Kuidas me töötame

Yana Toom: purustan arvutiga pähkleid ja telefoni vahetan siis, kui nupud sisse vajuvad

Euroopa parlamendi saadik Yana Toom unistab 30-tunnistest ööpäevadest. Foto: Erik Prozes/PM/Scanpix

Kui üheaegselt silmatorkav ning vastuoluline Keskerakonna liige ja Euroopa Parlamendi saadik Yana Toom oma Facebooki lehel midagi kirjutab, puhkeb eestikeelses meedias melu, et mitte öelda skandaal. Sõnaosava poliitikuna ei jäta ta inimesi ükskõikseks. Olles kümnete tuhandete valijate lemmik on tal vähemalt samapalju vastaseid.

Oma igapäevatöös tunneb Toom kõige enam puudust ajast ning soovib, et ööpäevas oleks vähemalt 30 tundi. Sest selleks, et töö tehtud saaks, vajab ta niigi nelja assistenti. 90 protsenti oma tööajast veedab Toom ninapidi arvutiekraanis ning kasutab arvutit ja telefoni piltlikult öeldes ribadeks. Geenius rääkis tiheda ajagraafikuga Toomiga kiirelt sellest, kuidas ta töötab ja räägib õpetliku anekdoodi.

Kes: Yana Toom, poliitik

Asukoht: Brüssel, Tallinn, Narva, Strasbourg

Üks sõna, mis kõige paremini kirjeldab, kuidas te töötate: Kiirelt

Arvuti: iPad, kaks aastat vana, Dell. Ma ei ole just tehnikainimene, ma purustan oma arvutiga pähkleid.

Telefon: iPhone. Sain selle kingituseks. Mul pole vahet, mis mudel see on, kasutan nii kaua kuni “nupud sisse kukuvad”.

Inimesed teavad poliitikute tööst kaunis vähe. Kuidas näeb välja Yana Toomi tööpäev?

Kõik oleneb päevast. Eelmisel teisipäeval oli selline päev: 8.30 oli kohtumine Facebooki esindajatega, olen variraportöör ühe direktiivi välja töötamisel, mis puudutab küberkaitset. Siis oli Euroopa Parlamendi plenaar. Kell 12.30 oli hääletus. Siis kell kolm oli debatt, mis kestis paar tundi. Seal oli ka Andrus Ansip. Diskussioon oli propagandast ja libauudiste kohta. Siis läksin teele ja kell kuus oli teine variraportööride grupikohtumine, mis kestis kella poole üheksani. Tööpäev kestis kella üheteistkümneni. Jooksime terve päev nagu koerad. Kõik päevad sellised ei ole, aga sellised päevad on Strasbourgis.

Kuidas te jagate töö ja puhkeaega?

Ei jaga töö ja puhkeaega. See pole võimalik, kui sa soovid südamega tööd teha. Ma armastan oma tööd ja ma saan töömõtteid mõelda igal pool. Töömõtetega on võimalik ka puhata, mõelda neid ka siis kui ma palmi all olen. Mul pole vahet, kust ma tööd teen.

Milline näeb välja teie igapäevane töökoht?

Tavaline kabinet. Üks nõudmine on mul alati olnud. Kuna ma olen pikk inimene, peab mul olema kõrge laud, et põlved laua alla ära mahuks. Kõige parem kabinet on mul olnud Tallinna linnavalitsuses olles.

Yana Toom on igal Keskerakonna üritusel fookuses. Foto: Sander Ilvest, PM/Scanpix Baltics

Millised tehnoloogilisi seadmeid või tarkvara praegu kindlasti töös kasutate?

Kasutan tegelikku paksu märkmikku. Mul on kolm assistenti Brüsselis ja kaks assistenti Tallinnas ja me kasutame ühist elektroonilist kalendrit, Google kalendrit. Ilma ühise kalendrita oleks võimatu kokkuleppeid kohtumisteks teha. Ilma oma assistentideta ma hakkama ei saaks. Kõik jookseme nagu segased, ma ei saa aru, kuidas mu eelkäija hakkama sai vähema arvu assistentidega. Iga su sõna maksab ja meil kõigil on meeletu koormus. Ma sisuliselt käin ja presenteerin oma assistentide tööd. Au ja kiitus neile!

