Hea nipp

Proovi kohe järele: Google Chrome’i verivärske funktsioon lubab säästa arvuti akut ja mälu

Chrome lubab arvuti akule ja mälule nüüd armu anda.Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Google Chrome’i on pikalt süüdistatud üha suurenevas ressursinäljas. Nii võib suurem hulk Chrome’is avatud sakke ehk vahelehti nõrgema arvuti üsna kiiresti alla andma panna ja taustal töötavad keerukamad veebilehed võivad aeglaseks muuta ka üsna võimsa arvuti. Nüüd on aga Google’il selle jaoks lahendus.

Hiljuti avaldas Google olulise uuenduse, mis peaks leevendama mälukasutuse probleeme ning säästma ka sülearvuti akut. Kaks optimeerimislahendust on juba praegu Chrome’i versioonis 110 kõigile saadaval nii Windowsil, Macil kui Chromebookidel.

Mälusäästja külmutab taustal olevad sakid, ning aktiveerib need taas siis, kui kasutaja nendele lülitub. Mitteaktiivsed sakid on endiselt nähtavad ja tegevus neis jätkub niipea kui need taas fookusesse võetakse. Need veebilehed, mille puhul on vajalik taustal töötamine, saab lisada spetsiaalsesse erandite nimekirja.

Energiasäästja piirab aga ebavajalikke taustategevusi, nagu animatsioone, videoesitust ja muud taolist. Siin on võimalik valida, kas energiasäästurežiim lülitub sisse siis, kui sülearvuti aku laetus on langenud alla 20 protsendi või niipea, kui arvuti vooluvõrgust eemaldada.

Nii mälu- kui energiasäästurežiim on uues Chrome’i versioonis vaikimisi sisse lülitatud. Soovi korral saab need aga alati välja lülitada. Mõlemad režiimid leiab brauseri seadete menüüs uuest jaotusest „toimivus“ (ingliskeelses versioonis „performance“). Seaded saab avada klikkides paremal ülevas nurgas aadressiriba taga oleval kolme horisontaalse punkti ikoonil ning valides avanenud menüüst „seaded“.

Kui aga sinu brauseri seadetes mingil põhjusel seda valikut ei ole, saab need Chrome’i eksperimentaalsete funktsioonide alt käsitsi aktiveerida.

Selleks tuleb avada eksperimentaalsete seadete vaade, sisestades aadressribale: chrome://flags/. Seejärel leia ning aktiveeri need kaks võtit:

#battery-saver-mode-available
#high-efficiency-mode-available

Peale brauseri taaskäivitamast on valikud seadete all nähtavad ja neid saab edukalt kasutada.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.