Nädala idufirma

Investly aitab ettevõtetel arvete eest raha saada ühisrahastuse abil

Investly meeskond talvistes oludes. Foto: Investly

Hiljuti 700 000 euro väärtuses investeeringuid kaasanud Eesti idufirma Investly aitab ettevõtetel oma raha arvete eest kätte saada kiiremini, kui tavalisi lahendusi kasutades. Kuidas, seda selgitab ettevõte “Nädala idufirma” rubriigis.

Mis on teie suur idee?

Investly abil saavad ettevõtted müügiarvete eest raha kiiremini kätte. Ettevõtete vahelises arvelduses on tavaline, et kauba või teenuse eest ei tasuta kohe, vaid kahe nädala või isegi kahe kuu pärast. Mida suurem ja võimsam on klient, seda pikem on maksetähtaeg. See paneb väiksemad ettevõtted olukorda, kus neil tuleb tasuda palgad, üür, maksud ja toote sisendkulud kaks nädalat kuni kaks kuud enne kliendilt raha saamist. Vaba raha puuduse tõttu on väiksematel ettevõtetel seetõttu sageli keerukas investeerida tootmise laiendamisse. Mõnikord võib tekkida ka maksuvõlg.

Tänaseks oleme sajale ettevõttele hoidnud kokku juba 34 aastat ootamist.

Kuidas teie teenus töötab?

Väga lihtsustatult: ostame ettevõttelt kliendile esitatud müügiarve ära, ettevõte saab raha kätte ühe päeva jooksul. Maksetähtpäeval kannab arve tasuja raha meie kontole. Kui täpsemalt vaadata, siis müüakse arve väikese allahindlusega, mis katab teenuse kasutamise kulu ja investorite intressi.

Investorite intress on oluline osa, sest arveid rahastavad investorid. Kasutame ühisrahastusmudelit ning arved müüakse oksjoni nii kohalikele kui rahvusvahelistele investoritele. Ühte arvesse võib korraga investeerida mõnikümmend kuni mõnisada investorit.

Kas turul on veel keegi, kes sama asja teeb? Miks olete teie paremad?

Olemasolevad lahendused, mida pakuvad pangad ja muud finantsasutused, on väikestele või kiiresti kasvavatele ettevõtetele sageli sobimatud. Tihtipeale on pangad liialt jäigad: nõutakse reserve, tuleb müüa kõik kindla perioodi arved, kaasnevad lisakulud. Seetõttu on tekkinud hulganisti ettevõtteid, kellel on vajadus lisakapitali järele, kuid puudub ligipääs. Selle lünga täidamegi meie.

Kes on tegijad ja mis on nende taust?

Investly asutaja on Siim Maivel, kes pärast praktikat rahandusministeeriumis ja Eesti Pangas asus Zürichis tööle UBSis. Seal ta nägi, kui lihtne on suurtel ettevõtetel turgudelt raha kaasamine. Finantskriis ja karmistunud regulatiivne keskkond tähendas väikestele ettevõtetele rahakraanide kinnikeeramist.

Ometi seisis investorite kontodel rekordkoguses vaba raha. Et need kaks ühendada, pakkuda investoritele tootlust ja ettevõtetele kasvuks vajalikku kapitali, hakkas Siim lahendusi otsima. Ta leidis meeskonda andekad arendajad ja nii sündiski 2014. aastal Investly. Esialgu pakkus Investly ärilaenusid, kuid on tänaseks keskendunud arvete rahastamisele.

Kes on investorid ja kui palju nad firmasse juba raha on pannud?

Oleme tänaseks kokku kaasanud üle 1,3 miljoni euro investeeringuid Austria suurimalt riskikapitalifondilt Speedinvest.

Millega te raha hakkate teenima?

Teenime juba täna 1% teenustasu igalt Investlyga edukalt rahastatud arvelt.

Miks olete just teie see üks kümnest idufirmast, kes ei lähe pankrotti?

Faktooring on Eestis 2,5 miljardi eurone äri. Meil piisab võtta vaid üks protsent turust, et teenida korralikku kasumit. Meie toode toimib ja sobib siinsele turule väga hästi. Meie kliendid on meid omaks võtnud, mis peegeldub ka igakuiselt rahastatavate arvete kasvus.

Mida teil täna kõige rohkem vaja on?

Tahame jõuda võimalikult paljude Eesti ettevõtjateni, kellest suur hulk ei pruugi hetkel veel arvete müügi võimalusest isegi mitte teadlik olla. Seetõttu oleme suunanud ressursse ka enda turunduse ja müügi edendamisesse. Paljud meie kliendid ei ole kunagi sarnast teenust kasutanud, ilmselt on selliseid veelgi.

Mida te järgmise 12 kuu jooksul saavutate?

Suurendame enda turuosa Eestis. Sihime igakuisele kasvule arvete müügi mahus ja kinnitame kanda ka Suurbritannias.

“Nädala idufirma” on rubriik, kus me tutvustame igal nädalal mõnd põnevat Eesti idufirmat, kes tahab maailma muuta.
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.