Nädala idufirma

Nädala idufirma: Easy Hybrid tahab iga auto kerge vaevaga hübriidautoks muuta

Easy Hybridi tiim sai Ajujahi konkursil 30 parima hulka.

Easy Hybrid toodab seadet, mis muudab iga auto, bussi või veoauto kerge vaevaga hübriidautoks. Kuidas seda saavutada ja millist tehnoloogiat selleks vaja on?

Easy Hybrid oli ka üks üheksast iduettevõttest, mis võistlesid roheenergia idufirmade võistlusel Powerup!

Geeniuse küsimustele vastab ettevõtte tegevjuht Jarmo Mätnikov.

Mis on teie ettevõtte idee?

Meie idee on vähendada sõidukite poolt keskkonda paisatavate heitgaaside kogust ja kasutada säästlikumalt fossiilseid kütuseid.

Selleks tahame turule tuua hübriidseadme sõidukitele, mis muudaks tänased diisel- ja bensiinimootoritega sõidukid hübriidideks. Paneme sõiduki külge kaks rummumootorit, kinnitades need mittevedavale sillale.

Mootorid ühendame akupakiga ning meie tarkvara, mis praegu on loomisel, paneb mootorid suhtlema auto sisepõlemismootori ajuga, et nad omavahel loogiliselt tööle hakkaksid.

Vajadusel elekter saaks toetada ning võimalusel veaks ainult elekter. Tulevikus on võimalik ühendada kogu komplektiga ka suurem akupakk, nii et linnas, näiteks ummikus, saaks läbida 30-40 saastevaba kilomeetrit.

Eelkõige on meie sihikul täna transpordi- ja logistikasektor – kaubikud, veoautod ja bussid, kuna nende saastehulk on palju suurem.

Lubadus lihtsasti autod hübriidideks muuta on päris julge. Kuidas te selle saavutate?

Täna oleme prototüübiga alustanud ja enamus tööst on alles alguses.
Eesmärk on siiski saavutada olukord, kus oleme välja arendanud komplekti, mis koosneb kahest rummumootorist, akupakist ja neid juhtivast tarkvarast.

Usume, et see on tehtav koos olemasoleva meeskonna ja kaasatava lisakompetentsiga.

Ehkki keskendume täna bussidele ning veoautodele, on seda lahendust võimalik luua ka sõiduautodele.

Easy Hybrid osales ka PowerUp! konkursil.

Me näeme ja anname endile ise aru, et kui võtta Euroopa, selline eesrindlik piirkond, siis tuleb siin juba poest välja hübriid- ja täiselektriautosid. Seega kui autodest rääkida, võiks meie turg olla kusagil mõnes veidi mahajäänud maailmajaos.

Kas maailmas on enne midagi sellist tehtud?

Sarnaseid lahendusi on mõnel ettevõttel veel praegu arendusjärgus. Turul meile teadaolevalt keegi oma tootega veel pole.

Meie võti peitubki eelkõige tarkvaras. Teised, kes taolisi lahendusi arendavad, takerduvadki eelkõige tarkvaras – ei saada elektrimootorit sünkroonis automootoriga tööle.

Kes on teie tiim?

Peale minu on aktiivseid tiimiliikmeid veel kaks. Üks neist on spetsialiseerunud tarkvara arendusele ja teine tehnilisele lahendusele. Lisaks on meil mentorid ja veel inimesi, kes vähem või rohkem teadmiste ning oskustega kaasa teevad.

Kogu tiim on varem ametis olnud autonduse ja transpordiga tegelevates ettevõtetes.
Idee järelpaigaldatav hübriidikomplekt teha ongi pärit elust enesest ja reaalsest vajadusest.

Tänased transpordivahendid lihtsalt tarbivad liiga palju kütust ja suudavad seejuures pigem tagasihoidliku koguse kaupa laiali vedada. Lisaks veel tekkiv keskkonnasaaste.

Mis te arvate, miks just teie edu saavutate?

Me usume, et teeme õiget asja. Kütuse kokkuhoid ja keskkonnasäästmine peaksid olema olulised teemad kõigile inimestele ja ettevõtetele ning sarnaselt mõistetavad kogu maailmas.

Mis on täna teie suurim nõrkus?

Anname endale aru, et tegu on pigem keerulise toote ja arendusega. See omakorda tähendab suurt ajakulu ja ka rahalist investeeringut.

Aga tugevus?

Soov ja tahe traditsioonilisi transpordivahendeid muuta ja seeläbi meile antud ressurside ja keskkonnaga säästlikumalt ümber käia. Lisaks ka veel tugev meeskond, kes täna arendusega tegeleb.

Kust teie ettevõte raha saab?

Täna toimib arendus suuresti oma finantside pealt. On ka kaks väikest eraisikust investorit.

Mida te järgmise 12 kuu jooksul ära teete?

Suurim eesmärk on prototüüp valmis saada ja seda testima hakata reaalsetes tingimustes.

Mida teil täna kõige rohkem vaja on?

Lähiajal loodame saada tiimi uusi inimesi ja kaasata ka lisarahastust. Proovime täna ka turul pakutavate elektrimootorite ja akude lahendusi, mis meile kõige rohkem sobib ja millega saaks edasi minna.

“Nädala idufirma” on rubriik, kus me tutvustame igal nädalal mõnd põnevat Eesti idufirmat, kes tahab maailma muuta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.