Hea nipp

Mida peaksid tegema, kui oled üks neist 215 000 eestlasest, kelle parool lekkis?

Rubriiki toetab

Geenius kirjutas täna, et internetis on avaldatud 215 000 eestlaste kasutaja ning parooli sisaldav andmebaas ning see on nüüd internetis kõikidele uuritav. Mida peaksid tegema, kui ka sinu konto andmed on lekkinud?

CERT-EE jagas Geeniusega edasiste käikude kohta nõuandeid.

Mida pihta hakata?

Kui tuttav aadress ära tunda, tuleb parool kõikidel veebilehtedel kohe ära vahetada. Paroolide korduvkasutamist tuleb vältida ning igas süsteemis või kasutajakontol tuleb kasutada erinevaid paroole ja nende meelespidamiseks paroolihaldurit.

Tähele tuleks panna järgmist:

  • Kasuta salasõna asemel salafraasi. Ära taaskasuta sama salasõna eri teenustes.
  • Ära kasuta salasõnaks või -fraasiks sinu või sinu lähedastega seotud andmeid (nimi, sünnipäev, elukoht).
  • Vaheta seadme või teenuse vaikeparool (esmane salasõna) uue turvalise salasõna vastu.
  • Kui võimalik, kasuta kaheastmelist autentimist (seda on ka ID-kaart, mobiil-ID või Smart-ID). Eelista olemasolevat kaheastmelise autentimise vahendit uue kasutajanime ja parooliga kasutajakonto registreerimisele.
  • Hangi paroolihaldur (tuntumad on näiteks LastPass, Bitwarden, 1Password, Dashlane ja KeePass). Lisaks paroolide meelespidamise kergendamisele ning haldamisele aitavad need programmid ka iga veebilehe jaoks genereerida tugeva unikaalse salasõna, mis vähendab seega riski, et ühe salasõna lekkimise korral mitu sinu kasutajakontot ohtu satuvad.
  • Kui sul on kahtlus, et su parool on teatavaks saanud kõrvalistele inimestele, olgu või heale tuttavale, vaheta see kohe ära.
Märksõnad: ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.