Hea nipp

Miks on sinine valgus halb ja kuidas seda nutiseadmete kasutamisel vältida?

Rubriiki toetab

Sinist valgust leidub kõikjal meie ümber, sest selle allikaks on päike. Looduslik sinine valgus pole meile kahjulik, küll aga võib halvasti mõjuda nutiseadmete ekraanidest kiirgav sinine valgus.

Miks on nutiseadmete tekitatud sinine valgus halb?

Inimese organism on harjunud, et sinist valgust saadakse päeval. Seega, kui kasutada nutiseadmeid õhtul, siis aju arvab, et magama minemise aeg pole veel kätte jõudnud.

Ekraanide sinisest valgusest tekitatud uinumisraskused võivad meie keha aga liigselt kurnata.

Kasuta nutiseadmel sinise valguse filtreid

Enamikel nutitelefonidel on üleliigse sinise valguse vältimiseks sisse ehitatud kaitsemehhanismid. Nii saavad kasutajad seadete alt sisse lülitada filtreid, mis sinise valguse tugevust vähendavad ning muudavad ekraanipildi kollakamaks ja soojemaks.

Näiteks kasutab Apple oma nutiseadmetel Night Shift’i nimelist funktsiooni, mis pimedal ajal vähendab sinise valguse teket ning muudab ekraani toonid automaatselt soojemaks.

Kasutaja saab ise määrata ajalise intervalli, millal see funktsioon on sisse lülitatud. Samuti on võimalik ekraani toone ise soojemaks või jahedamaks keerata. Seadete aktiveerimiseks mine Setting -> Display & Brightness -> Night Shift.

Ka Samsungi telefonide menüüst leiab ekraani seadete alt sinise valguse vähendamise funktsiooni. Vastava filtri abil saad nagu iPhone’ilgi toone soojemaks muuta ning ajaliselt määrata, millal filter sisse lülitatakse.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.