Hea nipp

Mida teha, kui salvestusruum on jälle otsa saanud?

Rubriiki toetab

Viimastel aastatel on saanud väga populaarseks sülearvutitesse panna väiksema mahuga, kuid kiireid, pooljuhtkettaid ehk SSD-sid. Samas aga võib 120 GB väga kiiresti otsa saada, kui seal on pea 40 GB Windowsi faile ning paar tööks vajaliku programmi. Mida teha, kui arvutis on vaba salvestusruum hakanud otsa saama?

Pilveteenus

Üks kõige kindlamaid viise on kasutada internetipõhist failide säilitamist näiteks Dropboxi või Google Drive’i näol. See on eriti mugav, kui oluliste failide maht pole nii suur või on vaja neid erinevates arvutites töödelda. Google Drive toetab Microsofti Wordi, Exceli ja Powerpointi faile, mida saab kasvõi mobiilse interneti kaudu muuta.

Juhul, kui failide andmemahud on gigabaitides, siis peab mõtlema pilveruumi mahu juurdeostu peale, kuid võib kindel olla, et sedamoodi varundatud failid jäävad igal juhul alles. Muidugi, kui Google’i serveritega midagi ei juhtu.

Väline andmekandja

Kui on vaja sadu gigabaite varundada, siis ei pruugi pilveteenus kõige mugavam olla. Sellisel juhul saab näiteks osta 2 või isegi 5 TB andmemahuga välise kõvaketta, kuhu saaks iga paari päeva tagant andmeid peale visata. Tänapäeval on olemas isegi ülikiirel USB-C liidesel põhinevad välised andmekandjad, millega saab faile kiiresti liigutada.

Palju raskem viis on üles panna võrgusalvestit ehk NAS-i, kus sees võib olla mitukümmend terabaiti vaba ruumi andmete hoidmiseks ning mis laseks läbi kohaliku võrgu sinna faile üles panna. Algajale võib sellise süsteemi seadistamine olla keeruline, kuid väikeettevõtetele on antud lähenemine tihtipeale mugavam ja odavam, kui osta netipõhist andmeruumi.

CCleaner ja liigsete failide kustutamine

Juhul, kui arvutit on aastaid kasutatud erinevate otstarvete jaoks, siis tihti vajaks selle andmekandja korraliku puhastust nii liigsetest programmidest kui ka muudest ajutistest või ebavajalikest failidest. Selle jaoks on üks mugavamaid tasuta rakendusi CCleaner – Piriformi poolt arendatud programm just arvuti andmeruumi hooldamiseks. Piriform teeb ka muid arvuti hooldamiseks mõeldud programme, näiteks Defraggler kõvaketa defragmenteerimiseks, Recuva kadunud failide taastamiseks ning Speccy temperatuuride jälgimiseks.

CCleaneri abil on võimalik mugavalt kustutada programme, mida ei kasutata, puhastada Windowsi registri andmeid ning andmekandjat ajutistest failidest. Esimese CCleaneri jooksutamise tagajärjel võib lahti saada kuni 5 GB ajutistest failidest, mis võib olulisel hetkel olukorda päästa. 

Märksõnad: ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.