Hea nipp

Kuidas kasutada Gmaili nagu proff?

Foto: Martin Mets

Rubriiki toetab

Kõik Sinu kindlustused
Kiiresti ja lihtsalt!
Võta IIZI äpp!

Kui sinu peamiseks meilikliendiks on Gmail.com veebilehekülg, siis on sul kindlasti vaja läinud otsingufunktsiooni, et mõnda vajalikku meili leida. Kui oled veetnud minuteid, kerides läbi kümneid ja kümneid kirju, et leida seda õiget, ei kasuta sa otsingut tõenäoliselt täiel määral. Appi tulevad otsinguoperaatorid.

Otsinguoperaatorid (search operators) on sõnad ja märgid, mis otsingukasti sisestatuna annavad programmile teada, mida ja kust otsida. Nii võib otsingukasti näiteks subject:lill kirjutades leida kõik kirjad, millede pealkirjas sisaldub sõna lill. Kui sõna lill asetada jutumärkidesse, otsitakse vaid sõna lill, vastasel korral otsitakse sõnu, milles sisaldub sõna lill, näiteks lilled, lilli, lilla jne.

Samuti võib otsida kirju teatud saatjalt, kasutades operaatorit from:, näiteks from:jakob sisestades leitakse kõik Jakobilt tulnud e-kirjad. To: operaatorit kasutades leitakse kõik sellele inimesele saadetud kirjad.

Kui sa pole kindel, millist sõna sa täpselt otsid või millisele aadressile saadetud kirja leida püüad, saad kasutada või-operaatorit. Kirjuta lihtsalt üks otsinguoperaator, seejärel OR ning teine otsinguoperaator. Näiteks: from:jakob OR from:kalle. Nii otsitakse kirju, mille saatjateks on kas Jakob või Kalle.

Eemalda kirju tulemustest

Oletame, et otsid meili, mille pealkirjas oleks sõna remont. Kirjutad otsingusse subject:remont ja saad tulemuseks kõik kirjad, mille pealkirjas on sõna remont. Samas on aga kontoris hetkel remont ning sellega seoses tihe arutelu meilides ja kirju väga palju. Sina  soovid aga leida koduse remondiga seonduvaid meile. Eemaldame otsingust kõik meilid, mille pealkirjas on sõna kontori, kuna räägitakse kontoriremondist. Selleks tuleb lisada olemasolevale otsingule vaid üks sõna -kontori. Sidekriips või miinusmärk sõna ees ütleb Gmailile, et ta järgneva sõnaotsingu tulemustest välja jätaks. Nii saabki soovitud tulemuse lihtsasti kätte, kui kirjutada otsingusse subject:remont -kontori.

Kasuta otsingut postkasti tühjendamiseks

Kui su postkast ulatub aastasse 2010 ja sealt võib leida veel vanu uudiskirju, siis on aeg seda tühjendada. Ehkki Gmail pakub rikkalikult andmemahtu kirjade hoiustamiseks, võib ka see ühel hetkel täis saada.

Otsing aitab sul lihtsasti leida kirju, mis on üle teatud suurusega, nii et suurte manuste, rohkete fotode või graafikaga meilid saavad esimesena kustutatud.

Kirjuta otsingusse size: ja selle järele soovitud suurus baitides. Näiteks kirjade, mis on suuremad kui 1 MB leidmiseks sisesta size:1000000 ning uuri, mis postkastis ruumi võtab.

Võimalusi on piiramatult

Tegelikult on Gmaili otsinguvõimalusi veelgi. Saad otsida näiteks sõnu, mis on üksteisest lahus, määrates täpselt kahe sõna vahele jäävate sõnade arvu; kirju, millel on YouTube’i link; kirju, millel on kindla failitüübiga manus jne. Kõik võimalused otsingut kasutada leiad lihtsasti Gmaili tabelist.

Märksõnad: , , ,

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses