Kuidas me töötame

Kuidas töötab Kaupo Kalda, kellel on kogu aeg liiga palju projekte käsil?

Drooniekspert Kaupo Kalda.Foto: Erakogu

Kaupa Kalda avas 1990ndatel internetis Eesti ühe esimese suhtlusvõrgustiku. Nüüd töötab ta disaineri ja fotograafina ja rääkis Geeniusele, kuidas tema on harjunud tööd tegema ja kuidas sellest puhkama.

Kes: Kaupo Kalda, kasutuskogemuse disainer ja droonifotograaf
Üks sõna, mis kõige paremini kirjeldab, kuidas te töötate: Kirglikult
Arvuti: Paar aastat vana Macbook Pro Retina
Telefon: Samsung Note 8 (olles enne seda “elupõline õunafänn”)

Kuidas teist OKIA kasutuskogemuse disainer sai?

1996. aastal hakkasin esimest korda veebitegemist katsetama, sisuliselt kohe, kui netiühenduse kontorisse saime. Kiirelt muutus see päevade ja ööde kaupa kestvaks uuringuks, lõputuks katsetuseks, kontseptsioonist disainini ning üsna pea sündis firma OKIA.

Tol ajal kasutuskogemust terminina väga ei tuntud, aga tegelesin juba siis OKIA veebilahenduste jaoks kontseptsioonide ja prototüüpide loomisega, mis on ka täna minu põhitööks ning jätkuvalt meeletult huvitav valdkond.

Kuidas sai OK portaal alguse?

Selsamal 1996. aastal saime sõbra kontorisse hädise netiühenduse, ühe pidevalt katkeva üliaeglase närvesööva modemilahenduse, samas oli see suur elumuutus. Läksime kohe kuhugi Ameerika saitidele, proovisime kirju saata ja see kõik tundus uskumatult põnev.

Tol ajal olid levinud mõned terminalijutukad, mis olid pigem kohmakad ja tavainimesele hoomamatud. Üsna kiiresti koperdasin USAs äsja avatud Parachat teenuse otsa, mis võimaldas lihtsa vaevaga igaühel oma saidile jutuka panna. 26. novembril seda tegingi ning esimene katsetus Tartu inimesega chattida toimis kenasti.

Nimeks sai OK Jutukas, meie nimedest – Ott ja Kaups. See oli üle 21 aasta tagasi. Sealt edasi hakkasin arendama, laiendama, asi kasvas meeletult, muutus äriks, kuni lõpuks tuli Rate ja kasutajad kiirelt neelas, sama juhtus neil omakorda Facebooki tulekuga.

Jutukas tiksub ta teatud määral küll siiani, aga viimased 15 aastat pole seal sisuliselt midagi arendatud.

Mida kujutab endast kasutuskogemuse (UX) disaineri töö?

Lihtne versioon: näiteks suurel telkofirmal on vaja tuunida veebitellimise protsessi paremaks, äriliselt efektiivsemaks, kasutajale mugavamaks. Või logistikaettevõttel pakiautomaatide kasutajaliidest. Või ettevõttel vaja head toimivat veebilehte.

Mina kogun info kokku, arutan, uurin ja puurin selle läbi, vaatan laias ilmas ringi ja joonistan uued diagrammid ning lõpuks visuaalse prototüübi, mis edasi liigub disainerile ja arendajatele. Ehk sisuliselt: kuidas suurtel ja väikestel ekraanidel olevad saidid, portaalid ja rakendused võimalikult hästi tööle panna.

Tohutult põnev ja arenev maailm, naudin täie rinnaga seda tööd. See laud on meil OKIA-s täna ka kõige kiiremini kasvav.

Muide, kasutan aeg-ajalt ka oma telefoni disainimõtete sirgeldamiseks, sest Samsung Note 8 on piisavalt suur, 6,3 tolli ja tal on digipliiats kaasas.

Olete ka (drooni-) fotograaf, kas peate seda hobiks või tööks?