Kasutan News360 äppi, et saada kätte kõik uudised. See uueneb iga veerand tunni tagant ja saan infot 15 teema kohta, mille ma olen ise ära märkinud. See on meeletult mugav, ei pea uudiseid erinevatest kanalitest otsima, vaid kõik tuleb ühte kohta kokku.

Sotsiaalvõrgustikud võtavad meeletult palju aega, aga mul on Facebooki konto. Mul pole mingit kindlat strateegiat välja mõelnud selle jaoks, aga ta on mul olemas. Mul on ka Twitteri konto, aga sellega ma hakkama ei saa, 146 tähemärki on minu jaoks oma mõtete väljendamiseks liiga väike kogus.

Kui olete lennukis ja reisite, millega oma aega sisustate?

Kuulan lennukis prantsuse keele tunde. Kontoris neljakesi olles seda teha ei saa. Aga mul on audiofailid ja üle ookeani lennates on neid eriti hea kuulata.

Kas te tööjuures ka muusikat kuulate?

Töö juures ma muusikat ei kuula, see segaks teisi, kes minuga kontorit jagavad.

Kas olete tundnud, et olete nutividinast sõltuvusse jäänud?

Igasugused sotsiaalvõrgustikud neelavad meeletult palju aega. Ma lohutan ennast, et ma olen avaliku elu tegelane ja pean sellega paratamatult tegelema.

Kuidas te ennast energiat täis laete? Mida te teete, et töö unustada?

Ma mõtlen selle peale, et kui ma kell viis õhtul istun lennukisse ja sõidan Tallinna, siis kell kümme olen kodus ja mind ootavad minu lapsed. Nad küpsetavad midagi maitsvat ja saame koos aega veeta. Minu pere laeb mind energiat täis.

Toom kaks aastat tagasi Eesti poliitikamaastiku strateegiliselt tähtsas kohas – Hundisilma talu väraval. Foto: Mihkel Maripuu/PM/Scanpix

Milline on teie nipp aja kokkuhoiuks?

Ma olen alati öelnud, et tuleb lennata õiges suunas. Tuleb lennata nii, et võidad ööpäevas tunni või paar juurde, kui ööpäevas on rohkem tunde jõuad rohkem ära ka teha. Minu unistus on 30 tunnised ööpäevad.

Milline on teie magamisrutiin?

Ma ei vaja palju tunde puhkamiseks, mulle piisab neljast kuni viiest tunnist, aga minu nahale sellest ei piisa. Kui sa oled juba 50 aastat vana, siis sa lihtsalt pead magama. Ma ikka teinekord telekast vaatan, et oleks pidanud natuke rohkem unetunde magama.

Milliseid raamatuid te praegu loete ja miks? Kas eelistate paber või e-raamatut?

Ma eelistan paberraamatuid. Ma olen 90% oma tööajast ninapidi arvutiekraanis ja see on omaette puhkuse vorm, võtta kätte paberraamat.

Mis on parim nõuanne, mille olete saanud?

Nõuanne, õppetund? See on suhteliselt mõttetu, keegi ju niikuinii ei kuula. Teate on üks vene anekdoot, nali. Et siil on uhke lind, enne lendu ei lähe kui sa teda jalaga ei löö. Parim nõuanne minult on see, et ärge kartke eksimusi tunnistada ja midagi pooleli jätta, et uuesti alustada. See on kõige rumalam on elada koos mehega, kellega kooselu ei klapi või teha tööd, mis sulle ei meeldi. Ärge kartke midagi pooleli jätta uuesti alustada.

Kellele esitaksite needsamad küsimused? Miks?

Ei esitaks mitte kellelegi. Ma olen üsna küüniline inimene. Vähemalt mitte kõiki küsimusi.

Rubriigis “Kuidas me töötame” räägivad tuntud inimesed, kuidas nad tööd teevad ning millised on nende nipid, üle pea kasvava töövooga hakkama saada.
Märksõnad:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.