Taavi Rõivas alustas oma karjääri Delli maaletooja juures ning sai elu parima nõuande Adidase reklaamist

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Scanpix

Endine Reformierakonna juht ja peaminister Taavi Rõivas on tuntud tehnoloogifännina ning aktiivse sotsiaalmeedia kasutajana. Tema aktiivsus ja populaarsus eelkõige Twitteris, aga ka Instagramis teeb nii mõnegi konkurendi kadedaks. Esimeses on tal muljetavaldavad 36 700 ja teises üle 5600 jälgija. Nii ongi üllatav teada saada, et sugugi kogu tööd ei tee ta ära arvuti taga, vaid näiteks lennukis piltlikult mattub paberihunnikuse ja loeb “klotsi”.

See pole aga ainus üllatav tehnoloogiaalane tahk tema elust. Oma tööelu alguses töötas Rõivas ettevõttes, mis tõi maale Delli arvuteid ja oli Microsofti kuldpartner ega kujutanud teistsugust elu ettegi.

Kes: Taavi Rõivas, poliitik

Asukoht: Kõige rohkem loomulikult Tallinnas, aga kindlasti üle keskmise liikuv nii Eesti erinevates piirkondades kui välismaal

Üks sõna, mis kõige paremini kirjeldab, kuidas te töötate: Peaga

Arvuti: MacBook, umbes poolteist aastat vana. Sülearvuti peab olema ka päriselt mobiilne ja seetõttu eelistan Apple’i kõige väiksemat mudelit. Kodus kasutan ka suure ekraaniga iMaci, see on juba üle seitsme aasta vapralt vastu pidanud.

Telefon: iPhone 7 on mulle asendamatuks abimeheks ja saab väga tõsist koormust. Vahetan telefoni enamasti siis, kui aku vastupidavus langeb

Millal avastasite huvi poliitika vastu ja kuidas selleni jõudsite?

Huvi poliitika vastu tekkis mul üle 20 aasta tagasi ja kuigi olen vahepeal ka eriala vahetanud, on poliitikasse tagasi tõmmanud. Iseseisvuse taastanud väikeriigi areng ei ole juhuste jada, selle taga on olnud sihikindel töö.

Mille poolest erineb peaministri amet tavalise poliitiku tööst?

Eeskätt suurema vastutuse poolest, seda nii siseriiklikult kui rahvusvaheliselt. Minu ametiajal kasvas oluliselt peaministri vastutus ka riigikaitse juhtimisel ning julgeolekuteemadel laiemalt. See oli teadlik valik, sest 2014. aasta muutis Euroopa julgeolekut väga oluliselt. Peaministrilt oodatakse ka seda, et ta oleks Eesti esimene müügimees ja seda nii otseses (ettevõtetele välisturgudel uste avamise) kui ka ülekantud (riigi mainekujundus) tähenduses. Iga esinemine, kohtumine või intervjuu mõjutab seda, millisena Eestit nähakse.

Poliitikute tööst räägitakse erinevaid lugusid. Kuidas teie tööpäev välja näeb?

Riigikogutöös on küllalt palju paindlikkust ning ükski päev ei ole eelmisega täpselt samasugune. Mulle saadetakse väga palju kutseid esinemisteks ja kohtumisteks nii Eesti erinevatest paigust kui välismaalt ning olen oma ajakava sügiseni üpris tihedalt täis pikkinud. Lisaks loomulikult istungite juhatamine ning riigikogu juhatuse koosolekud.

Kuidas on lood vaba ajaga? Kas on üldse võimalik ning kuidas jagate töö ja puhkeaega?

Peaministrina sain käia puhkusel, aga mitte puhata. Sellist luksust, et telefon välja lülitada ja maailma asjade vastu mitte huvi tunda, ei tekkinud kolme aasta jooksul kordagi. Ega ma sellest rütmist siiani päris välja saanud ei ole ja pole kindel, kas tahangi. Hoian jätkuvalt ka nädalavahetusel ja puhkusel uudistel ja e-kirjadel silma peal.

Ametlikult pole ka riigikogu liikmetel puhkust. Oluline osa ajast möödub parlamendisaalis, komisjonides ja mujal. Kas kasutate igapäevatöös klassikalises mõttes töökohta?

Kõige enam kasutan töökohana oma kabinetti, aga kirjutuslaua taga istun harva. Kasutan ka kabinetis sülearvutit ning istumiseks eelistan pigem diivanit kui kontoritooli.​​

Millist tarkvara, äppe, keskkondi vms kasutate oma töös? Miks just need on head?

