Nädala idufirma

Autolevi soovib läbi autode jagamise keskkonda säästa

Sel nädalal vastab Geeniuse "Nädala idufirma" rubriigis küsimustele Eesti idufirma Autolevi asutaja Tauri Kärson. RahvusvahelineAutolevi, millel on juba viiekohaline hulk kasutajaid,aitab igal inimeseloma autot teistele rentida.

Mis on teie suur idee?

Meie eesmärk on muuta auto rentimine nii lihtsaks, et endale sobivat värvi ja lisadega auto oleks võimalik leida 5-minutilise jalutuskäigu ulatuses. Kõik ei pea autot omama, aga kõigil peaks olema vajalikule sõidukile ligipääs. Just sel sügisel ületasime 10 000 kasutaja piiri ning tegutseme alates selle aasta kevadest lisaks Eestile ja Lätile ka edukalt Soome turul.

Eestis on üle 600 000 auto ja samal ajal on ka umbes 600 000 juhiloa omanikku. Autode ülepopulatsioon põhjustab keskkonnasaastet, liiklusummikuid ja parkimisprobleeme. Sealjuures seisavad autod ligi 90% päevast kasutamata. Autolevi kaudu on autoomanikel võimalik oma autot usaldusväärses keskkonnas välja rentida ja teenida tagasi oma autosse investeeritud raha.

Samal ajal leidub väga palju inimesi, kel puudub ligipääs vajalikule sõidukile või kelle jaoks on traditsiooniline autorent liiga kallis või keerulise paberimajandusega. Inimesed rendivad autosid väga erinevatel põhjustel, alates maale sõidust või kolimisest kuni autode rentimiseni oma ettevõtte jaoks.

Miks on mõttekam rentida teiselt inimeseltkui rendifirmalt?

Esiteks on Autolevi kõige keskkonnasõbralikum lahendus. Erinevalt autorendifirmast, kes toob meie tänavatele sõidukeid juurde, saab Autolevi abil mõistlikult jagada juba olemasolevaid autosid. Lisaks sellele on Autolevist rentimine palju kiirem ja mugavam, kuna leping sõlmitakse veebis ning auto võid kätte saada kasvõi oma kõrvaltänavast. Puudub vajadus sõita kõigepealt rendiettevõtte juurde.

Meie kliendid on öelnud ka, et neile meeldib Autolevist rentimine, sest puudub tagatisrahanõue. Meie ise oleme kõige enam rahul sellega, et tänaseks on inimestel võimalik valida juba üle 800 auto seast. Sellist valikut hindadest ja autotüüpidest ei oma ükski traditsiooniline rendifirma. Ja eks teiselt toredalt Eesti inimeselt autot rentides jääb alati parem tunne, kui anda oma raha suurele välismaisele korporatsioonile.

Kuidas on kaitstud mõlema osapoole huvid?

Kõik Autolevi kasutajad läbivad taustakontrolli ning rendiperioodi jooksul teostame järelvalvet. Meie kasutajad on olnud tegelikult väga positiivselt üllatunud, kui sõbralikud ja toredad on nii autoomanikudkui ka rentijad. Ühtlasi oleme loonud rendilepingud, mis kaitsevad rentijaid ja autoomanikke, nii et õnnetusjuhtumi korral laheneks olukord õiglaselt.

Kes on tegijad ja mis on nende taust?

Autolevi tuumik koosneb kolmest asutajaliikmest. Autolevi idee sündis Tauri Kärsoni peas, kelle enda auto jäi aastaid tagasi sõjaväkke minnes kasutult seisma. Selle probleemi lahendamiseks kutsus Kärson kaasasutajaks Erply ja Creative Groupi taustaga Simo Sulevi, kes täidab meeskonnas CTO rolli. Kuna kasutajate turvalisus on Autolevis väga oluline, siis kolmas asutajaliige pidi vastutama juriidilise poole eest, kelleks valiti advokaat Robert Sarv. Lisaks sellele on meeskonnas veel IT arendajad, kommunikatsiooni- ja turundusjuht ning turgudejuhid, kes juhivad meie Soome ja Läti operatsioone välisturgudel.

Kes on investorid ja kui palju nad firmasse juba raha on pannud?

Siiani on ettevõtet arendatud asutajaliikmete investeeritud raha ja aja arvelt. Samuti on Autolevil olnud alates esimesest tegevuspäevast ka maksvad kliendid, kelle raha on investeeritud ettevõtte arendusse. Oleme just praegu kokku panemas oma esimest investeerimisringi. Meil on olemas lead-investor ning veel mitmed huvilised, kes on oma nõusoleku andnud. Hetkel on veel võimalus ka uutel huvilistel liituda. Seega võib julgelt Autolevi asutaja Tauriga ühendust võtta aadressiltauri@autolevi.ee.

Millega te raha hakkate teenima?

Autolevi idee võlu seisnebki selles, et täites keskkonna sõbralikku eesmärki, teenimegiraha. Ettevõte on alates esimesest tegevuskuust tulu toonud. Autode lisamine Autolevi.ee platvormile või rentijaks liitumine on tasuta. Autolevi teenib tulu siis, kui ka autoomanik teenib. Inimeselt inimesele autorendi valdkonnas on levinud erinevad tehingutasud, mis jäävad 25% ja 40% vahele, meie oleme otsustanud 25% kasuks.

Miks olete just teie see üks kümnest idufirmast, kes ei lähe pankrotti?

Oleme saavutanud üle 800 sõidukiga autopargi, millest ühtegi me ei ole pidanud ise välja ostma ega mida me ei pea ise ülal. Oleme jõudsalt kasvanud, alustades Eestist, nüüd tegutsedes edukalt ka Lätis ning oleme kanda kinnitanud Soome turul. Meie kõige suuremaks tugevuseks on madalad tegevuskulud, mis on idufirmade puhul erakordne. Samuti on meil tugev ja väga kompentente meeskond, kes panustab säravate ideedega ning kes ei karda tööd. Kindlasti on suureks plussiks ka käive alates esimesest tegevuskuust ning meie elus püsimine ei sõltu tugevalt investeeringutest.

Mida teil täna kõige rohkem vaja on?

Mobiilsuse turg on maailmas väga kiiresti muutumas. On vaid aja küsimus, mil on saamas reaalsuseks isesõitvate autode roll meie igapäevaelus. Autolevi on kujundatud selliselt, et saaksime innovatsiooniga kaasas käia. Miks mitte rentida välja isesõitvaid autosid või esialgu varustada autod on-demand seadmetega?

Mida te järgmise 12 kuu jooksul saavutate?

Tänaseks oleme saavutanud Baltikumi ja Soome suurima inimeselt inimesele autorendi positsiooni. Järgmisena on meil plaanis mõelda uute turgude avamisele ning olemasolevate tugevdamisele. Näiteks on Poola puhul tegemist transiidimaaga, kus autod põhjustavad väga suuri probleeme keskkonnale. Autolevi abil on võimalik üksikinimestel anda oma panus end ümbritseva elukeskkonna parandamisse ning kasutada olemasolevaid ressursse – autosid – mõistlikult.

Foto: Autolevi

Märksõnad: ,

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.