Nädala idufirma: BleedStop toob kriisimeditsiini harjutamise tänapäeva

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
BleedStopi õppevahend, millega saab verejooksu peatamist harjutada.Foto: BleedStop

BleedStop on ettevõte, mis soovib pakkuda interaktiivset ja realistlikku õppevahendit, et harjutada lahinguväljal haavata saanud sõduri verejooksu sulgemist kiiresti, efektiivselt, valutult ja turvaliselt.

Geeniuse küsimustele vastab BleedStopi juhatuse liige Andres Kink.

Mis on teie ettevõtte idee?

Soovime juurutada ja vajadusel välja arendada alternatiivseid õppevahendeid militaar- ja kriisimeditsiini tarbeks.

Siinkohal tuleks selgitada kriisimeditsiini erinevust tavameditsiinist, millega ollakse sageli kokku puutunud.

Peamine erinevus on ajakriitilisus. Kriisiolukorras on sageli tegemist suure hulga kannatanute ja vähese hulga abistajatega. Tavaliselt on ka patsientide seisund oluliselt komplitseeritum: hulgitraumad, massiivne verejooks ja nii edasi. Kõik eelnev on aluseks spetsiifilisele väljaõppele, mille eesmärk on tagada abi andmise kiirus ja asjakohasus kriisiolukorras.

Militaarvaldkonnas on lahinguväljal suurim tõenäosus surra verejooksu tagajärjel, mistõttu sai ka meie esmaseks prioriteediks verejooksude sulgemine ja selle teostamiseks vajaliku väljaõppe läbiviimine.

Erinevalt tavavigastustest, kus jäseme vigastustel ja eriti verejooksude puhul kasutatakse rõhksidet ning žgutti, on kriisi olukorras oluline käsitleda verejooksu süstemaatiliselt koos muude tegevustega, näiteks transport ohualalt eemale.

Žguti abil on verejooksu peatamine näiliselt lihtne protseduur, kuid seda ainult kõrvalt vaadates. Tegelikkuses on väljaõppe tegemine keeruline, kuna treeningu eesmärgil žguti paigaldamine on väga valus. Samuti, kuna puudub päriselt verejooks, siis me tegelikult ei tea, kas žgutt paigaldati nõutud survega.

Meie poolt välja töötatud žguti paigaldamise õppevahend mõõdab väga detailselt survet, mida žgutt jäset imiteerivale õppevahendile avaldab. Seega on võimalik veenduda, kas paigaldamisel saadud žguti surve on verejooksu peatamiseks piisav. Selleks, et õppuril oleks lihtsam tulemusest aru saada, on õppevahend varustatud LED-tuledega, mis iseloomustavad pinget, mida žgutt õppevahendile avaldab. Punane viitab ebapiisavale rõhule ning roheline survele, mis võiks sulgeda verejooksu.

Kas maailmas on üldse enne midagi sellist tehtud?

Kahtlemata on analoogilisi lahendusi mehaaniliste surveanduritega varem tehtud. Võrreldes aga lihtsakoelise surveanduriga on meie lahenduse erinevus see, et meie kasutame olulisemalt suuremat hulka sensoreid, mis võimaldavad mõõta ka muid olulisi parameetreid, nagu žguti eelpingutus, žguti püsivus ja paigaldamisele kulunud aeg.

Roheline tuli näitab, et verejooks on edukalt peatatud.

Kõigi parameetrite määramiseks on õppevahendisse integreeritud miniarvuti, mis salvestab kogu tegevuse ja võimaldab hiljem anda õppuritele adekvaatset tagasisidet. Näiteks kui eelpingutus oli ebapiisav, siis võib aeg, mille jooksul žgutt saavutab sellise pinge, mis peataks verejooksu, olla oluliselt pikem.

Kes on tiim? Millega nad varasemalt tegelesid?

Meeskonda kuuluvad Andres Kink, Riho Runnel ja Ahti Varblane. Tiimi liikmed on kõik eelnevalt ja jätkuvalt seotud sõja- ja katastroofimeditsiiniga.

Mis te arvate, miks just teie edu saavutate?

Loodame, et antud valdkonnas saab nn. mängumuutjaks kompleksne lähenemine, kus me oleme terve verejooksu peatamise protsessi jaganud arusaadavateks alametappideks ja see loob olukorra, kus kogu tegevuse saab lõplikult selgeks teha ja erinevate stsenaariumitega läbi harjutada iga abi andja.

Seni kasutusel olnud lahendused on pigem liigselt lihtsustatud. Seega erinevad need oluliselt reaalsusest. Näiteks võib siinkohal tuua puujala, mille peal harjutatakse žguti paigaldamist.

Samas oleme endale selgeks teinud, et meie poolt pakutav vahend pole laiatarbe õppevahend, vaid eksklusiivne õppevahend verejooksu komplekseks lahendamiseks.

Kust teie ettevõte raha saab?

Hetkel finantseerime end läbi müügitegevuse. Seni oleme vältinud lisaraha kaasamist, kuna enamus müüdavaid seadmeid on lõppkasutaja tarvis vastavalt nende vajadusele modifitseeritud. Ilmselt jõuame varem või hiljem tüüplahendusteni, mis võiksid sobida enamusele klientidest.

Mida te järgmise 12 kuu jooksul ära teete?

Seame sisse meie poolt müüdud seadmete järelhoolduse ja uuendamise süsteemi, mis tagaks õppevahendite pika kasutusaja ja ajakohasuse.

Mida teil täna kõige rohkem vaja on?

Püsivust ja palju toredaid kliente, kelle vajadustega koos arenedes jõuda uute ja huvitavate õppevahenditeni.

“Nädala idufirma” on rubriik, kus me tutvustame igal nädalal mõnd põnevat Eesti idufirmat, kes tahab maailma muuta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.