Kuidas me töötame

Helena-Reet Ennetil on Twitteris miljoneid jälgijaid, kuidas ta on selle saavutanud?

Eestlanna Helena-Reet Ennet on üks väheseid eestlasi, kes saab uhkusega öelda, et tema poolt sotsiaalmeediasse postitatu jõuab väga kiirelt miljonite inimesteni.

Enneti põhikontol @Ohmygossip on Twitteris 1,26 miljonit jälgijat. Tuntud staaride ning ajakirjanike seas jälgib teda Twitteris ka USA endine president Barack Obama. Kokku haldab ta aga väga mitut Twitteri kontot, mille jälgijaskonna suuruseks on üle viie miljoni. Ennet rääkis Geeniusele, kuidas ta sotsiaalmeedias hakkama saab, kuidas temast ajakirjanik sai ning oma kokkupuutest ja suhtest tehnika ning tehnoloogiaga.

Kes: HelenaReet Ennet, Skandinaavia meediakontserni NordenBladet tegevjuht
Asukoht: Põhjamaad
Üks sõna, mis kõige paremini kirjeldab, kuidas te töötate: kirglikult, mulle väga meeldib oma töö
Arvuti: HP Pavilion 17
Telefon: iPhone 6S

Kuidas teist ajakirjanik sai?

See on vastus, millele nii kerge vastata polegi. Pigem üks asi viis teiseni. Väiksemana meeldis teha koolilehte, siis hakkasin tegema kaastöid erinevate väljaannetega, seejärel töötasin mitme väljaande juures peatoimetajana, siis otsustasin oma firma luua, siis tegin koostööd teiste ajakirjandusväljaannetega.

Ühel hetkel vaatasin Eestist väljapoole. Nii ta samm-sammult on kujunenud. Tänaseks olen teinud ja teen endiselt kaastöid paljude Skandinaavia meediaettevõtetega ning NordenBladetist plaanime teha sillakese erinevate Põhjamaade lugejate vahel.

Nimetage kolm olulist asja, mis teie töölaual on.
Arvuti, kohvi ja kalendermärkmik

Mis on teie kõige olulisem töövahend?
Tõenäliselt oma aju, järgneb arvuti ja fotokaamera. Töö iseloomu tõttu on tihti tarvis ka autot ja korralikku GPS-i. Harjumusest on kaasas ka telefon aga ma eelistan tööalaselt alati e-maili suhtlust ning seetõttu olen suutnud korraldada nii, et telefonis suhtlen peamiselt vaid perekonnaga.

Praegu räägitakse palju, et tehnika arengu tõttu pole paljudel inimestel enam vahet, kus nad oma tööd teevad. Mida te sellest arvate?
See oleneb tõenäoliselt paljuski töö iseloomust. Olen näinud nii kodukontori, kui ametliku kontori miinuseid ja plusse. Mingi kindla ülesande lahendamine omas keskkonnas, omas tempos ja rahus on teinekord kasulik, samas ei saa alahinnata ka tiimivaimu, mis tekib just kontoris või ühistel nõupidamistel ja üritustel.

Kust te ise oma põhitööd teete, ega mitte kontorist?
Minu töö on väga mitmekesine. Kuna üks osa minu tööst hõlmab Põhjamaade kaastöötajate juhtimist, kohalike ürituste ja messide külastusi ning turismiarendust ja kajastust, siis seetõttu reisin väga palju erinevate Põhjamaade vahel. Teeme tihedat koostööd reisiagentuuride ning turismiministeeriumitega, et tutvustada põhjamaalastele kohalikke ja välisriikide uusi sihtkohti, teeme koostööd kohalike omavalitsuste ning kultuurikeskustega, et säilitada ja edasi kanda Põhjamaade keelt, kultuuri ja traditsioone. Kolmas oluline osa on uudiste tegemine ja tõlkimine, lehtede haldamine ja arendamine, seda eelistan teha kodust.

NordenBladeti missioon on hoida ja tugevdada Põhjamaade kultuuripärandit ning edasi kanda traditsioone ja väärtusi, luua koostöövõrke, kujundada paremat tulevikku Põhjamaade elanikele, jagada teavet ning pakkuda kvaliteetset infot.

