Hea nipp

Mis on pildi metaandmed ja kuidas neid kustutada?

Rubriiki toetab

Kui teed kaamera või muu nutiseadmega pilte, siis salvestatakse selle tegemise käigus vaikimisi ka EXIF metaandmeid. Mis need on, kuidas neid näha ja mismoodi neist vajadusel vabaneda?

Mis on EXIF metandmed?

EXIF lühend tähistab inglise keelset väljendit Exchangeable Image File Format ning salvestab fotoga seotud informatsiooni nagu säriaeg, kuupäev, kellaaeg, asukoht ning kasutatud seade. Asja mõte on vaikimisi pildi tegemise ajal oluline info salvestada, et oleks hiljem võimalik vajadusel seda üle vaadata.

Kuidas pildi metaandmeid näha?

Arvutis oleva pildi kohta saad kõige kiiremini ja lihtsamalt andmeid vaadata parema hiireklikiga avanevast menüüst. Sealt leiad eraldi alalõigu pildi andmete kohta, kuid enamasti annavad need vaid üldise kirjelduse ning ei sisalda detailset infot.

Üheks võimaluseks on oma veebilehitsejale lisada spetsiaalne laiendus, mis pildi infot kuvada aitab. Kõige lihtsam viis endale meelepärane leida, on oma veebilehitseja rakenduste poest sobiv laiendus otsida ja alla laadida.

Kui aga pole soovi spetsiaalset programmijuppi alla laadida, saad pildi metaandmeid tuvastada ka veebilehel – Jeffrey’s Image Metadata Viewer on üheks selliseks. Fotode infot saad uurida sisestades selle lingi lehele või laadides pildi üles arvutist.

Mismoodi neid pildi küljest eemaldada?

Nagu öeldud sisaldavad EXIF metaandmeid vaikimisi kõik pildid ja kui soovid neid eemaldada, saad seda teha tagantjärele.

Kui kasutad Photoshopi või Lightroomi programme, saad sealtkaudu piltidelt info eemaldada ning need ilma selleta salvestada. Kui aga soovid eraldi tööriista ainult selleks otstarbeks, on võimalik kasutada näiteks ExifTool nimelist programmi. Selle abil saad vajadusel eemaldada kõik metaandmed või osa neist. Programmi saad kasutada nii Windowsi kui MacOS-i operatsioonisüsteemiga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.