Riigikogu süsteemid on kenasti integreeritud Maci tarkvaraga, kirjad, kalendrid ja nii edasi jooksevad erinevatesse seadmetesse. Lisaks kasutan teenuseid nagu Dropbox ja Google Drive, digitaalselt loen väljaandeid  Financial Times ja The Economist, lendude ja hotellide jaoks on äppe muidugi mitmeid. Sotsiaalmeediast on minu jaoks olulisim Twitter, just oma informatiivsuse tõttu. Kontaktvõrgustikuna toimib hästi ka LinkedIN.

Kuidas oma tihedat päevakava meeles peate ja kas midagi on muutunud ajast, kui olite peaminister?

Nii siis, kui praegu on mul ka abilised, kes planeerimisel aitavad, aga tarkvarast kasutan kõige tavalisemat Maci kalendrit.

Millise igapäevase tehnoloogilise tööriista, tarkvara või äpita te ei saaks hakkama?

Kui pean ühe valima, siis kindlasti iPhone. Selles ühes seadmes on terve toa jagu tehnikat peidus ja saan sellega suurema osa asjadest tehtud. Pikemate tekstide kirjutamiseks eelistan siiski arvutit.

Millised nutividinaid veel kasutate?

Kasutan ka nutikella, Apple Watchi, kõige rohkem just spordikellana ja aktiivsusmonitorina. Aga asendamatu on siiski vaid telefon.

Kas oma lastele olete kehtestanud mingid reeglid nutiseadmete kasutamisel?

Miina on nutiseadmeid kasutanud 1,5-aastasest peale, aga ta teeb seda mõõdukalt. Pean väga oluliseks, et nutimaailm ei hakkaks pärismaailmaga konkureerima ning iPad ei asendaks õues mängimist.

Meestearst Margus Punab ütles intervjuus Geeniusele, et nutiseadmed on kuradist ning ta ise korraldab endale vahel mobiilivabasid nädalaid. Kas olete ise ka midagi sarnast täheldanud või teinud?

Ei, ma ei saa endale lubada nii pikka isolatsiooni.

Milline on teie parim nipp aja kokkuhoiuks või parema tulemuse saavutamiseks?

Mobiil-ID abil antav allkiri. Minu kolleegid üle maailma jahmuvad kui ütlen, et lõviosa allkirju annan oma telefoniga ja näiteks auto tagaistmelt. Ajavõit on eriti just Tallinnast eemal olles väga suur.

Teil on ka palju reisimist. Kuidas siis aega veedate?

Enamasti loen lennukis “klotsi” ehk eesseisvate kohtumiste taustasid ja memosid. Tagasiteele võtan mõne huvitava raamatu. Nii klots kui ka raamat on seejuures enamasti paberil.

Milliseid raamatud te praegu loete?

Lennukis on kaasas “Memos From the Chairman”, mis räägib tippjuht Alan Greenbergi juhtimisvõtetest. Kodus loen parajasti artiklite kogumikku Johan Laidonerist. Loen palju ja valdavalt paberraamatuid.

Mida te teete, et töö unustada?

Joostes saab töömõtetest kiiresti vabaks, samuti tütrega Legosid kokku pannes või pojaga jalutades. Lastega olles tuleb töömõtted kõrvale jätta, nad soovivad kogu tähelepanu.

Milline on teie magamisrutiin?

Tööpäevadel seitse tundi, nädalavahetusel võimaluse korral kümme või enamgi.

Nimetage palun üks igapäevategevus, milles olete teistest parem.

Olen rahul aja jooksul välja kujunenud prioriteetide seadmise oskusega, mis on minu hinnangul üks läbipõlemise vältimise võtmetegureid.

Mis on parim nõuanne, mille olete saanud?

“Impossible is nothing.” Adidase reklaamist. Toimib.

Mis on suurim õppetund, mida sooviksite ka teistega jagada?

Nõuanne, mida olen andnud oma meeskonnale ja mis on ikka ja jälle vajalikuks osutunud – “ära kunagi eelda midagi”.  Hea ettevalmistus on kõige alus.

Kellele esitaksite needsamad küsimused?

Koit Toomele. Ta on mees, kes oskab tehnoloogia arengust lugu pidada.

Rubriigis “Kuidas me töötame” räägivad tuntud inimesed, kuidas nad tööd teevad ning millised on nende nipid, üle pea kasvava töövooga hakkama saada.
Märksõnad: ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.