Meile huvi pakkuvad valdkonnad on heaoluühiskonna väärtuste arendamine, keskkond, poliitika, kultuur, turism, haridus, teadus, regionaalne koostöö, tervis, lapsed ning pereväärtused. Meie alalehed (OHMYGOSSIP) koondavad enda alla aga kokku moe ja ilu, suhete ning meelelahutusteemad. Samuti haldame blogikeskkondi Bloglist24 ja NordicBloggers, mille alla on koondunud ligi 300 000 blogijat.

Kuidas näeb teie jaoks töörutiin välja? Kas teil on nippe ja nõuandeid, kuidas sellest vabaneda?
Viimasel ajal on nii kiire, et ei jõua mõelda isegi kas on rutiin või pole. Üldiselt aga olen tõenäoliselt üks nendest õnnelikest, kelle tööpäevad näevad välja esiteks just sellised nagu ise parasjagu soovid ja planeerid ning teiseks väga mitmekesised ja põnevad. Naljalt kahte samasugust päeva pole. Ühe tegevuse vaheldumine teisega on hea viis rutiinist väljumiseks.

Kui palju e-kirju päevas saate ja kuidas neis korda peate?
Kahjuks väga palju. Õnneks olen õppinud neid sorteerima ja avama vastavalt õigele ajagraafikule. Suurem osa lähevad ilma avamata juba prügikasti, kustutan koheselt ära ka läbi loetud, ent mitte säilitamist vajavad meilid. Olulised meilid, millega plaanin hiljem tegeleda teen punaseks.

Kõigile, kellega on tihedam suhtlus, on ka nõue, et kirja pealkiri (mis on juba enne avamist nähtav) peab sisaldama lühidat infot või märksõnu kirja kohta, see aitab kirjadehunnikus paremini orienteeruda.

Nimetage üks tehnikavidin, mille mõttekusest te aru ei saa ja mida ebavajalikuks peate?
Ütlen ausalt, et see nimekiri on väga pikk. Olen aina enam seda meelt, et inimesed peaksid pöörduma looduslikumate ja tervislikumate eluviiside poole. Juhtmete hunnikud, puldid igaks liigutuseks on minu jaoks väga ebameeldivad. Ma olen veendunud, et need pigem rikuvad energiat.

Olete märganud, milline paanika tekib kui elekter ära läheb? Samuti häirib mind aina rohkem see, kuidas inimesi läbi nutiseadmete ja tarkvaraprogrammide analüüsitakse ning soovi korral ka luuratakse. Igast sammust on jälg maas. Mitte, et midagi nii kangesti varjata oleks, ent põhimõtteliselt käib see närvidele. Mulle näiteks ei meeldi, kui keegi analüüsib minu teadmata minu tarbimisharjumusi või arhiveerib märksõnu internetis liikumisest.

Millised äpid on teie telefonis kõige olulisemad?
WhatsApp ja Instagram. Üldiselt ajan aga kõiki asju arvutis. Kui telefoni poleks kingitusena saanud, eelistaksin 17 eurost väikest nuppudega Samsungi, millel ongi vaid helistamise funktsioon, aku kestab kaua ning mida ei ole võimalik pealt kuulata.

Facebook, Instagram, Twitter või hoopis oma blogi, miks?
Tänapäeval on meedia haarde ja võimu peegel suuresti sotsiaalmeedia. NordenBladet ning selle alalehed on alates 2009. aastast jõuliselt esindatud nii Facebookis kui Twitteris ning lisaks trükistele ka viies keeles onlain väljaandena veebis. Instagram on minu jaoks suhteliselt uus “avastus”, liitusin sellega umbes pool aastat tagasi.

Teil on Twitteris üle miljoni jälgija, kuidas te sellise jälgijaskonna saavutasite?
Twitteris on tegelikult kõikidel lehtedel kokku üle viie miljoni jälgija, ise jälgin umbes miljonit. OHMYGOSSIP on esindatud 21 maal. Suuremad kontod on: @Ohmygossip, @Ohmygossip_USA, @Ohmygossip_se, Ohmygossip_fi, @Ohmygossip_no, @Ohmygossip_dk, @Ohmygossip_ee, Ohmygossip_br. Viimasel aastal oleme aktiivselt tegelenud ka @NordenBladet ja @NordenBladet_ee kontodega ning siis veel blogijaid ühendav @Bloglist24

