Eesti idufirma leidis viisi, kuidas meditsiinitehnika viimane sõna patsientideni viia

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Fotol vasakult-paremale: Matteo Gubellini, Marion Lepmets, Margus Nael

Meditsiiniseadmete turg on  üks keerulisemaid, kuid idufirma SoftComply tahab teha lihtsamaks sinna jõudmise. Geeniusega rääkis ettevõtte üks asutajatest Marion Lepmets.

Mis on teie suur idee?

Meie idee on kiirendada uute meditsiini- ja tervishoiuseadmete turule pääsemist.

Sellele turule ei ole võimalik pääseda ega seal püsida enne, kui regulatiivsed auditid on läbitud. Need auditid kontrollivad, et uued seadmed ei ohustaks patsiente. Tavaliselt kaasatakse auditiks ettevalmistamise eesmärgil konsultante, kuid see on äärmiselt kulukas. Meie oleme arendanud tarkvaratooted Atlassiani platvormile, mis aitavad arendajatel oma tooted ise regulatiivseteks audititeks ette valmistada ilma konsultandi abita.

Tänu meie tarkvaratoodetele hoiavad meditsiini- ja tervishoiuseadmete tootjad kokku palju raha. Samuti on tänu meie tarkvarale uutel meditsiinitoodetel võimalik kiiremini turule saada, et toetada arste ja ravida patsiente. Loodetavasti aitavad meie tooted ka tagada meditsiiniseadmete ohutust ning kättesaadavust kasutajatele, sealjuures tagades kõrge kvaliteedi ning patsientide ohutuse.

Kes on reaalsed inimesed ja üksused, kes teie lahendusest abi saavad?

Meditsiiniseadmete tootjad, meditsiiniseadme- ja tervishoiutarkvara arendajad ja teised kriitiliste ning reguleeritud süsteemide arendajad. Näitena võib tuua mitmed ka Eestis tarkvara tootvad või tarkvara arenduse teenust pakkuvad ettevõtted. Ettevõtted ise ei pea alati tootma tervet meditsiiniseadet, vahel nõuavad peatöövõtjad ka oma allhankijatelt samade regulatsioonide täitmist.

Meie kliendid asuvad peamiselt USAs, Saksamaal, Iirimaal, Šveitsis, Austraalias ja Indias. Eestis on mõned ettevõtted, kes selles valdkonnas tegutsevad, kuid peamine siht on siiski suured meditsiiniseadmete toomise keskused.

Kui inimene tänavalt teie käest küsib “mida te täpselt teete?”, siis mida vastaksite?

Aitame lahedatel tervisega seotud innovatsioonidel kiiremini abivajajateni jõuda!

Kes on tegijad ja mis on nende taust?

SoftComply kolm asutajat on Margus Nael, kes toimetab Tallinnas, ning Matteo Gubellini ja Marion Lepmets, kes asuvad peamiselt Dublinis. Eestis on meil mitu head partnerit, kelle andekad arendajad on meie tooteid pühendunult teinud ning loodetavasti teeme nendega koostööd ka edaspidi.

Kes on investorid ja kui palju nad firmasse juba raha on pannud?

Kõige suurem investeering on firmasse koondunud teadmised ja kogemused – oleme enne SoftComply loomist selles kitsas nišis tegutsenud juba üle 10 aasta.

Firmasse oleme panustanud enda poolt kogutud kapitali ning meeletul hulgal töötunde. Seni pole välisinvesteeringuid veel kaasanud.

Millega te raha hakkate teenima?

Meil on hetkel kaks toodet – SoftComply eQMS ja SoftComply Risk Manager. Mõlemad on Atlassian Marketplace’is üleval ning kliendid kasutavad neid vastavalt Atlassiani SaaS mudelile ehk pakume tarkvara kui teenust.

Miks olete just teie see üks kümnest idufirmast, kes ei lähe pankrotti?

Meie tooted on suunatud kitsale kliendigrupile, kelle jaoks on meie tooted kriitilise tähtsusega – möödapääsmatud vahendid selleks, et turul püsida. Lisaks on meil väga hea tiim, kus on esindatud kõik vajalikud rollid kliendist kuni tehnoloogia ekspertideni. See võimaldab meil leida head tasakaalupunkti pakutava toote/teenuse ja kõige muu vahel.

Moodsaid “Silicon Valley silte” kasutades on meie ettevõte pigem cockroach kui unicorn.

Mida teil täna kõige rohkem vaja on?

Kliente ja nende tagasisidet ikka.

Loomulikult on ettevõtte ühtlases arengus vaja veel palju head nõu ja kogemusi, et oma teenuseid ja tooteid paremaks lihvida. Olulisi otsuseid, kuhu suunas liikuda ja millised tegevused selleks rakendada, tuleb igapäevaselt ette ning kõik vajavad erinevat oskust ja ressurssi. Seega oleks väga lihtne saavutada edu, kui teaks iga hetk mida kõige rohkem on vaja. Eks olukord muutub iga nädal ning seega ka kõige vajalikum asi.

Mida te järgmise 12 kuu jooksul saavutate?

Kliendibaasi kasvu ja toodete edasiarendust. Lisaks loomulikult organisatsiooni võimekuse kasvu igal rindel. Kogemusi lisandub igapäevaselt ja järjest rohkem näeme, et arenguruumi on meeletult igas suunas.

“Nädala idufirma” on rubriik, kus me tutvustame igal nädalal mõnd põnevat Eesti idufirmat, kes tahab maailma muuta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.