Puust ja punaseks: mis on täna Eestisse laienenud Apple Pay ja kuidas seda kasutatakse?

Apple Pay toimib tavalise terminali ja Apple'i seadme vahel. Foto: Reuters

Tänasest on Eestis kättesaadav Apple Pay. Mida see tähendab ja kuidas Apple Pay’d kasutada? Seletame lahti.

Mis on Apple Pay?

Hästi lihtsasti öeldes, on Apple Pay võimalus teha oma iPhone’ist või Apple Watchist viipekaart. Lisades kaardi telefoni, on võimalik telefoni või Apple’i nutikella vastu kaardimakseterminali pannes makseid sooritada. Apple Pay töötab maksevahendina ka veebis teatud lehtedel. Kui tavaliselt oled maksmiseks valinud pangalingi, krediitkaardi või PayPal’i, siis nüüd saad maksevahendiks valida ka Apple Pay.

Milliste kaartidega see töötab?

Täna töötab Apple Pay Eestis kahjuks vaid kolme mobiilipanga, N26, Revolut ja Monese kaartidega. Ühtegi meil laialdasemalt tuntud ja kasutusel olevat panka hetkel toetajate nimekirjas ei ole. LHV pank on Apple Pay võimaluse loomisega ametis ning see võib klientideni jõuda juba selle aasta sügisel. Swedbank ei ole oma plaane avaldanud, kuid kinnitab, et Apple Pay makseid toetavad kõik Swedbanki kaarditerminalid. See kehtib ka kõigi teiste pankade viipemakseid võimaldavate terminalide kohta.

Mul pole üheski toetatud pangas kontot. Kuidas ma Apple Pay’d kasutada saan?

Tegelikult on mobiilipanka konto loomine väga lihtne. Lae alla N26, Monese või Revoluti äpp ning loo omale konto. Kõik kolm panka küsivad su käest nii nime, sünniaega, aadressi kui ka kontaktandmeid. Seejärel tuleb sul enda isik tuvastada, tavaliselt on selleks vaja teha enda fotoga isikut tõendavast dokumendist üilt ning ise endast foto.

Sõltuvalt pangast saadetakse sulle peale edukat registreerimist ja tuvastust päris füüsiline pangakaart. Pärast kaardi kätte saamist tuleb sul see panga äpis aktiveerida ning seejärel oma Apple rahakotti ehk Wallet rakendusse lisada.

Selleks ava Wallet äpp ning vajuta “Add Card” nupule. Vali oma pank ning järgi ekraanil olevaid juhiseid.

Seejärel tuleb sul oma uuele pangakontole, mis nüüd on Apple Pay’ga seotud, raha kanda. Tavaliselt annab mobiilipanga äpp selleks selged juhised, meie N26 näitel saime endale uue IBAN numbri, millele oma igapäevaselt kontolt saab lihtsalt ülekande teha.

Mis nüüd saab?

Nüüd tuleb maksma hakata. Kui sul on iPhone X või uuem, piisab vaid sellest, kui vajutad kaks korda kiiresti ekraanilukustusnuppu. Telefon avab Apple Pay ning kui oled aktiveerinud Face ID, siis eduka näotuvastuse korral tekib ekraanile kiri “Hold near reader to pay” ehk telefoni peaks nüüd terminali lähedale asetama, et maksta.

Kui sul on iPhone 6, 6+, 6s, 6s+,SE, 7, 7+, 8 või 8+, tuleb sul asetada oma sõrm Touch ID sõrmejälje lugejale ning seejärel telefon terminali lähedale viia. Makse peaks toimuma automaatselt.

Kui sul on Apple watch, vajuta ümmarguse pööratava nupu kõrval olevat piklikku nuppu kaks korda ning pane seejärel kell makseterminali lähedale.

Pin-koodi ei peagi panema või?

Ei. iPhone’i puhul on su PIN-koodiks sinu nägu või sõrmejälg. Kella puhul oled sa kella juba käele pannes ja ekraaniluku koodi sisestades koodi sisestanud. Apple Watch lukustub kohe, kui see käelt võtta, seega ei saa sinu kella varastamise järel keegi Apple Pay’d kasutada. Apple Pay’d ei saa kasutada ka siis, kui sa ekraaniluku välja oled lülitanud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.