Hea nipp

Mida teha, kui viirus on Facebooki konto üle võtnud ning teeb sinu nime alt postitusi?

Rubriiki toetab

Kõik Sinu kindlustused
Kiiresti ja lihtsalt!
Võta IIZI äpp!

Facebookis uisapäisa linkidele vajutades võib end peagi leida olukorrast, kus Facebooki lehele hakkavad ilmuma justkui sinu postitused, kuid enda teada sa neid teinud ei ole. Säärases olukorras on hea tõenäosus, et Facebooki-konto on nakatunud viirusega.

Viirused pääsevad Facebooki läbi nakatunud linkide, harilikult on need leheküljed, mis väidavad, et nende abil on näha, kes on kasutaja profiili külastanud. Ütleme kohe ära: sellised leheküljed ei tööta ning need soovivad vaid kasutajate profiile nakatada. Teine võimalus endale viiruse hankimiseks on lubada mõnel rakendusel profiilile ligi pääseda, lugemata seda, millised õigused sellele antakse.

Siiski, kui ohumärgid on jäänud märkamata ning Facebooki-sein hakkab täituma vissi-, kassi- ning sussipiltidega, tuleb kiiremas korras midagi ette võtta, et ka sõbralistis olevad inimesed linkidele ei klikiks ning enda kontot ei nakataks.

Muuda konto parooli

Esimese sammuna tuleks leida oma tee konto sätetesse ning muuta parooli, soovitavalt võimalikult keeruka parooli vastu. Selleks, et parooli muuta, tuleb paremalt ülevalt servast avada rippmenüü ning sealt leida valik “Seaded”. Paroolimuutmise väli on “üldise” kategooria all.

Tee kindlaks, et rakendus ei ole kontoga seotud

Pärast parooli muutmist on mõistlik kontrollida, et süüdi olev rakendus ei oleks enam kuidagi kontoga seotud. Selle kontrollimiseks tuleb leida “Seaded” menüü alt kategooria “Rakendused”. Rakenduste alt tuleks eemalda kõik säärased, mis ei tundu tuttavad. Isegi, kui süüdiolev rakendus seal ei ole, on mõistlik aeg-ajalt seotud rakenduste arvu piirata.

Teavita oma sõpru

Kui paroolid on muudetud ning rakendused eemaldatud, tuleks juhtunut ka sõpradele selgitada. Tee oma seinale postitus, kus seletad, et konto oli viiruse poolt üle võetud ning keegi ei tohiks mingil juhul jagatud linke avada.

Kustuta kõik postitused

Loomulikult tasuks kustutada ka kõik postitused, mis viirus on sinu konto alt teinud. Selleks leia tee oma Facebooki-seinale ning kustuta kõik teated, mis viirusega nakatunud konto sinna jätnud on. Kui viirus on leidnud oma tee ka sõnumite saatmise juurde, siis kirjuta kõigile kirja saanutele, et linki ei avataks.

Kuidas teada, kas tegemist on viirusega või ei?

Kui peaksid kunagi kahtlema, kas jagatud postitus on viirus või ei, siis tasub küsida endalt järgmist:

  • Kas see on sellist tüüpi postitus, mida sõber tavaliselt teeb?
  • Kas ma usaldan seda linki, mis postituse juures on?
  • Kas see tundub olevat unikaalne postitus?
  • Kas postituse või pildi juures on märgitud minu nimi ja veel mitmete teiste kasutajate nimed?
  • Kas lingi nimes on “.info”? (Facebookis ringlevate juhendite järgi on sellistelt linkidelt tihti viiruseid saadud. Kindlasti on neil linkidel ka korralike veebilehti, seega see punkt on pigem valikuline)

Selleks, et turvaliselt linki avada, peaksid olema esimesele kolmele küsimusele vastanud “jah” ning viimasele kahele “ei”. Kui mõni vastus erines, siis tasuks lingi avamist vältida või jagajaga sel teemal konsulteerida.

Foto: Yuri Samoilov

Märksõnad: ,

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses