Need on selle aasta 25 kõige populaarsemat parooli

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Paroolihaldurite looja SplashData pani kokku nimekirja selle aasta kõige populaarsematest paroolidest, kasutades selleks 5 miljonit lekkinud salasõna.

Juba mitu aastat järjest on kõige populaarsemad paroolid samad, seega leiab esimeselt kohalt parooli “123456”, populaarsed on ka “password”, “123456789” ja “admin”.

Võrreldes eelnevate aastatega on populaarsusedetabelis aga ka mõned uued tegijad. Näiteks on inimesed hakanud palju kasutama salasõna “donald”, mis viitab Donald Trumpile. Samuti on uueks populaarseks parooliks ” !@#$%^&*” ehk kombinatsioon, mille saab siis, kui shift-nuppu hoides valida USA-klaviatuuril numbrid ühest kaheksani.

25 kõige populaarsemat parooli olid järgmised:

  1. 123456
  2. password
  3. 123456789
  4. 12345678
  5. 12345
  6. 111111
  7. 1234567
  8. sunshine
  9. qwerty
  10. iloveyou
  11. princess
  12. admin
  13. welcome
  14. 666666
  15. abc123
  16. football
  17. 123123
  18. monkey
  19. 654321
  20. !@#$%^&*
  21. charlie
  22. aa123456
  23. donald
  24. password1
  25. qwerty123

Tutvu 100 kõige populaarsema parooliga siin.

Mida sa nüüd tegema peaksid?

Kui mõni sinu paroolidest esines siin nimekirjas, siis tuleks see kiiremas korras ära muuta. Ükski siin nimekirjas olevatest paroolidest ei ole turvaline ning kui keegi üritab kontosse sisse murda, on üsnagi hea tõenäosus, et ta proovib esimeste seas jus levinud paroole.

Seega, mida sa peaksid silmas pidama paroolide kasutamise juures?

Ära kasuta samu paroole

Ühte ja sama parooli ei tohiks erinevatel lehtedel või teenustes kasutada. Kui sa tead, et sa ei suuda kümneid paroole meeles pidada, siis muuda parooli kõikjal kasvõi natukene: lisa mõni täht või sümbol, et seda eristada.

Kui mõnelt lehelt kasutajaandmed koos paroolidega lekivad, siis saad olla kindel, et pahalaste kätte jõudnud parooli abil ei saa nad sisse kõikidesse sinu kontodesse.

Hea parool on keeruline

Selleks, et nutikad arvutisüsteemid ei saaks mõne minutiga sinu parooli ära arvata, on mõttekas kasutada keerulisi paroole.

Selleks, et saada tõeliselt turvaline parool, tasuks sinna lisada sümboleid, tähti ja numbreid. Mida suvalisemad need on, seda parem. Siiski on oluline, et suudaksid neid meeles pidada.

Kui parool on liiga keeruline ja see meeles ei püsi, siis kirjutatakse see harilikult kuskile üles. See on aga äärmiselt ebaturvaline. Kasuta parem paroolihaldurit.

Meilikontod on kõige olulisemad

Kõige tugevamalt peaksid turvama oma meilikontosid. Meilikontod on need, mille abil saab teiste lehtede paroole taastada, seega kui selle teenuse parool on nõrk, võivad pahalased saada võtme kõikide sinu teiste kontode jaoks.

Kasuta pikki ning turvalisi parooli ning kui meilikontosid on mitu, kasuta kindlalt erinevaid paroole. Samuti on mõttekas sisse lülitada kaheastmeline autentimine, et tagada veelgi parem kaitse.

Pidev paroolide vahetamine

Osad eksperdid väidavad, et paroole tuleks vahetada iga kolme kuu tagant. Sõltuvalt inimesest võib see olla sobiv. Tihti aga ei suudeta uusi paroole meeles hoida, seega kui iga kolme kuu tagant parooli vahetada, kirjutatakse need pahatihti kuskile üles.

Seega peaks iga kasutaja ise teadma, kas ta suudab uut parooli meeles pidada. Kui see on tehtav, siis tasuks seda kindlasti võimalikult tihti teha. Kui aga ei, siis tasuks seda siiski teha vähemalt iga poole aasta tagant.

Märksõnad: ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.