Sotsiaalmeedia on tänapäeval tõesti üks võtmetegur inimesteni jõudmisel. Oma lemmikuid jälgides või kui sind jälgitakse, jõuad sekundiga oma sõnumi üle maailma saata või teiste mõtteid ja väljaütlemisi jälgida. Info liigub väga kiiresti ning vananeb väga kiiresti. Isegi onlain meedia on juba aeglane, sest sotsiaalmeediast saab kõik kätte. Kui 2009. aastal oma esimese Twitteri konto avasin, siis tegin seda pigem moe pärast, Ameerikas oli see just popiks saanud, ent iva ma selles ei näinud. Olin varakult platsis ja lumepall hakkas veerema.

Arvan, et täna sotsiaalmeedias puhtalt lehelt alustada on raske. Öeldakse, et seal kus on, sinna tuleb juurde, see on tõsi. Kui täna teen ükskõik millele reklaami, siis juba olemasolevate kanalite najal saan uutele kontodele kergelt lugejaid ja jälgijaid. Ent põhirõhk on vast ikka tööl, teen igapäevaselt ca 40-80 uudist-refereeringut-tõlget ning nõnda juba 10 aastat järjest. Olen kogu aeg present (kohal toim.), mõtlen uusi lahendusi, suhtlen.

Teie jälgijate seas on ka Barack Obama, kas olete temaga sõnumeid vahetanud?
Ei, temaga ei ole sõnumeid vahetanud, ent üksteist jälgime me tõesti. NordenBladeti ja OHMYGOSSIPi kontosid jälgivad enamus suured meediakanalid ning nende juhtivtöötajad üle terve maailma ning enamus riikide poliitladvik, samuti väga paljud A-listerid. Kuskil oli isegi mingi edetabel, kus toodi välja, et meie lehed on “A++ influencer“, ehk siis kõige mõjukamate kontode seas, samuti on mulle kahel korral omistatud Skandinaavia sotsiaalmeedia mõjuvõimsama naise tiitel. Viimane on päris edev auhind ning teeb meele kohe päris rõõmsaks. Hehe.

Kuidas kasutada sotsiaalmeediat nii, et temast oleks kasu ja et ta ei oleks ajaraisk?
No ettevõtja jaoks on sotsiaalmeedia peamiselt ikkagi turunduskanal.

Kuidas vabal ajal tehnoloogiast lahti saada ja hästi puhata? Või kas puhkate koos tehnoloogiaga? Kuidas?
Üldiselt olen halb puhkaja, see on see tunne, et sa võid küll mitte midagi teha aga aju laseb täis käigul edasi. Mõtled, mõtled, mõtled, aina mõtled, kalkuleerid ja arvutad. Töövaba aega armastan väga veeta oma kahe imelise tütre, Estella Elisheva (11) ja Ivanka Shoshanaga (9), koos aega veetes. Armastan neid üle kõige maailmas! Nendega koos olles ei vaja ma mitte midagi, kõige vähem tehnikat.

Mida te arvutimängudest arvate? Kas mängite (või olete mänginud) ja on mõni lemmik?
Olen mõned korrad Tetrist mänginud. Üldiselt ei tea arvutimängudest midagi. Ei mängi.

Kas tunnete vahel, et olete nutisõltuv? Mida siis teete?
Jah. Võtan peale :D (nali)

Mis on parim nõuanne, mille olete saanud? Kellelt?
Leht ka ei kuku, kui J-mal seda ei soovi. Eesti pearabi Shmuel Kot.

Mis on suurim õppetund, mida sooviksite ka teistega jagada?
Inimesed on loomult ahned ja jäävad parem tulust ilma aga teisega seda jagada ei raatsi. Ärge olge kadedad, tehke koostööd ning võidavad mõlemad pooled. Hoolida ja märgata, elust tuleb silmad lahti läbi käia, et saada kätte kõik õppetunnid, mida meile ette on nähtud. Ärge soovige head vaid endale, vaid ka teistele, ainult armastus muudab maailma paremaks meie kõigi jaoks.

Kellele esitaksite needsamad küsimused? Miks?
Hans H. Luigele näiteks.

Rubriigis “Kuidas me töötame” räägivad tuntud inimesed, kuidas nad tööd teevad ning millised on nende nipid, üle pea kasvava töövooga hakkama saada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.