Bikeep soovib muuta rattaga sõitmise muretuks kogemuseks

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
bikeep_smart_bike_rack.jpg

Sel nädalal on Geeniuse "Nädala idufirma" rubriigis Eesti firma Bikeep, mille unikaalsed rattahoidikud hiljuti San Francisco piirkonnas kasutusele võeti. Nutikatest rattahoidikutest räägib firmategevjuht Kristjan Lind.

Mis on teie suur idee?

Bikeep soovib muuta linnaruumis jalgratta ja elektriratta kasutamise muretuks kogemuseks. Täna on jalgratturi suureks probleemiks mugav ja turvaline ratta lukustamine, tihti valitakse jalgratta asemel mõni alternatiivne liiklusvahend, kuna sihtkohas puudub mugav ja turvaline lukustus.

Bikeep soovib selle probleemi likvideerida ja pakkuda kõigile ratturitele muretut parkimiskogemust. Seeläbi suureneb kindlasti oluliselt igapäevaselt jalgratast kasutavate inimeste arv ning langevad rattavargused.

Elektriratastele pakume lisaks turvalisele lukustusele ka laadimise võimlaust. Kui elektriratta omanik pargib Bikeep’i, saab ta ühendada oma rattaga laadija ning iga kord, kui Bikeepist oma ratta taas välja võtab, on tal täis laetud akudega ratas.

Kas näete endale turul ka konkurente?

Otseselt sama lahendus puudub, küll aga on palju alternatiive turvalisele rattalukustusele, nagu isiklik rattalukk, rattakapp või valvega rattaparkla. Oma nutika rattaparklaga eristume neist kõigist just kõrgel turvalisusastmel pakutava suure kasutajamugavusega.

Kes on hetkel teie suurimad kliendid?

  • Kohalikud omavalitsused, kes soovivad luua inimestele võimaluse kasutada jalgratast igapäevase liiklusvahendina;
  • Ärihooned, kes pakuvad oma üürnikele või töötajatele turvalist rattaparkimist ilma vajaduseta jalgratas kontorisse sisse tuua
  • Ülikoolilinnakud, kes tahavad kaitsta oma üliõpilaste vara
  • Supermarketid ja ostukeskused, et luua mugavad võimalused kliendile saabumiseks ja teistest eristuda.

Kes on tegijad ja mis on nende taust?

Kristjan Lind, Kustas Kõiv, Meelis Haidak, Ott Reinhold ja Mikk Moses. Lisaks paljud tehnoloogiat arendavad liikmed. Oleme koos ettevõtet arendanud üle kolme aasta. Tiimi liikmed on peamiselt TTÜ taustaga ja kõik oleme võrdlemisi noorelt ettevõtlusega alustanud. Kellelgi pikka palgatöö kogemust pole.

Kes on investorid ja kui palju nad firmasse juba raha on pannud?

Senini on meiega jagatud kogemusi ja muid ressursse, mis on olulised algusfaasis, kuid reaalset raha pole investeeritud.

Millega te raha hakkate teenima?

Toote müügi ja jalgrattaparkimise täisteenuse pakkumisega.

Miks olete just teie see üks kümnest idufirmast, kes ei lähe pankrotti?

Oleme töökad ja paindlikud. Teisisõnu, meie tööpäev algab 8:00 ja lõpeb 20:00kui mitte hiljem. Paindlikkuse all peame silmas olukordi, kus tuleb toodet võiturgu ootamatult muuta. Startup ei saa olla jäik algusfaasis –enamikul juhtudel esialgne toode või ärimudel ei ole see, mis edu tagab, sama ka meie puhul. Esialgu tahtsime ju teha teraskettidega varustatud poste, mis töötavad ID-kaardiga.

Mida teil täna kõige rohkem vaja on?

Rohkem tunde ööpäevas.

Mida te järgmise 12 kuu jooksul saavutate?

Soovime täielikult käima saada USA turu. Tänaseks on esimesed jaamad seal püsti, järgmised kohe kohe kerkimas ning osa meeskonda juba Californias. Aasta pärast on eesmärgiks, et oleks USAs rohkem Bikeepi parklaid kui mujal maailmas kokku.

Foto: Bikeep

“Nädala idufirma” on rubriik, kus me tutvustame igal nädalal mõnd põnevat Eesti idufirmat, kes tahab maailma muuta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.