega Twitteri privaatsõnumeid.

Eemalda ka foorumipostitused, võimaluse korral kommentaarid uudiste ja blogipostituste alt.

4. Kustuta oma konto

Viimaks jääb üle konto kustutada. Facebookil on see link üsnagi  peidetud, seega tuleb selleni jõuda näiteks läbi veebiotsingu, või klikkides siia. Teistes sotsiaalvõrgustikes pakutakse konto kustutamise võimalust samuti oma konto seadetest. Konto kustutamine Facebooki puhul võtab aega umbes 14 päeva.

Tee seda sama lisaks Facebookile veel teistes sotsiaalvõrgustikes, veebipoodides, mängulehekülgedel, foorumites ning mujal, kuhu oled konto loonud.

Kui kontot kustutada ei õnnestu, võta ühendust veebilehe omanikega, et nad sind sellega aitaksid. Vähim, mida nad teha saavad on muuta ära konto nimi, et sinu identiteeti kaitsta. Hoolitse ise ka selle varjamise eest, kustutades kontolt kogu informatsioon. Kui ka see pole võimalik, “kirjuta üle” oma informatsioon, luues kuvand võltsisikust, keda tegelikult ei eksisteeri.

5. Loo võltsmeiliaadress

Loo ajutine meiliaadress, näiteks meiliaadress@gmail.com. Liida sellega kontod, mida kustutada ei õnnestu, et sind ei oleks võimalik kontodega enam seostada. Peale seda, kui kõikidest teenustest on saadetud meiliaadressi muutmist kinnitav teade, kustuta ka ajutine meilikonto.

6. Lahku kõigist meililistidest

Seda selleks, et sinu aadress ei jääks meililistide saajate nimekirja ja seega pakuks võimalust sinu nime nende listidega seostada.

7. Eemalda end otsimootoritest.

Otsimootorid nagu Google jälgivad pidevalt, mis on veebis uut ja muutunud. Samuti kasutavad nad enda hangitud informatsiooni, et luua profiil inimestest, et anda põhjalikumat ülevaadet kellegi tegemistest. Et end Google’ist eemaldada, võib kasutada Google’i abitööriistu, mis eemaldavad Google otsingusüsteemist lingid, mis viivad veebilehtedele, kus sinu kohta leiduv informatsioon on. Tasub meelde jätta, et otsimootorist info eemaldamine ei kaota seda tegelikult võrgust ära.

Kogu enda kohta käivat informatsiooni internetist eemaldada ei ole võimalik. Alati leidub mõni veebilehekülg või sotsiaalvõrgustik, kuhu jääb alles tükike infot sinu kohta. Seega, eemalda nii palju infot kui suudad, kuid kahjuks täielikult internetist lahkuda võimalik ei ole.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.