Oh, see asi muutus üsna kiirelt tööks, samas jäänud osaliselt ka hobiks. Ma elaks täna küll ka ainult sellega ära, aga pean seda siiski teise tööna ja naudin igapäevaselt tööd oma disainifirmas ja toda vahvat seltskonda.

Tegelikult on see päris ränk, sest järjekord on üldiselt pikk, vähegi kena õhtu tuleb pere kõrvalt ohverdada pärast tööaega pildistamiseks, seejärel töötlemiseks ja puhkamiseks jääb aega napiks. Pole harv, kui suveperioodil on mu tööpäevad 16-tunnised. Ega sedasi lõpmatult jaksa, tõmbangi natuke koormust tagasi ja valin edaspidi veidi hoolikamalt, mida üldse ette võtan.

Tõeline meganauding on aga lennata ja pildistada ilma tellimata, täpselt seal ja siis, kui ise tahan. Neid pilte tihti ka märgatakse, ostetakse ja on oluline osa meie pere sissetulekust. Väga palju kasutatakse neid pilte nii Tallinna kui kogu Eesti riiklikus promos. Nakatasin sellesse maailma ka oma kaunima poole, kellel ka droon ning asi pildistamisega juba hästi käpas.

Mis on teie kõige olulisem töövahend?

Pea või süda, tahaks öelda. Tehnoloogiliselt aga ei saagi öelda, et oleks SEE olulisim. UX-töös on selleks arvuti, pildistamisel muidugi võimalikult hea droon kaameraga ja seejärel arvuti.

Muide, autot ostes lasin sellele isegi klaaskatuse panna, sest kehva ilmaga avaramas kohas on mõnusam autos istudes lennata. Tegelikult reeglina ka turvalisem, sest näpud pole külmast kanged, ekraani näeb paremini, võõrad ei tule segama ja saab ülihästi keskenduda.

Nimetage kolm olulist asja, mis teie töölaual on.

Tavapärane, vaikne õhuke sülearvuti, hea suur kuvar, veeklaas.

Praegu räägitakse palju, et tehnika arengu tõttu pole paljudel inimestel enam vahet, kus nad oma tööd teevad. Mida te sellest arvate?

Aerofotograafina olen nõus. See vajab rahu ja keskendumist. Ma isegi palun reeglina kliendil mitte kaasa tulla. UX-disainerina on aga tiimitöö mulle väga oluline.

Näost näkku enda ja kliendi tiimiga suhtlemine on minu jaoks seni asendamatu, seda paljuski efektiivsuse mõistes. Mitu pead on mitu pead. Rääkimata igapäevasest heast seltskonnast. Me valime ka inimesi tööle kõigepealt inimeste põhjal, alles siis vaatame oskuseid.

Kas OKIAs on kaugtööd tegevaid töötajaid? Kuidas nad oma tööga toime tulevad?

Püsivalt ei ole, aga kodukontoripäevi tehakse ikka. Mulle endale tundub, et see on individuaalselt erinev, mõni on võimekas või võimekamgi kui kontoris, kuna saab rahus toimetada. Alati see paraku nii pole, ma ise olen hea näide.

2013. aastal ütlesite ajakirjale Juhtimine antud intervjuus, et te ei suudaks kodus tööle süveneda, kas see on vahepeal muutunud?

Ei ole paraku. Tahaks, aga ei oska. Okei, fototöötlust oskan, disaineritööd mitte. Kui siis suvel grillimajas istudes.

Kas oleksite valmis jätma disaineritöö ja hakkama fotograafiks, kelle tööpõld on terve maailm?

See on umbes sama kui küsida, et kas loobuksid parema meelega vasakust või paremast käest. Mõlemal on omad plussid. Kusjuures mõlemat tööd saab teha rohkem või vähem piiriüleselt.

Disaineritöö on äge, saad kohtuda põnevate klientidega, osaleda ägedates projektides ja tunda rõõmu muidugi oma tiimist. Samas on küllalt palju stressi, sest Eestis teenusäri pidamine on omamoodi pähkel.

