Nutikellade ABC: mis vahe on nutikellal, hübriidkellal ja aktiivsusmonitoril?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Nutikellasid võib turult leida igasuguseid ja igale maitsele. Kuidas neil vahet teha ja mille poolest nad omavahel erinevad – anname lühikese ülevaate.

Klassikaline nutikell

Nutikell selle tavalises mõistes on käel kantav seade, mis lisaks kellaaja ja kuupäeva näidule kuvab muid andmeid ja infot. Selle jaoks on üldjuhul vajalik ühendus nutitelefoniga, mis tavaliselt toimib Bluetoothi kaudu. Sealt on võimalik nutikella panna kuvama ilmateadet, muusikat selle kaudu juhtida, rakendusi sirvida.

Tänapäeva nutikelladel on tavaliselt puutetundlikud ekraanid. Paljudel on lisaks veel muid mugavusi – näiteks kõnedele vastamiseks mikrofon või veekindlad korpused ujumiseks. Samuti oskavad sellised kellad enamasti ka samme lugeda, kallimatel mudelitel on sisseehitatud pulsimõõtjad.

Nutikellad kasutavad erinevaid platvorme, neist tuntuimad on Apple’i watchOS ja Android WearOS operatsioonisüsteemid. Viimast platvormi kasutavad mitmed suured telefonitootjad nagu Huawei ja LG. Ka Samsungil on mitmeid nutikellade mudeleid, kuid neis kasutab Lõuna-Korea tootja Tizeni nimelist operatsioonisüsteemi.

Aktiivsusmonitor ja spordikellad

Sisuliselt on tegu nutikelladega, mille puhul on suurem rõhk pööratud inimese aktiivsuse jälgimise funktsioonidele. Nii nagu ka tavalised nutikellad, loevad aktiivsusmonitorid samme ja mõõdavad pulssi. Lisaks suudavad nad ka kasutaja und jälgida ning treenimisel abiks olla, muutes neid tõhusamaks ning aidates aktiivsust säilitada.

Paljudel sellistel kelladel on suur rõhk ka rakendusel, mille saab nutitelefoni paigaldada ning mis hoiustavad kellalt kogutud andmeid. Nende põhjal saab oma treeningplaane sättida ja detailset infot enda enda aktiivsuse kohta näha.

Kallimatel kelladel on eraldi sisse ehitatud ka GPS funktsioon, mis salvestab teekonda ilma nutitelefoni abita. Sellised kellad on populaarsed ka sportlaste seas ning muudavad paljude jooksjate ja ratturite treeningud tõhusamaks.

Hübriidkell

Lihtsalt öeldes on tegu klassikalise välimusega käekellaga, millele on lisatud nutikaid funktsioone.

Sellisel kellal on tavaline sihverplaat seieritega ning välimuse järgi üldjuhul ei oskakski tavalisel ja hübriidkellal vahet teha. Siiski on selle korpusesse paigaldatud vajalikud sensorid ja süsteemid, mis oskavad samuti samme lugeda, vibreerivad telefoni teavitustele vastavalt ning mille füüsiliste nuppude alla saab erinevaid funktsioone programmeerida.

Hübriidkellade eeliseks on see, et need toimivad tavalise patarei pealt ning ei vaja eraldi laadijat ja kaableid. Kui tavalise nutikella aku kestus võib olla 1-7 päeva, aktiivsusmonitoridel kuni 2 kuud, siis hübriidid küsivad tavaliselt patarei vahetust umbes 4-6 kuu möödudes.

Tegelikult pole nutikelladel tänapäeval enam lihtne vahet teha, kuna tootjad üritavad korpusesse võimalikult palju funktsioone sisse suruda. Oluline on kella valikul enda jaoks tähtsad omadused välja valida, siis on ka meelepärase nutikella valik lihtsam.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.