Mis on VPN ja milleks seda kasutada?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

VPN on lühend inglise keelsest mõistest Virtual Private Network ja emakeelde tõlgituna tähendab virtuaalset privaatvõrku. Kuna internet on avalik koht ja sinna jäävad meie käimistest tavaliselt jäljed maha, saab VPN-i kasutada enda asukoha peitmiseks ning turvaliseks liiklemiseks ja andmevahetuseks. Olenevalt olukorrast võib olla mõlemast kasu.

Kuidas see toimib ja kus VPN-i kasutada?

VPN toimib selliselt, et tekitab sinu ja kasutatava teenuse või külastatava lehe vahele turvatud ühenduse, kus edasi-tagasi liikuvad andmed on kaitstud kolmandate osapoolte eest. Liigutatavad andmed krüpteeritakse ehk loetavad andmed muudetakse loetamatuks, isegi kui keegi neile ligi pääseb. Liiklus toimub VPN-i teenusepakkuja serveri vahendusel ja nii ei ole sinu asukoht tuvastatav, sest lõpp-punktina on nähtav ainult VPNi server.

Paljudele võib jääda mulje, et VPN-i kasutamisel püütakse oma asukohta ja tegevusi internetis peita mingite hämarate tegude jaoks, kuid tegelikult pole see päris nii. Privaatvõrgu ühenduse kasutamisel on mitmeid eeliseid. Üheks levinud kasutusviisiks on ettevõtete sisevõrgule juurdepääsu võimaldamine mujalt kui kontorist. Sellisel juhul turvatakse ühendus näiteks sinu arvuti koduvõrgust tööandja serverisse, et pahalased nende andmetele juurde ei pääseks.

VPN osutub kasulikuks ka siis, kui soovitakse vältida geoblokeeringuid ehk regioonipiiranguid. Näiteks juhul, kui soovid kasutada mõnda välisriigi teenust, mis mujal ei toimi. Siis võimaldab VPN sellest mööda hiilida ning teenusepakkuja vahendusel saab enda asukohaks kuvada vastava riigi – näiteks BBC iPlayer töötab ainult Suurbritannia territooriumil ning Eestis seda vaadata ei ole võimalik. VPN-i appi võttes saab näidata enda asukohamaaks just Suurbritannia ning nii iPlayeri kaudu videoid vaadata.

Lisaks võimaldab VPN-i kasutamine jääda internetis anonüümseks, kui selleks peaks olema vajadus. Kui kasutad mõnda avalikku wifi võrku kuskil kohvikus või muus avalikus kohas, võimaldab see arvuti ühenduse turvalisemaks muuta.

Kas kasutada tasuta teenust või eelistada tasulist?

Kõik meist tahaks minna lihtsama vastupanu teed ja kasutada VPN-teenust, mille eest ei pea maksma. Kui ma saan sama hea asja ilma rahata, siis milleks selle eest maksta? Tegelikult aga ei ole asjad nii must-valged. Ühel või teisel viisil on vajalik teenusepakkujale tasuda – kas siis kuumaksetena või muud moodi. Tasuta teenuste puhul on üpris tõenäoline, et kasutajate andmeid kogutakse ja müüakse neid edasi või saadetakse suunatud reklaami sinu meiliaadressile, et nende müügist tulu teenida.

Tasulise teenuse puhul tasudki sa teenusepakkujale rahas ning üldjuhul ei koguta ega salvestata ka kasutajaandeid kuskile. Siiski on mõistlik iga teenusepakkuja tingimustega tutvuda, et täpselt teada, mida pakutakse. Paljud tasulise teenuse pakkujad võimaldavad kasutajatele alguses ka prooviperioode, mille jooksul veenduda, kas just see VPN on sinu jaoks parim.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.