Foto on üldiselt stressivabam, aga samas kuigipalju monotoonsem, kui vaadata tellimustööde keskmist paletti. Seltskondliku loomana hakkaksin end kiirelt üksikuna tundma.

Kuidas näeb teie jaoks töörutiin välja? Kas teil on nippe ja nõuandeid, kuidas sellest vabaneda?

Oluline on, et oleks keskendumisaega. Võimalikult üks asi korraga. Seda tihtipeale ei saa ja siis jookseb juhe kokku, kust otsast ma pihta hakkan?!

Püüan teha koosolekuvabasid päevi või päevade gruppe, veel parem. Kui mul on nädalas üle kümne kohtumise, siis on väga raske jõuda süveneda analüüsivasse spetsialistitöösse. Osalen aktiivselt ka oma kahe ettevõtte juhtimises, nii et see roll sõidab veel ka sisse.

Droonitöös on veel keerulisem. Tipphetkel on mul olnud üle 60 tellimuse järjekorras ja siis on kaks kuud sadanud või pilves, nii et pole saanud üle ühe-kahe tellimuse teha. Hooaeg kestab ju ka vaid maist septembrini. Siis pean lihtsalt järjest töid ära ütlema. Kui siis lõpuks pildid tehtud ja hästi välja tuleb, on meel muidugi topeltrõõmus.

Kui palju e-kirju päevas saate ja kuidas neis korda peate?

Õnneks mul meilindust väga palju pole. OKIA-s kasutame projektihalduseks Wrike’i, ülevaadeteks Teamweeki, suhtluseks Slacki, osaliselt ka Skype grupichatte, kus suuremad projektid on kanalitena, koos klientidega. Sõnumeid on palju, aga enamus siiski chattides. Kui asi kisub pikemaks, siis pigem teeme kiire toimeka kohtumise.

Droonitööd ei kujutaks ette ilma Trellota: sisendinfo kogumine, eeltöö, mis on töötlemisel, ülevaatamisel, arve saatmisel, arhiivis. Väga osav peab olema selle info haldamisel sellises mahus, kui sul on näiteks 60 tööd järjekorras.

Nimetage üks tehnikavidin, mille mõttekusest te aru ei saa ja mida ebavajalikuks peate.

Klassikaline äppidega nutikell, millel aku kestab päeva ja kõik on seal niikuinii nagu lukuaugus. Mul endal on fitnesskell Amazfit Bip, millel always on ekraan, aku kestab jutti paar kuud, on veekindel, mõõdab samme, und, pulssi, suriseb käel kui keegi helistab ja kuvab jooksvat ning tulevat ilmainfot.

Hind oli mälu järgi 60 euro kanti ja näeb hea välja. Mulle perfektne. Aga milleks kella veel äppe ja muud säärast vaja, seda ma ei mõista, veel. Turg pole neid ka eriti omaks võtnud.

Millised äpid on teie telefonis kõige olulisemad?

Eks ikka sotsiaalmeedia, Facebook, Messenger, YouTube, Instagram ning muidugi Waze. Drooni puhul aga Dji Go 4 lendamiseks, Trello infohalduseks, Sun Surveyor päikeseaegade-nurkade jälgimiseks ja Gismeteo ilmaks.

Naudin ka Samsung Note 8 kaamerat koos hästitoimiva suumi ja võlts-bokehiga (udune taust). Järgmisele reisile vist suuremat kaamerat kaasa ei tassigi, pole nagu mõtet.

Facebook, Instagram, Twitter või hoopis oma blogi, miks?

Facebook ja Instagram kindlasti, Twitter pole väga minu teema, liiga palju müra. Blogin igal tasandil, nii disaineri kui fotograafina, endale ja teistele, näiteks Photopointile.

Kuidas kasutada sotsiaalmeediat nii, et temast oleks kasu ja et ta ei oleks ajaraisk?

