Hea nipp

Mida peab tööandja pärast töösuhte lõpetamist tegema su e-postiga?

Töökohta vahetades tasuks vanalt töömeililt kustudada eelnevalt kõik isiklikud kirjad.Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Eestis on tavaline, et tööandjatel on oma e-posti domeen, kus igal töötajal on meiliaadress tööasjade ajamiseks. Kui tööandjal pole kehtestatud vastavat reeglit, võivad töötajad kasutada seda aadressi ka oma isiklikuks kirjavahetuseks.

Sellega koos peab olema kehtestatud ka reegel, et töötaja kas kustutab erakirjad või paneb need eraldi alamkausta. Siiski võib tekkida olukord, kus töötaja lahkub töölt ning tema kirjad jäävad tööandja domeeni meilile.

Andmekaitse Inspektsiooni sõnul ei ole peale töösuhte lõppemist tööandjal oma endise töötaja nimelise meiliaadressi kirjadega tutvumiseks ühtegi õigusaktiga toetatud põhjendust. Seega, tuleb muude kokkulepete puudumisel nimeline e-posti aadress peale lepingu lõppemist kohe sulgeda ja kustutada.

Kui tööandja on kehtestanud töösuhte ajal e-posti kasutamise reeglid, saab ta neis reeglites tagada endale õiguse säilitada endise töötaja e-posti kirju mõistliku aja jooksul. Endise töötaja e-kirjad võib paigutada näiteks arvutikettale, kustutades seejärel serverist e-posti aadressi koos selle sisuga.

Kui aga peaks olema põhjendatult vaja säilitada mingiks ajaks töötaja e-post, võib serveris töötaja nimelise e-posti asendada muu kombinatsiooniga, mille alusel ei saa inimest enam tuvastada, nt “töötajaametipost@ettevõte.ee”.

AKI sõnul saab iga töötaja ka ise oma privaatsust endise tööandja juures kaitsta, kui järgib lihtsat nõuannet: töösuhte ajal on mõistlik isiklikud e-kirjad koguda eraldi kausta, mida on lihtne töölt lahkudes kustutada. Kui seda aga tehtud ei ole, tuleks e-postkast enne töölt lahkumist üle vaadata ja isiklikud kirjad kustutada.

Kokkuvõttes on kõige otstarbekam on töötaja e-posti säilitamine ja kasutamine panna paika töökorraldusreeglites.

Ka töötaja arvutisse ja e-postkasti on tema teadmata sisenemine keelatud. Enne igasugust tegevust tuleb töötajat teavitada ja seda ka juhtudel, kui vaja faile kopeerida või kontrollida töötaja töökohustuste täitmist. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.