Hea nipp

Töötamine kiiremaks: need klaviatuuri kiirkäsklused teevad elu mugavamaks

Rubriiki toetab

Arvuti kasutamine võib olla oluliselt mugavam ja kiirem, kui kasutad kiirkäsklusi ehk shortcute. Millised on aga kõige olulisemad kiirkäsklused, mida kasutada?

Lõika, kopeeri ja kleebi otse klaviatuurilt

Selleks, et valitud teksti, faile või muid elemente ühest kohast teise kopeerida, vajuta klaviatuuril klahve CTRL+C, liigu soovitud kohta ning kleebi elemendid CTRL+V käsuga. Et elemente liigutada ehk lõigata, asenda esimene käsk CTRL+X klahvikombinatsiooniga. Et liigutamiseks kõik aknas olev tekstilõigud või elemendid valida, vajuta klahve CTRL+A.

Selleks, et tehtut tagasi võtta, vajuta klahve CTRL+Z ning tegevuse uuesti läbi viimiseks vajuta CTRL+Y. Maci kasutajatele kehtivad samad käsud, vaid CTRL-klahvi asemel tuleb kasutada CMD-klahvi.

Otsing vaid ühe klahvikäsuga

CTRL+F (Macis CMD+F) on hea käsk väga paljudes rakendustes. Nii oma failisirvijas kui ka veebibrauseris, tekstitöötlustarkvaras või näiteks muusikaprogrammis avab CTRL+F alati otsinguakna, kust kiiresti informatsiooni leida.

Vaheta kiirelt akende vahel

Selleks, et arvutis lahti olevate akende vahel liikuda, vajuta Alt+Tab klahvikombinatsiooni. Arvuti vahetab järjekorras järgmisena avatud aknale. Selleks, et valida mõni muu aken, hoia all Alt klahvi ning Tab klahviga vaheta aknaid, kuni jõuad soovituni.

Loetelus tagurpidi liikumiseks pead lisaks Alt klahvile all hoidma ka Shifti. Maci kasutajatele kehtib täpselt sama süsteem, vaid Alt klahvi asemel on taaskord võluklahviks CMD.

Kui ühes aknas on avatud mitu vahekaarti, näiteks veebilehitsejas mitu lehekülge, saad nende vahel liikuda, vajutades klahve CTRL+Tab.

Kustuta teksti kiiremini kui ei kunagi varem

Kui leiad end tihti Wordis või Notepadis teksti kustutamast tähthaaval, toksides ühe käega kustutusklahvi ja teise käega varjates haigutust, siis nüüd ei pea enam klaviatuuri kulutama. Hoia all CTRL klahvi ja vajuta tagasi ehk Backspace klahvi. See kustutab terve kursori ees oleva sõna. Selleks, et sõnu vaid märkida, hoia all CTRL+Shift klahve ja liigu vasakule-paremale nooltega tekstis, et sõnu esile tõsta.

Liigu kiiresti ja mugavalt vahekaartide vahel

Kui su veebibrauseris on avatud mitu vahekaarti, ei pea nende vahel liikuma ainult CTRL+Tab käsku kasutades. Kui tead, et soovitud vahekaart on järjekorras näiteks kolmas, võid kohe vajutada klahve CTRL+3 ning seejärel avanebki soovitud vahekaart. Nii võib iga kord brauserit avades seada vahekaardid kindlasse järjekorda, nii teadki näiteks, et CTRL+1 vajutades avaneb alati meilirakendus ning CTRL+2 vajutades mõni suhtlusvõrgustik.

Selleks, et lahtist vahekaarti sulgeda, vajuta lihtsalt CTRL+W klahve ning viimati suletud vahekaardi taasavamiseks vajuta CTRL+Shift+T klahve. Uue tühja vahekaardi avamiseks vajuta CTRL+T nuppe ning terve veebilehitseja uuesti avamiseks CTRL+N. 

Sama käsuga võid tekstitöötlustarkvaras avada uue dokumendi, meiliprogrammis alustada uue kirja koostamist või kaustu sirvides avada uue kaustaakna.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.