See vajab investeeringuks aega ja raha. Mõlemat, püsivalt, aastast aastasse, eriti aega. Ko-gu-aeg. Kuna olen olnud turundusega seotud rohkem või vähem poole oma elust, siis need kogemused kuluvad ära.

Näiteks mu fotolehe 32 000 Facebooki-jälgijat on juba täitsa korralik hulk inimesi, mis annab võimaluse kenasti pildis olla. Oluline on järjepidevus, koguaeg peab midagi tegema. Kirjutama, pildistama, tegema meediale artikleid, intervjuusid jne. Kuna see kõik meeldib ka, siis on win-win.

Kuidas vabal ajal tehnoloogiast lahti saada ja hästi puhata? Või kas puhkate koos tehnoloogiaga? Kuidas?

Paraku siin ma olen küll täiesti koba. Mul on väike kvaliteetne droon kaasas ka reisil ja kaifin seda täielikult. Disainitööst puhkamine on veidi lihtsam, annad kolleegidele-klientidele teada ja suures pildis rahu majas. Aga päris ilma tehnoloogiata ma ei oskagi vist enam. Kas peaks, ei tea. Kombineerida kõike mõistlikult omavahel kuidagi?

Mida te arvutimängudest arvate? Kas mängite (või olete mänginud) ja on mõni lemmik?

Ei mängi peaaegu üldse. Vahest harva ehk mingit nuputamist või värviliste pallide ekraanil lõhkipigistamist. Kunagi ammu lammutasime kontorivõrgus shootereid, see oli päris äge aeg.

Kas tunnete vahel, et olete nutisõltuv? Mida siis teete?

Olen ja mul pole vastust. Kuna olen aktiivne suhtleja, loon iga päev palju sisu, siis see on oluline osa elust ja kindlasti võtab liiga palju ajast ära. Kui ravi teada saate siis andke mullegi teada. Sest isegi mu poeg tuli eile jorris näoga “Issi, pane see ekraan käest ära ja hakkame mängima.” Noh, jube halb on sellist asja kuulda.

Samas näen selgelt, et meil külavahel on lapsi õues tunduvalt harvem kui varem. See teeb nukraks, aga ma ei tea ka mida teha. Omaenda põnni püüame taltsutada ja seni enamvähem õnnestunult. Tund-kaks päevas maksimaalselt, siis on muud tegemised.

Mis on parim nõuanne, mille olete saanud? Kellelt?

Mul sellist täielikku kusagilt kaasasaadud kreedot vist polegi. Meeldis kellegi hiljutine ütlemine elu mõtte kohta, sulle on antud mingi anne ja su ülesanne on elu jooksul see ära anda. Midagi sellist ehk. Elust rõõmu tunda ja nautida seda, mida teed. Alati see ei õnnestu, aga kusagil kuklas on ikka meeles. Elame ju igat sekundit ühe korra.

Mis on suurim õppetund, mida sooviksite ka teistega jagada?

Ärge suitsetage, sööge korralikult, üleüldse hoolitsege enda eest. Olen päris raju asja kaheksa aastat tagasi läbi elanud. Tervis on kõige aluseks.

Ma ise püüan alati leida elus ka nalja, igasugune huumor ja hea tuju on ka hea elumahl. Väldin negatiivseid uudiseid, vägivallasarju ja muud säärast mittekuhugiviivat.

Kellele esitaksite needsamad küsimused? Miks?

Kui seda teisendada korraks “Kellega tahaksid vestelda” olukorda, siis see oleks Elon Musk. Ta lihtsalt on nii pööraselt hull, intelligentne ja julge, et see on üliäge.

Aga olles realistlikum – olen ka Jarek Kasari fänn. Seega, Jarek?

Rubriigis “Kuidas me töötame” räägivad tuntud inimesed, kuidas nad tööd teevad ning millised on nende nipid, üle pea kasvava töövooga hakkama saada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.