Eesti idufirma Energia Juhtimiskeskus tahab elektritarbimist tasakaalustada

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Energia Juhtimiskeskus on Eesti idufirma, mis on keskendunud elektrivõrgus oleva energia tootmise ja tarbimise nutikale jagamisele ning tasakaalustamisele. Geeniuse küsimustele vastab firma asutaja ning tegevjuht Tarvo Õng.

Mis on teie suur idee?

Energia Juhtimiskeskus kasutab elektrivõrgus tootmise ja tarbimise tasakaalustamiseks juba olemas olevat energiat, mitte ei tooda seda juurde. Seni on ootamatu elektritootmise vähenemise või katkemise puhul tootmise ja tarbimise tasakaalustamiseks kasutatud fossiilsetest kütustest elektri juurde genereerimist, mis on kallis ja saastav.

Energia Juhtimiskeskuse plaan on sellises n-ö elektri defitsiidi olukorras terves riigis elektri tarbimist vähendada. Tarbimise vähendamisel kasutame suurtarbijaid, kellel on rohkem paindlikke tarbimise võimalusi (külmutusseadmed, jahutusseadmed, kütteseadmed, pumbad jne).

Selline probleemi lahendus vähendab meie kõikide võrguteenuse kulusid, aitab integreerida võrku rohkem taastuvenergia tootjaid ning vältida uute reguleerimiseks kasutatavate elektrijaamade juurde ehitamist. Reguleerimises osalevad tarbijad teenivad oma tarbimise lühiajalise muutmise pealt tulu.

Kuidas erineb teie tehnoloogia ja lahendus teistest alternatiivsetest energia nutika juhtimise tehnoloogiatest?

Reguleerimisteenuse pakkumiseks on vajalik füüsiline riistvara, mis paigaldatakse tarbija juurde. Lihtsa lahenduse oskab kokku panna iga asjalik elektroonik.

Suurtarbijate puhul kasutatav tehnoloogia peab olema usaldusväärne ja vastupidav. Kogu tarbimise juhtimise äri alus on hoopis IT-süsteem. See aitab ennustada, kui palju on hetkel või tulevikus võimalik tarbimist vähendada, saata pakkumisi turule, leida õige hind jne. Oleme kasutanud mitme erineva pakkuja lahendusi, kuid ükski ei ole olnud piisavalt hea.

Seega otsustasime luua oma IT ja riistvara lahenduse nimega FuseBox. Kasutame FuseBoxi ise ja hakkame seda müüma ka globaalselt. Nimelt on tarbimise juhtimine (demand response) maailmas veel suhteliselt vähe kasutuses.

Seoses taastuvenergia massilise installeerimisega kasvab elektrivõrgu ebakindlus ning tarbimise juhtimine on selle vastu kõige parem rohi. Seega on varem või hiljem kõikides riikides tarvis tarbimise juhtimisega tegelema hakata. FuseBox on parim lahendus kiireks tegutsemiseks ja parima tulemuse saamiseks.

Kes on tegijad ja mis on nende taust?

Energia Juhtimiskeskuse meeskond koosneb erinevate alade spetsialistidest:

Tarvo Õng – tegevjuht ja asutaja. 6 aastat kogemust elektriturul nii elektrienergia müügis, toote- ning äriarenduses ja on enam kui 3a. tegelenud Baltikumi tarbimise juhtimise turu arendamisega.

Urmas Eero aka Sammy – tehnoloogiaguru. Tema teadmised on meie tehnoloogia ja IT-arenduses asendamatud.

Ahto Pärl – hoiab silma peal finantsnäitajatel ja prognoosidel. Ahto on põhikohaga Nordic Aviation Groupi finantsjuht.

Raul Vahisalu – tehnoloogiaekspert. 16 aastat kogemust kõrgetasemelistes tehnoloogia projektides.

Ramil Pärdi – juriidiline nõustaja, advokaadibüroo TRINITI partner.

Tarmo Kuub – IT-spetsialist, kes lahendab kõik IT ja erinevate ühenduste protokollidega seotud probleemid.

Pavel Martõnov – litsentseeritud elektrik. Tema on mees, kes installeerib meie riistvara tarbijate elektrikilpidesse.

Keda näete oma konkurentidena?

FuseBox konkureerib turul paljude maailma suurtega, nagu näiteks Siemens, Honeywell, Schnieder jne. Aga ka väiksemate tegijatega peamiselt USAst ja UKst.

FuseBoxi eeliseks on teistest laiem teenuste valik ning installatsioonide ning litsentsidega seotud madalamad muutuv- ning püsikulud. Tarbimise juhtimise konkurendid nendel turgudel, kus Energia Juhtimiskeskus ise teenust pakub, on potentsiaalseteks konkurentideks kohalikud elektrimüüjad ja iseseisvad agregaatorid.

Kes on investorid ja kui palju nad firmasse juba raha on pannud?

Energia Juhtimiskeskuse tegevust on seni finantseerinud põhiliselt asutaja. Kolme aasta jooksul on investeeritud umbes 250 000 eurot. Tänaseks on jõutud etappi, kus on vaja tegevuse kiireks laiendamiseks ning arendamiseks kaasata investeeringuid.

Millega te raha hakkate teenima?

Energia Juhtimiskeskus teenib tulu paljude erinevate teenuste müügiga, mida on võimalik turule pakkuda läbi tarbimispaindlikkuse kasutamise. Tulu teenitakse otse erinevatel turgudel opereerides ning läbi FuseBox tehnoloogia ja IT-lahenduse globaalse müügi.

Miks olete just teie see üks kümnest idufirmast, kes ei lähe pankrotti?

Paljud start-up maailmaga kursis olevad inimesed on öelnud, et Energia Juhtimiskeskus ei olegi nagu päris start-up, vaid tegeleb päris reaalse äriga. Muidugi ei ole Energia Juhtimiskeskuse puhul oodata ka tohutut järsku 10 000 kordset kasvu. Pigem saab kasv olema sujuv ja seega on ka võimalus järsuks kukkumiseks minimaalne.

Energia Juhtimiskeskus/FuseBox pakub eluliselt vajalikku teenust suhteliselt mitteelastses keskkonnas ja arengu algusfaasis olevas energiaturu nišis. Pakkuda on võimalik palju erinevaid teenuseid ja lahendusi, millega rõõmustada kliente ning teenida tulu.

Mida teil täna kõige rohkem vaja on?

Nüüd on kiireks laienemiseks vaja investeeringut ja/või strateegilist partnerit.

Mida te järgmise 12 kuu jooksul saavutate?

Valmis saab FuseBox lõplik versioon nii IT kui tehnoloogia osas. Tegutseme vähemalt kolmes riigis. Oleme müünud FuseBoxi vähemalt kahele kliendile mujal maailmas.

“Nädala idufirma” on rubriik, kus me tutvustame igal nädalal mõnd põnevat Eesti idufirmat, kes tahab maailma muuta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.